Προς το περιεχόμενο

Τρίξιμο στην tele μου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά,είχα καιρό να εμφανιστώ, αλλά επανήλθα δριμύτερος και πιο μαυρισμένος!

Λοιπόν,έχω την fender telecaster light ash και τον VOX AD30.Παρα πολλές φορές,όταν παίζω υπάρχει ένα τρίξιμο,ένα βούισμα να το πω...ένας σπαστικότατος θορυβος τελοσπάντων(τσικ).Όταν ακουμπάω το χέρι μου στις χορδές ή γενικά στα μεταλλικά μέρη, σταματάει, σαν να γειώνω την κιθάρα ένα πράγμα.Δεν το κάνει πάντα και αυτό είναι που με ξενίζει.Τί λέτε να φταίει?Οι μαγνήτες ίσως(είναι οι εργοστασιακοί)? Ειδικά όταν ηχογραφώ και περνάνε αυτοί οι ήχοι τρελαίνομαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Welcome to the world of single coils.

Δυστυχως φιλε μου this is the nature of the beast! :lol:

Ολοι οι μονοι μαγνητες εχουν θορυβο και παντα οταν αγγιζεις τις χορδες ο θορυβος σταματα (σχετικα παντα).Μπορεις να κανεις μια "θωρακηση" αλλα μη νομιζεις οτι η κιθαρα σου θα γινει εντελως "ησυχη".

Τα κακα ηλεκτρικα των περισσοτερων ελληνικων σπιτιων & οι οθονες των pc χειροτερευουν τα πραγματα.

Μπορεις ομως να κανεις ενα κλασσικο κολπακι οταν ηχογραφεις που κανουν εδω και 50 χρονια οσοι παιζουν με κιθαρες Fender.

 

Bαλε το βισμα στην κιθαρα σου και φροντισε να ειναι ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ .

Παρε ενα απλο μακρυ καλωδιο (απο αυτα που εχουν π.χ. τα πορτατιφ)

Κολλησε τη μια του ακρη με μονωτικη πανω στο βυσμα και βαλε την αλλη του ακρη ΜΕΣΑ στην ΚΑΛΤΣΑ σου :lol: ωστε να ακουμπαει στο δερμα σου (η κολλησε την με μονωτικη ταινια πανω στο ποδι σου)

Ο ενοχλητικος θορυβος & τα Pops θα σταματησουν μια και η κιθαρα θα "νομιζει" οτι το χερι σου ειναι παντα πανω στις χορδες (αυτο το κολπακι το διαβασα σε μια συνεντευξη του μεγαλου Steve Cropper )

 

Hχογραφω εδω και χρονια με αυτον τον τροπο & ολοι νομιζουν οτι εχω βαλει διπλους στην τελε μου :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι εμφανές και σοβαρό ουσιαστικά στις ηχογραφήσεις.

 

Επειδή το έχω κάνει με επιτυχία, μπορώ να συστήσω την μεθοδολογία που περιγράφεται στο guitarnuts.com. Για την Τέλε είναι απλούστερη η διαδικασία κατά πολύ.

 

Το κόλπο του SF ομολογώ ότι με άφησε άφωνο, δεν το είχα ξανακούσει! Το σίγουρο είναι ότι μόνο με noiseless μαγνήτες θα πάρεις το 100% της ησυχίας αλλά αν με αυτά τα (φτηνά ή τζάμπα) κόλπα πάρεις ένα 60-70% λιγώτερο θόρυβο, και σου αρκεί, τότε προχώρα, είναι εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι ότι μόνο με noiseless μαγνήτες θα πάρεις το 100% της ησυχίας

 

με ανταλλαγμα εναν ηχο για κλαμματα :? :lol:

 

υπαρχει και ακομα ενας παρομοιος τροπος

 

http://home.comcast.net/~bhullett/record-tip.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα απλο μακρυ καλωδιο (απο αυτα που εχουν π.χ. τα πορτατιφ)

Κολλησε τη μια του ακρη με μονωτικη πανω στο βυσμα και βαλε την αλλη του ακρη ΜΕΣΑ στην ΚΑΛΤΣΑ σου :lol: ωστε να ακουμπαει στο δερμα σου (η κολλησε την με μονωτικη ταινια πανω στο ποδι σου)

 

Αν το κάνει με καρδιογράφο, εξασφαλίζει και μετρονόμο;;;

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Απίστευτα πράγματα!! Αμ γι'αυτό υπάρχουν οι humbuckers κυρ-Superfunk :D :D !!

 

Σκέψου να είχα single-coils...Πού να κατεβάζω το καλσόν για να ηχογραφώ... :lol: :lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα απλο μακρυ καλωδιο (απο αυτα που εχουν π.χ. τα πορτατιφ)

Κολλησε τη μια του ακρη με μονωτικη πανω στο βυσμα και βαλε την αλλη του ακρη ΜΕΣΑ στην ΚΑΛΤΣΑ σου :lol: ωστε να ακουμπαει στο δερμα σου (η κολλησε την με μονωτικη ταινια πανω στο ποδι σου)

 

Αν το κάνει με καρδιογράφο' date=' εξασφαλίζει και μετρονόμο;;;

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Απίστευτα πράγματα!! Αμ γι'αυτό υπάρχουν οι humbuckers κυρ-Superfunk :D :D !!

 

Σκέψου να είχα single-coils...Πού να κατεβάζω το καλσόν για να ηχογραφώ... :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Πες τα αγόρι μου!!! Μαζί σου...

:lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα απλο μακρυ καλωδιο (απο αυτα που εχουν π.χ. τα πορτατιφ)

Κολλησε τη μια του ακρη με μονωτικη πανω στο βυσμα και βαλε την αλλη του ακρη ΜΕΣΑ στην ΚΑΛΤΣΑ σου :lol: ωστε να ακουμπαει στο δερμα σου (η κολλησε την με μονωτικη ταινια πανω στο ποδι σου)

 

Αν το κάνει με καρδιογράφο' date=' εξασφαλίζει και μετρονόμο;;;

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Απίστευτα πράγματα!! Αμ γι'αυτό υπάρχουν οι humbuckers κυρ-Superfunk :D :D !!

 

Σκέψου να είχα single-coils...Πού να κατεβάζω το καλσόν για να ηχογραφώ... :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Πες τα αγόρι μου!!! Μαζί σου...

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

Έτσι, έτσι... να αποκαλύπτομεθα σιγά σιγά οι closet homos του φόρουμ...

 

Πάμε όλοι μαζί... Village People!! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ακούσει κανείς τον δίσκο των Mad Season (συνεργασία μερικών απο τους Pearl Jam -και ΜcReady- με τον τραγουδιστή των Alice In Chains, Lane Staley), above?

 

Εκεί έχω την εντύπωση πως παίζει με telecaster, και ακούγεται μονίμως στα οβερντράιβ αυτός ο ήχος που λέτε.Αυτός πάντως ο ήχος για μένα είναι κα*λα...Τέλειος...Ειδικά στο στύλ που κυμαίνεται ο δίσκος.Blues με αρκετή Grung-ίλα και πολύ...πρέζα...(τότε όλοι τους είχαν καεί!)

 

Ακούστε τον οπωσδήποτε...

 

@Superfunk, είμαι σίγουρος πως το παίξιμο του McReady σε αυτό τον δίσκο θα σε τρελάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥMCA,it's fun to be at the YMCA... :lol: :lol: :lol:

 

 

oι humbuckers δεν ειναι μαγνητες,ψαροκασελες με νικελ κοβερς ειναι!! :lol: :lol: :lol: (τουλαχιστον ψαροκασελα θυμιζει ο ηχος τους :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου