Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση 12χορδης Ηλεκτροακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω μια 12χορδη ηλεκτροακουστική κάτω των 200 ευρώ. Δεν θα είναι η βασική μου κιθάρα σε καμία περίπτωση (για αυτό και δεν θέλω να διαθέσω περισσότερα) αλλά θέλω να την χρησιμοποιήσω για μερικές ηχογραφήσεις. Ποια θα μου προτείνατε; (Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι καινούργια ή μεταχειρισμένη).

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε η γνώμη μου είναι ότι αν δε δώσεις πάνω από 800 Ευρώ για 12χορδη μάλλον θα πεταξεις τα λεφτά σου. Θα έχεις πολλά προβλήματα με ξεκουρδήσματα κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θα έχεις θέματα θα έχεις αλλά αν πρόκειται για ορισμένη χρήση (ηχογράφηση 2-3 κομμάτια) δεν είναι πρόβλημα !

Για μια καλή 12χορδη θες περίπου 800-1000 ευρώ... αλλά τότε μιλάμε για "σκληρή χρήση" workhorse...

Είχα μια Takamine και δεν καταλάβαινε τίποτα !

To μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η πίεση στα δάκτυλα αν δεν έχεις συνηθίσει να παίζεις με 12χορδη...

Το κράτημα του κουρδίσματος (αν σετάρεις σωστά το όργανο) δεν είναι πρόβλημα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Χτες πριν ανοίξω το topic, έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και διάβασα ότι γενικά έχουν θέμα αυτές οι δωδεκάχορδες (κάτω των 300 ευρώ) με το ξεκούρδισμα. Αυτό πιστεύετε ότι οφείλεται σε κακό Set up από το εργοστάσιο ή είναι ίσως θέμα κλειδιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή είναι ίσως θέμα κλειδιών;

 

Στην εποχη μας δεν υπαρχουν τοσο κακα κλειδια ωστε να δημιουργουν προβλημα στο κουρδισμα.Οποτε ειναι θεμα nut & set up.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου