Προς το περιεχόμενο

Today I Experienced Real Fear


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά ο σκοπός του thread είναι το κράξιμο στον συνδικαλιστή της ΜΕΤΡΟ Α.Ε.?

 

Νταξ ρε παιδιά... υπερβολικό σχόλιο για λεπτομέρεια. Δείτε το δάσος, όχι το δάχτυλο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ιστορία αλλά..

όταν κρατάς μια κιθάρα (η οτιδήποτε άλλο) που σημαίνει τόσα πολλά για σένα και είναι ανεκτίμητης αξίας ... εεε δεν την ξεχνας στο μετρό.

Δε πα να βρέχει, να χιονίζει, να έχεις αργήσει, να τρέχεις να προλάβεις το τελευταίο ταξί απλά δεν την παρατάς και φεύγεις , την κρατάς μαζί σου καθόλη τη διάρκεια της διαδρομής.

Συμβαίνουν αυτα καμιά φορά θα πείτε , μυαλό είναι αυτό κολλάει. Εεε όχι δεν συμβαίνουν.

Αν όντως είναι τόσο σημαντική για σένα δίνεις πάντα ένα σεβαστό μέρος της προσοχής σου σε αυτή όταν την κουβαλάς κάπου.

Ο τύπος ήταν απλά κωλόφαρδος, όχι τόσο γιατί βρήκε ανθρώπους που έκατσαν να ασχοληθούν με το προβλημα του και τον βοήθησαν, αλλά που η κιθάρα ήταν ακόμα στο βαγόνι στο τέλος της διαδρομής. Το πιο πιθάνο θα ήταν να την είχε τζουρνέψει κάποιος που θα κατέβαινε αρκετές στάσεις νωρίτερα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ιστορία αλλά..

όταν κρατάς μια κιθάρα (η οτιδήποτε άλλο) που σημαίνει τόσα πολλά για σένα και είναι ανεκτίμητης αξίας ... εεε δεν την ξεχνας στο μετρό.

Δε πα να βρέχει, να χιονίζει, να έχεις αργήσει, να τρέχεις να προλάβεις το τελευταίο ταξί απλά δεν την παρατάς και φεύγεις , την κρατάς μαζί σου καθόλη τη διάρκεια της διαδρομής.

Συμβαίνουν αυτα καμιά φορά θα πείτε , μυαλό είναι αυτό κολλάει. Εεε όχι δεν συμβαίνουν.

 

Nαι, συμβαίνουν. Απλά απέφυγε να ξαναδιαβάσεις όσα έγραψες εδώ όταν σου συμβεί (που το απεύχομαι). Κι εγώ, και άλλοι ξέρουμε αρκετές τέτοιες παρόμοιες ιστορίες (πχ. ο SF αν θυμάμαι καλά θα πει για τον Κυριάκο των Δ. Κρίνων που είχε ξεχάσει μια αγαπημένη του vintage 335 σε ένα ταξί κλπ)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(πχ. ο SF αν θυμάμαι καλά θα πει για τον Κυριάκο των Δ. Κρίνων που είχε ξεχάσει μια αγαπημένη του vintage 335 σε ένα ταξί κλπ)

 

Μικρή διόρθωση. Η κιθάρα του Κυριάκου ήταν μια ES 345 Stereo, με Vibrola τρέμολο (σαν αυτή του Freddie King), όπως αυτή της φωτό παρακάτω. Θυμάμαι την ημέρα που την αγόρασε και με φώναξε να τη δω (σε καφετέρια  :D) πριν ακόμα πάει στο σπίτι. Είχε μια έκφραση του στυλ "Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι δική μου..." Ευτυχώς δεν είδα ποτέ την έκφραση του όταν συνέβη αυτό που συνέβη... :(

1687833715_345.jpg.405d5297e253ce4b5af58fb05c38e798.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή διόρθωση. Η κιθάρα του Κυριάκου ήταν μια ES 345 Stereo (σαν αυτή του Freddie King) όπως αυτή της φωτό παρακάτω. Θυμάμαι την ημέρα που την αγόρασε και με φώναξε να τη δω (σε καφετέρια  :D) πριν ακόμα πάει στο σπίτι. Είχε μια έκφραση του στυλ "Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι δική μου..." Ευτυχώς δεν είδα ποτέ την έκφραση του όταν συνέβη αυτό που συνέβη... :(

 

Οχι αυτη που χαθηκε ηταν μια WALNUT FINISH με vibrola 355 του 1974 ,την εχω σεταρει απειρες φορες  ;),ισως θυμασαι μια cherry 345 που ειχε για λιγο καιρο ....γενικα εχει αλλαξει 300 κιθαρες αυτο το παιδι  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μια 355 του 1974 ηταν,την εχω σεταρει απειρες φορες  ;)

Μιλάμε για αυτή που είχε αγοράσει μεταχειρισμένη από τον Καγμάκη κάπου 160.000 δρχ. γύρω στο '87 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν πράγματι η 355. Μόλις έκανα μια αναζήτηση και βρήκα την ίδια κιθάρα σε φωτό. Αυτό που με μπέρδεψε ήταν ότι θυμόμουν έντονα το "STEREO" που έγραφε στο truss rod cover, το οποίο έχει και η 347. ;) Και βέβαια μιλάμε και οι δύο για την ίδια κιθάρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ, και άλλοι ξέρουμε αρκετές τέτοιες παρόμοιες ιστορίες (πχ. ο SF αν θυμάμαι καλά θα πει για τον Κυριάκο των Δ. Κρίνων που είχε ξεχάσει μια αγαπημένη του vintage 335 σε ένα ταξί κλπ)

 

Εγω ακομα θυμαμαι το meltdown του παρακατω βιολιστη:

http://newsfeed.time.com/2010/11/09/lost-luggage-musician-forgets-million-dollar-violin-on-train/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου