Προς το περιεχόμενο

Ψυχολογικά προβλήματα :P


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεώρησα αυτό το τόπικ το καλύτερο για αυτό που θέλω να εκφράσω.Σε λίγους μήνες κλείνω τα 17.Σχετικά αργά (16) αποφάσισα οτι θέλω να ασχοληθώ με τη μουσική.Εχω κάνει 3 μήνες μαθήματα θεωρία,αρμονία και dictee για να περάσω σε μουσικό πανεπιστήμιο και είμαι σίγουρος οτι μπορώ να το πετύχω.Επίσης με ενδιαφέρει απίστευτα πολύ η ηλεκτρονική μουσική.Το θέμα είναι ότι ακούω τους αγαπημένους μου μουσικούς και προσπαθώ έστω και λίγο να πιάσω τον ήχο τους αλλά μάταια.Έτσι απογοητεύομαι και με πιάνουν πεσσιμιστικές ιδεές οτι δε πρόκειτε ποτέ να γίνω τόσο καλός.Έχω θέσει πολύ ψηλούς στόχους στη ζωή μου για τη μουσική.Αλλά με την οικονομική κατάσταση της χώρας απογοητεύομαι ξανά και χειρότερα.Φταίει ή εφηβεια;Δε ξέρω but it sucks.Nιώθω  noobas με λίγα λόγια . . :'(

There it was the land of decay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι απογοητεύομαι και με πιάνουν πεσσιμιστικές ιδεές οτι δε πρόκειτε ποτέ να γίνω τόσο καλός.

 

Με άλλα λόγια περίμενες μετά από 3 μήνες να προσεγγίσεις τους αγαπημένους σου μουσικούς.

 

Μάλιστα.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι αρκετά μεγαλύτερός σου για να στο παίξω μπαμπάς, αλλά ορίστε μια γνώμη: δικαίως η συγκυρία σου φαίνεται απογοητευτική. Είναι κάτι που δύσκολα θα αλλάξει θεαματικά στα προσεχή χρόνια, γι' αυτό καλά κάνεις και δε την παραβλέπεις. Είτε ασχοληθείς με τη μουσική είτε όχι, θα την έχεις απέναντι.

 

That said, είσαι πάρα πολύ νέος και έχεις ασχοληθεί πάρα πολύ λίγο με αυτό που αγαπάς. Μη ζητάς θαύματα από κάτι που απαιτεί σπουδή σε βάθος, όταν εσύ έχεις επενδύσει μόνο τρεις μήνες. Την περιστασιακή απογοήτευση όλοι την έχουμε περάσει (και μετά την εφηβεία), το θέμα είναι να μη σταματάς να προσπαθείς. Όταν θα έχεις στρώσει πραγματικά κώλο, η βελτίωση θα έρθει.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, δεν είσαι ο μόνος, πχ. εγώ μετά από 35 χρόνια κιθάρας, ακόμα δεν έχω καταφέρει να πλησιάσω τους δικούς μου αγαπημένους μουσικούς...

 

Χωρίς πλάκα τώρα, τρείς μήνες δεν είναι επαρκές χρονικό διάστημα, συνέχισε την προσπάθεια!

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει 3 μήνες μαθήματα θεωρία,αρμονία και dictee......

Το θέμα είναι ότι ακούω τους αγαπημένους μου μουσικούς και προσπαθώ έστω και λίγο να πιάσω τον ήχο τους αλλά μάταια.

 

Eγώ προσπαθώ επί 22 χρόνια να "πιάσω" τους αγαπημένους μου μουσικούς.

Τι λες,να τα παρατήσω ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νεαρέ μου, έχεις μακρύ και όμορφο δρόμο μπροστά σου, απο την πλευρά μου σου το εύχομαι ολόψυχα. In the end, life is good. Δικαίωμα στο όνειρο έχεις όσο ο καθένας, κανείς δεν μπορεί να στο στερήσει αυτό. Η μελέτη και η ενασχόληση με το αντικείμενο θα σε κάνουν συνεχώς καλύτερο -χωρίς καμμιά αμφιβολία - και σιγά σιγά θα σου αποκαλύπτουν μυστικά που λαχταράς να γνωρίζεις (ίσως γρήγορα κι εύκολα) αλλά θέλει πίστη, αφοσίωση, υπομονή και θυσίες σε πολλά επίπεδα. Παράλληλα, καλό θα είναι ν'αρχίσεις να ψάχνεις τη δική σου φωνή, να δείς τι θέλεις εσύ να πείς με τους ήχους και τη μουσική σου, καλό είναι να θαυμάζεις τα έργα των άλλων και να προσπαθείς να κατακτήσεις τεχνικές και μεθόδους που κάποιοι μας γνώρισαν, όμως το τι τελικά ο ίδιος έχεις να συνεισφέρεις είναι το ζητούμενο. Εφόσον είσαι αληθινός στο πλησίασμα σου στην τέχνη, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Στην πορεία, θα τρως σφαλιάρες, θα βιώνεις απογοητεύσεις, όμως όταν η μουσική στραφεί κάποτε προς το μέρος σου και σου σκάσει ένα χαμόγελο, τίποτα απο τα προηγούμενα δεν θάχει βάρος και αξία.

Η εφηβεία είναι μαγικό πράγμα, για ρώτα και κανένα μεγαλύτερο ν'ακούσεις... :'(

Μη τρελλαίνεσαι λοιπόν, ή καλύτερα, βούτηξε στην τρέλλα  ;D

Στα 17 σου είσαι ήδη νικητής.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεαρέ μου, έχεις μακρύ και όμορφο δρόμο μπροστά σου, απο την πλευρά μου σου το εύχομαι ολόψυχα. In the end, life is good. Δικαίωμα στο όνειρο έχεις όσο ο καθένας, κανείς δεν μπορεί να στο στερήσει αυτό. Η μελέτη και η ενασχόληση με το αντικείμενο θα σε κάνουν συνεχώς καλύτερο -χωρίς καμμιά αμφιβολία - και σιγά σιγά θα σου αποκαλύπτουν μυστικά που λαχταράς να γνωρίζεις (ίσως γρήγορα κι εύκολα) αλλά θέλει πίστη, αφοσίωση, υπομονή και θυσίες σε πολλά επίπεδα. Παράλληλα, καλό θα είναι ν'αρχίσεις να ψάχνεις τη δική σου φωνή, να δείς τι θέλεις εσύ να πείς με τους ήχους και τη μουσική σου, καλό είναι να θαυμάζεις τα έργα των άλλων και να προσπαθείς να κατακτήσεις τεχνικές και μεθόδους που κάποιοι μας γνώρισαν, όμως το τι τελικά ο ίδιος έχεις να συνεισφέρεις είναι το ζητούμενο. Εφόσον είσαι αληθινός στο πλησίασμα σου στην τέχνη, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Στην πορεία, θα τρως σφαλιάρες, θα βιώνεις απογοητεύσεις, όμως όταν η μουσική στραφεί κάποτε προς το μέρος σου και σου σκάσει ένα χαμόγελο, τίποτα απο τα προηγούμενα δεν θάχει βάρος και αξία.

Η εφηβεία είναι μαγικό πράγμα, για ρώτα και κανένα μεγαλύτερο ν'ακούσεις... :'(

Μη τρελλαίνεσαι λοιπόν, ή καλύτερα, βούτηξε στην τρέλλα  ;D

Στα 17 σου είσαι ήδη νικητής.

 

απλά υπέροχο.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης με ενδιαφέρει απίστευτα πολύ η ηλεκτρονική μουσική

Τι εννοείς με τον όρο "ηλεκτρονική μουσική" (γιατί αλλιώς το αντιλαμβάνεται ο καθένας)?

 

Το θέμα είναι ότι ακούω τους αγαπημένους μου μουσικούς και προσπαθώ έστω και λίγο να πιάσω τον ήχο τους

Ποιοί είναι αυτοί?

Τι εννοείς "να πιάσω τον ήχο τους"?

Να παίξεις περίπου έτσι, να βρεις ήχο (απλά ήχο) που να πλησιάζει τον ήχο που ακούς στο cd?

 

Γιατί αυτός ο τίτλος?

Για το μέλλον που διαφαίνεται ζοφερό για τους περισσότερους από μας?

 

Όλοι έχουμε ψυχολογικά προβλήματα.

Μην μασάς από τώρα, είναι πολύ νωρίς.

 

Όπως είπε κάποτε ένας μεγάλος φιλόσοφος ... "depression is like God, it is everywhere and it is infinite".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nιώθω  noobas με λίγα λόγια . . :'(

Αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο ολοι εκει "παιζουμε",μη μασας.

 

Πολλες φορες σ'αυτη την ηλικια νοιωθαμε "χαμενοι",οχι μονο στη μουσικη αλλα και σε πολλα αλλα,η πραγματικοτητα ομως ειναι οπως την ειπε-τοσο ωραια-ο ΕΖ

έχεις μακρύ και όμορφο δρόμο μπροστά σου

γι'αυτο ορμα,γουσταρε και ολα θα ερθουν.

δε πρόκειτε ποτέ να γίνω τόσο καλός.Έχω θέσει πολύ ψηλούς στόχους στη ζωή μου για τη μουσική

Καλα κανεις και εχεις βαλεις τους στοχους σου αλλα μην συγκρινεις τον εαυτο σου με αλλους,δεν υπαρχει λογος.Τραβα το δικο σου δρομο και κοιτα γυρω σου-τους μουσικους λ.χ. που σ'αρεσουν-για να παρεις εμπνευση και δυναμη και να προσπαθησεις να τους πετυχεις.

Υπομονη και προσπαθεια και θα δεις οτι ολα σιγα σιγα θα μπουν σε δρομο.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα τα πράγματα είναι απλά:

 

μετά από κάποια χρόνια το μόνο που θα έχει σημασία θα είναι ότι θα θες να είσαι ανεξάρτητος οικονομικά και να έχεις μια δουλειά, οπότε οτιδήποτε και εάν κάνεις θα πρέπει να εξασφαλίσεις να έχεις έναν μισθό είτε μουσικός είτε στροναύτης είτε ψήστης.

 

εάν ακολουθήσεις τον δρόμο της μουσικής θα πρέπει να βρεις δουλειά πχ σαν καθηγητής σε σχολείο μέσω ασεπ και να κάνεις και τα live σου, την παραγωγή σου στο σπίτι, τα εξτρα σου κτλ. Έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα σήμερα οι μουσικοί αμοίβονται με ψίχουλα, δουλειές δεν υπάρχουν, η δισκογραφία dead απότε δεν είναι και ότι καλύτερο να ακολουθήσεις επαγγελματικά θα πεινάσεις με λίγα λόγια.

 

επίσης πολλοί σπουδάζουν κάτι διαφορετικό και δουλεύουν σε κάτι διαφορετικό και συνάμα ασχολούνται και με την μουσική οπότε δες και αυτή την πλευρά.

 

το "πολύ καλός" έρχεται με πολύ εξάσκηση και με τα χρόνια, δεν σε εξασφαλίζει επαγγελματικά και δεν λέει και τίποτα υπάρχουν εκατοντάδες πολλοί καλοί μουσικοί που από την κρίση και όταν κλεισαν τα σκυλάδικα και σταμάτησε το μαύρο χρήμα μετανάστευσαν ή άλλαξαν επάγγελμα (όπως και άλλες ειδικότητες όχι μόνο καλοί μουσικοί...), ασχολείσαι πολύ λίγο καιρό για να γίνεις πολύ καλός...

 

επίσης κανένας έτσι όπως έγινε η κατάσταση δεν δουλεύει μόνο μουσικός, δουλεύει και σαν ηχολήπτης, αφισοκολλήτής για προώθηση της μπάντας, web designer, daw engineer, PR, και ότι άλλο θες εσύ...

 

καλό θα ήταν να εξασφαλιστείς επαγγελματικά πρώτα κάπου τώρα που είσαι μικρός ακόμη και να σπουδάσεις και μουσική παράλληλα, αλλά το να περιμένεις να  ζήσεις καθαρά από τη μουσική σήμερα είναι κάτι το πολύ δύσκολο σε αυτή την χώρα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου