Προς το περιεχόμενο

ποτε λεμε οτι ενα μπρατσο ειναι για πεταμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας φιλοι  μου!προφατα πηγα μια παλια φεντερ μεξικανα που ειχα για σεταρισμα (ηταν λιγο ψηλο το αξιον) που την ειχα παρει μεταχειρισμενη παλια και με την οποια δεν ειχα ασχοληθει 2-3 χρονια.Ο μαστορας μου ειπε οτι η βεργα εχει τερματισει και οτι δεν μπορει να κανει κατι......σ αυτην την περιπτση το μπρατσο ειναι για πεταμα η υπαρχει καποια λυση? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να του αλλάξεις βέργα αλλά το κόστος τέτοιας επισκευής είναι μεγάλο και μάλλον θα σε συμφέρει περισσότερο να πάρεις ένα νέο Fender licensed Mightymite τύπου μπράτσο.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μετρίσεις μόνο σου το relief της κιθάρας σου για να δεις τι γίνεται με το μπράτσο σου.

 

http://www.fender.com/news/how-to-measure-neck-relief/

 

Το υψιλό action δεν έχει να κάνει μόνο με την βέργα.

 

Αν έχει σωστό fret level μπορείς να ασχολιθείς(αν θέλεις)και μόνος σου.

 

Πρώτα πρέπει να είσαι ΟΚ με το relief και μετά να πας στο action.

 

Δεν εννοώ ντε και καλά να τα πειράξεις,μπορείς και απλά να τα τσεκάρεις για να ξέρεις που βαδίζει το όργανό σου  :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλο τεχνικό. Εγώ σε παρόμοια περίπτωση είχα βάλει προσθήκη (λεπτό φύλλο καπλαμά) στο neck pocket και το πρόβλημα λύθηκε χωρίς να αλλάξω το μπράτσο.

 

http://www.strat-talk.com/forum/tech-talk/15273-how-shim-neck-step-step-photos.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου