Προς το περιεχόμενο

τοποθέτηση bass pickup cover


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας κύριοι

Θέλω να περάσω στο μπάσο αυτό: PrecisionBassPickupCoverPlate.jpg

Το θέμα είναι ότι το χέρι μου πιάνει πολύ...not

Έχω ένα τρυπάνι σπίτι, θα το χρειαστώ ή μπορώ να βάλω τις βίδες μόνο με κατσαβίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν είσαι δυνατό παλικάρι... κατσαβίδι  :D

 

Αλλά γιατί θες να βάλεις αυτή την π@π@ρι@; Καπάκια και thumb rest - και ιδιαίτερα σε ΄57 εκδοχή όπως τα εικονιζόμενα, σου δυσκολεύουν το παίξιμο.

 

Αισθητικά έχουν «βιντατζίλα», αλλά πρακτικά... μποδάνε  ;D

 

ΥΓ: Αν έχεις pickguard όπως το εικονιζόμενο (1957) είναι αλουμίνιο- εκεί τρυπάνι. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεις να ανακεφαλαιώσω terry.....Φίλε μου, θα το βάλεις με τρυπάνι και μετά από λίγες ώρες παιξίματος θα το βγάλεις με κατσαβίδι......Ορίστε με γεια τις τρύπες!!!  ;D ;D

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ!!!

Λέτε να μην το αποτολμήσω ε; Τέρρυ δεν έχω τέτοιο μπάσο... η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα τι συνέπειες θα έχει παικτικά απλώς το μπάσο είναι κ..λα με ένα τέτοιο και η αλήθεια είναι πως πάντα το ήθελα.

Μάλιστα η εμμονή μου είναι τέτοια που ακόμα κι αν με δυσκολέψει εγώ εκεί... θα κάνω ότι δεν τρέχει τίποτα!

Θενξ πάντως ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν μου επιτρέπεις να ανακεφαλαιώσω terry.....Φίλε μου, θα το βάλεις με τρυπάνι και μετά από λίγες ώρες παιξίματος θα το βγάλεις με κατσαβίδι......Ορίστε με γεια τις τρύπες!!!  ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D  ;)

 

@Σταύρο: Δεν ξέρω πως βάζεις τα χέρια σου επάνω στο όργανο, αλλά είναι ταλαιπωρία να έχεις τα καπάκια.

 

Ιδιαίτερα σε slap το thumb rest εκεί κάτω είναι... μεγάλη επιτυχία  ;D Βασικά τότε οι μπασίστες έπαιζαν με άλλο στιλ στο δεξί χέρι. Ακουμπούσαν τα δάχτυλα εκεί και έπαιζαν με τον αντίχειρα τις χορδές. Όμως το στιλ παιξίματος άλλαξε σε δείκτης/μέσος, οπότε ωραία τα καπάκια /thumb rest στα ΄57αρια, αλλά μόνο για αισθητικούς λόγους.

 

Βάλτο να σου φύγει ο καημός, αλλά όπως είπε ο Vac, το... ξεβίδωμα θα σου πάρει λιγότερο χρόνο ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Κατ' αρχήν υποθέτω ότι το pickguard έχει έτοιμες τρύπες για pickup cover.

β) Αν ναι, παίρνεις μια λεπτή μύτη τρυπανιού και γυρνάς μέσα από την τρύπα του pickguard για να γδάρεις λίγο το ξύλο για να δεις που θα τρυπήσεις.

γ) Βγάζεις το pickguard.

δ) Με το τρυπάνι (που καλό θα ήταν να είναι σε βάση για να κάνεις κάθετη τρύπα και να μη σου στραβώσει) που έχει μύτη ξύλου (τρυπάει καλύτερα) κάνεις τρύπα-οδηγό στο σημείο που σημάδεψες το σώμα, στη διάμετρο της βίδας (μάλλον μικρότερη, τσέκαρε με παχύμετρο) στο μήκος που θα μπει η βίδα (και λίγο λιγότερο).

ε) Βάζεις pickguard και cover και βιδώνεις την βίδα ή με το χέρι ή με ηλεκτρικό κασαβίδι.

 

Αν το pickguard δεν έχει έτοιμες τρύπες, βάζεις το cover πάνω του, μετράς, κοιτάς, ξαναμετράς, ξανακοιτάς και όταν είσαι απόλυτα σίγουρος σημαδεύεις με τις τρύπες του cover με ένα μολύβι που θα τρυπήσεις το pickguard.

Το βγάζεις από το μπάσο, το τρυπάς, του φτιάχνεις μια μικρή πατούρα στη τρύπα για να πατήσει η βίδα και κάνεις τα βήματα από πάνω από το (δ) και κάτω.

 

Με γειες..... ;D

 

 

Edit: Κάποιες μικρές διορθωσούλες ήταν απαραίτητες μετά τα πρωινά (προ του καφέ) λάθη. Ξαναδιάβασε πριν (και άμα) κάνεις κάτι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σταύρο δεν μας είπες το καλύτερο: Το κούτσουρο είναι Fender ή κάτι άλλο; Α... και το pickguard είναι αλουμίνιο ή πλαστικό;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την χρησιμότητά του, καμία (αν και έχω ακούσει σοβαρούς ανθρώπους να μου λένε ότι τους ακούγεται λίγο καλύτερα) έως (όπως είπε και ο ΠαρΤέρης) και το αντίθετο.

Αν δεν παίζεις όμως πάνω από τους μαγνήτες, δεν θα σε χαλάσει.

 

Εμένα με χαλάει στο παίξιμο το bridge cover (αν και στην εμφάνιση μού ψιλοαρέσει) γιατί όταν (άμα) παίζεις πενάτα δεν μπορείς να κάνεις palm muting στη γέφυρα (τα original -στο jazz τουλάχιστον- είχαν εσωτερικά σφουγαράκια από τη μάνα τους - τί είναι το sustain;  ;D ).

Και κατ' εμέ pup cover χωρίς bridge cover δεν παίζει..... Το αντίθετο I'm ok.

 

Περί εμφανίσεως βέβαια, πάντα κολοκυθόπιτα..

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πληροφορίες σας ήσαν κάτι παραπάνω από κατατοπιστικές. Ευχαριστώ. Το pickguard είναι πλαστικό και το κούτσουρο είναι fender.

Τις επόμενες ημέρες θα φτάσει ένα sandberg στην οικία αλλά αυτό το προορίζω για "καλό" όργανο και δεν σκοπεύω να το πειράξω με τέτοιες ταρζανιές. Το fender πάλι δεν είναι τόσο ακριβό (κάνα 700 το είχα πάρει) και θα πάρει θέση αναπληρωματικού οπότε με παίρνει να κάνω μια τέτοια παρέμβαση.

Όσο για το παίξιμο μου, τοποθετώ το δεξί μου λίγο πριν την ταστιέρα και όντως, εκεί θα παίξει ένα θεματάκι με το μαραφέτι που λέω να βάλω. Για την ώρα είμαι στη δουλειά και δεν κάνω τίποτα. Το απόγευμα αν και εφόσον έχω διάθεση, θα έχει χειρουργική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις επόμενες ημέρες θα φτάσει ένα sandberg στην οικία αλλά αυτό το προορίζω για "καλό" όργανο και δεν σκοπεύω να το πειράξω με τέτοιες ταρζανιές.

Το MarloweDK ;  ;D ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου