Προς το περιεχόμενο

Μεταχειρισμενο μικροφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα περα για περα :D

 

θελω (οποιος ξερει φυσικα) να μου πει καποιος ΑΝ "αξιζει" η αγορα ενος μεταχειρισμενου μικροφωνου (οποιουδηποτε τυπου)

π.χ. αν αξιζει τι πρεπει να προσεξω ? αν οχι για ποιο/ποιους λογους να μην το εκανα ?

Ευχαριστω Πολυ

 

 

 

 

 

@LK ξυπνα απο την μεσημεριανη σου siesta και δωσε τα φωτα σου  ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει γενικά ότι ισχύει όταν αγοράζεις μεταχειρισμένα! :P

Δεν χαλάει με τον καιρό το μικρόφωνο, εκτός αν το αφήνεις σε μερη με υγρασία ή άν φάει κανα χτύπο!

Γενικα να κοιταξεις να μην εχει σκουριες στα μεταλικα του μερη (αυτος ισως σημαινει το πρωτο απο τα παραπανω η ακομη χειροτερα να εχει φαει νερο) και ΚΥΡΙΩΣ... να το δοκιμασεις να δεις οτι ακουγεται οκ!

Αυτα! Καλή αγορά!

Και έτσι... φυσικά και αξίζει η αγορά ενος μεταχειρισμένου μικροφώνου, εφοσον και η τιμη του απέχει αρκετά απ το να το πάρεις καινούργιο (κυριως για θεματα εγγυησης)!!!

(Βέβαια σε μερικούς παίζει ρόλο το πόσο σάλιο έχει φαει απ τον καιρό χρήσης και ισως ειναι και θεμα υγηινοσιχαμαρας... :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα τι θες να πεις

ευχαριστω

 

οποιος θελει να προσθεσει κατι αλλο ευχαριστως

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα φίλε!Οσο περίεργο και να σου φαίνεται καμιά φορά καλύτερα να πάρεις ένα μικρόφωνο μεταχειρισμένο,παρά ένα μιξερ για την κουζίνα:P.Και τώρα θα εξηγήσω τι εννοώ.Πολλά απο τα πιο γνωστά μικρόφωνα σχεδιάζονται και τεστάρονται σε υπερβολικά δύσκολες συνθήκες,και πολλές φορές στα τεστς τους,τα ρίχνουν απο μεγάλη ύψη(απλά λαμβάνουν στο νου τους οτι ίσως και να πέσει κάποιοες φορές το μικρόφωνο απο το σταντ!Όπως και να έχει όμως είναι καλύτερα τα πράγματα,όταν στο πουλήσει κάποιος γνωστός σου,κτλ γνωστά.Αλλά κάτι που ξέχασα να σε ρωτήσω,τι μικρόφωνο???Εννοώ για φωνή ή για όργανο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα φίλε!Οσο περίεργο και να σου φαίνεται καμιά φορά καλύτερα να πάρεις ένα μικρόφωνο μεταχειρισμένο,παρά ένα μιξερ για την κουζίνα:P.Και τώρα θα εξηγήσω τι εννοώ.Πολλά απο τα πιο γνωστά μικρόφωνα σχεδιάζονται και τεστάρονται σε υπερβολικά δύσκολες συνθήκες,και πολλές φορές στα τεστς τους,τα ρίχνουν απο μεγάλη ύψη(απλά λαμβάνουν στο νου τους οτι ίσως και να πέσει κάποιοες φορές το μικρόφωνο απο το σταντ!Όπως και να έχει όμως είναι καλύτερα τα πράγματα,όταν στο πουλήσει κάποιος γνωστός σου,κτλ γνωστά.Αλλά κάτι που ξέχασα να σε ρωτήσω,τι μικρόφωνο???Εννοώ για φωνή ή για όργανο???

αναφερομαι σε οποιοδηποτε μικροφωνο

η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου ??? ??? τι σχεση εχει το αν στο τεστ το ριχνουν απο μεγαλο υψος με το αν "αξιζει" να το παρεις μεταχειρισμενο ? αν θελεις καντο μου λιγο πιο λιανα ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφερομαι σε οποιοδηποτε μικροφωνο

η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου ??? ??? τι σχεση εχει το αν στο τεστ το ριχνουν απο μεγαλο υψος με το αν "αξιζει" να το παρεις μεταχειρισμενο ? αν θελεις καντο μου λιγο πιο λιανα ;) ;)

 

Είναι απλά θέμα σχεδιασμού...Όσον αφορά την αντοχή.Για παράδειγμα ένα μιξερ που είπα και πριν αν πέσει κάτω απο μισό μέτρο πάπαλα.Ενώ το μικρόφωνο έχει περάσει και απο κάποιο τέστ...Aς πούμε έχει περάσει κάτι τέτοιο :Phttp://www.youtube.com/watch?v=LhC50IOUXpg Εγώ προσωπικά θα σκεφτόμουν λίγο περισσότερο την αγορά ενός μεταχειρισμένου μικροφώνου για τύμπανα(είναι ευνόητο οτι μπορεί να έχει φάει αρκετά χτυπήματα).Αυτη βέβαια είναι πάντα η αποψή μου και ελπίζω να σε διευκόλυνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% των μικροφώνων που έχω πάρει ήταν μεταχειρισμένα.

Στην πλειοψηφία μάλιστα αγοράστηκαν χωρίς να τα έχω ακούσει (μέσω internet δηλαδή και μάλιστα από το εξωτερικό).

Ο κύριος λόγος βέβαια ήταν γιατί τα μικρόφωνα δεν παράγονται πλέον.

 

Οπότε για μένα άξιζε να ρισκάρω.

Το μόνο που ζητούσα πριν προχωρήσω στην αγορά ήταν φωτογραφίες (για τυχόν χτυπήματα) και κάποιο ηχητικό δείγμα.

Αυτό επίσης που πρέπει να προσέξεις είναι η φερεγγυότητα του αγοραστή (π.χ. feedback από ebay κλπ) και γενικότερα η ποιότητα και συχνότητα της επικοινωνίας κατά τη διάρκεια της αγοραπωλησίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για μένα άξιζε να ρισκάρω.

Το μόνο που ζητούσα πριν προχωρήσω στην αγορά ήταν φωτογραφίες (για τυχόν χτυπήματα) και κάποιο ηχητικό δείγμα.

Αυτό επίσης που πρέπει να προσέξεις είναι η φερεγγυότητα του αγοραστή (π.χ. feedback από ebay κλπ) και γενικότερα η ποιότητα και συχνότητα της επικοινωνίας κατά τη διάρκεια της αγοραπωλησίας.

 

;) ;) ;) gotcha

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου