Προς το περιεχόμενο

Περί live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τα πρωτα μου "σοβαρα" live αυτον τον μηνα.

Και εχω καποιες σκεψεις/αποριες.

 

Με τι ενταση χρειαζεται να παιζω κιθαρα (με μικροφωνο ο ενισχυτης)? Οπως παιζω στην προβα (δλδ πολυ δυνατα) ή πιο χαμηλά ισα να με ακουω σαν μονιτορ? Ρωτω διοτι θελω να ξερω εαν πρεπει να κουβαλησω την 2x12 στα 8ohm που εχω στις προβες ή να παρω την 1x12 στα 16ohm που εχω σπιτι. Θα παιξω με τον mv50 clean. Υπαρχει και σκεψη να παιξω με τον ac10, αν και δεν τον πολυχρησιμοποιω στις προβες και δεν ξερω τα χουγια του στα τραγουδια που παιζουμε...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και σκεψη να παιξω με τον ac10, αν και δεν τον πολυχρησιμοποιω στις προβες και δεν ξερω τα χουγια του στα τραγουδια που παιζουμε...

 

Και γιατί να κάνεις "πειραματισμούς" σε ζωντανή εμφάνιση;

 

Παίξε με ότι γνωρίζεις καλά και θα σώσεις την παρτίδα.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω τελευταιες προβες να κουβαλω τον ac10, αλλα σιγουρα επικρατεστερο σεναριο ειναι ενας απο τους 2 mv.

 

Περι εντασης και καμπινας?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τα πρωτα μου "σοβαρα" live αυτον τον μηνα.

Και εχω καποιες σκεψεις/αποριες.

 

Με τι ενταση χρειαζεται να παιζω κιθαρα (με μικροφωνο ο ενισχυτης)? Οπως παιζω στην προβα (δλδ πολυ δυνατα) ή πιο χαμηλά ισα να με ακουω σαν μονιτορ? Ρωτω διοτι θελω να ξερω εαν πρεπει να κουβαλησω την 2x12 στα 8ohm που εχω στις προβες ή να παρω την 1x12 στα 16ohm που εχω σπιτι. Θα παιξω με τον mv50 clean. Υπαρχει και σκεψη να παιξω με τον ac10, αν και δεν τον πολυχρησιμοποιω στις προβες και δεν ξερω τα χουγια του στα τραγουδια που παιζουμε...

Εκει που παιζει καλα ο ενισχυτης σου.

Αν ειναι πιο δυνατα απο οτι πρεπει ή πιο χαμηλα απο οτι πρεπει, ειναι ενα θεμα που θα λυσει ο ηχοληπτης.

ΟΚ και συ μην πας με 100W λαμπα να παιξεις σε 50αρι  μαγαζι, ουτε με 10W σε 1000αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2x12 είναι overkill εκτός κι αν παίζετε Overkill. ;D

 

Πέρα απ' την πλάκα, ένα δωδεκάρι μεγάφωνο είναι υπεραρκετό για live σε (υποθέτω ότι σε τέτοιον χώρο θα παίξετε) σχετικά μικρούς χώρους τύπου bar/club/θέατρο. Όσον αφορά την ένταση και δεδομένου ότι αναφέρεις ότι στην πρόβα παίζεις πολύ δυνατά, το πιθανότερο είναι ότι δε θα σε αφήσει ο ηχολήπτης να ανεβάσεις τόσο. Κι εδώ που τα λέμε, οι σχετικά χαμηλές εντάσεις πάνω στη σκηνή, ωφελούν συνολικά τον ήχο της μπάντας γιατί όλα είναι πιο ευκρινή αλλά και στην απόδοση μια που θα μπορείτε να ακούτε ο ένας τον άλλο καθαρότερα.

 

Πάντως, όπως θα καταλάβεις και με την εμπειρία των lives, αυτό που παίζει σημαντικότερο ρόλο τουλάχιστον για εμάς τους κιθαρίστες, δεν είναι η ένταση αλλά οι συχνότητες. Το να ακούς καλά και όπως θες τον εαυτό σου πάνω στη σκηνή, έχει να κάνει πολύ περισσότερο με το δεύτερο παρά με το πρώτο. Τουτέστιν θα μάθεις να ρυθμίζεις τον ήχο σου για live και ανάλογα με το χώρο και τη σκηνή. Επίσης θα ανακαλύψεις ότι κάποιοι συνδυασμοί εξοπλισμού (κιθάρα-ενισχυτής-πετάλια) μπορεί να ακούγονται απίστευτα στην πρόβα και στο σπίτι αλλά στο live δε λειτουργούν καλά (αυτό που λέγαμε περί συχνοτήτων παραπάνω).

 

Καλή επιτυχία εύχομαι.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έλεγα συνοψίζοντας:

1. άκου καλά τι παίζεις ώστε να μην έχεις ζόρι να δένεσαι με τους άλλους

2. να είσαι ευχαριστημένος με τον ήχο

3. άσε τους ηχολήπτες να βγάλουν αυτο προς τα έξω.

 

ευχομαι τα καλύτερα και περιμένουμε μια...κασέτα... :laugh:

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο λαιβ ειναι σε πλατεια και το δευτερο σε ενα αλσος. Ανοικτοι χωροι και οι δυο.

Χαζη ερωτηση: αφου θα παιζω με μικροφωνο, εχει σημασια εαν παιζω με 10 & 100 watt πχ σε κοινο 1000 ατομων?

 

Ο βασικος λογος που παιζω δυνατα στην προβα ειναι για να ακουγομαι εναντι του ντραμερ. Εαν παιζω πιο χαμηλα, υπαρχει περιπτωση να μη με ακουω λογω ντραμερ, ή επειδη ειμαστε σε ανοικτο χωρο θα τον ακουω αρκετα λιγοτερο, αρα χαμηλωνω και αφοβα?

 

Η αληθεια ειναι οτι προτιμω τον 1x12 ηχο πλεον για τα blues και το classic rock. Και εχω σκοπο συντομα να αναβαθμισω και το ηχειο στη 1x12 καμπινα (μαλλον celestion g12h70 creamback, για το οποιο φυσικα και θα ανοιξω νεο θεμα...).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου θα παιζω με μικροφωνο, εχει σημασια εαν παιζω με 10 & 100 watt πχ σε κοινο 1000 ατομων?

 

Τα watt είναι για να ακούς εσύ, όχι το κοινό το οποίο θα ακούει απ'το PA φυσικά. Με άλλα λόγια ο ενισχυτής σου είναι το μόνιτορ της κιθάρας σου.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έλεγα συνοψίζοντας:

1. άκου καλά τι παίζεις ώστε να μην έχεις ζόρι να δένεσαι με τους άλλους

2. να είσαι ευχαριστημένος με τον ήχο

3. άσε τους ηχολήπτες να βγάλουν αυτο προς τα έξω.

 

ευχομαι τα καλύτερα και περιμένουμε μια...κασέτα... :laugh:

 

Μου αρεσει πλεον αρκετα ο ηχος μου. Και μετα την αλλαγη σε μαγνητες σιγουρα βελτιωθηκε παραπανω. Το μονο που μενει ειναι ενα ποιοτικο ηχειο. Πλεον ειμαι σε φαση οπου το ζητα ο ηχος μου.

 

Τετοιο θα σου στειλω εσενα....

220px-Magtape1.jpg.9eed0a4aa420be2e030c49cd9d5035cc.jpg

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου