Προς το περιεχόμενο

Περί live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι και εγω σου προτεινω:

 

1. Παρε τον ενισχυτη που εχεις φτιαξει τον ηχο σου και σου αρεσει

 

2. Παρε τον ενισχυτη οπως παραπανω, που μπορεις να κουβαλησεις κιολας  :laugh:

 

3. Οπως λενε και οι υπολοιποι, χρησιμοποιησε τον να ακους τι παιζεις, όπως στην προβα, αλλα επισης αν εχεις και μονιτορ μπροστα, ας σου στειλει ο ηχοληπτης λιγο και απο εκει και την κιθαρα σου μαζι με ο,τι αλλο οργανο θες να ακους

 

4. Τον ντραμμερ, σιγουρα (μαλλον) θα τον ακους. Αν εχετε και δευτερη κιθαρα (αν υπαρχει), τοτε οπωσδηποτε να στον περασει σε μονιτορ (αν υπαρχει)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αγορασα ηχειακι καλο.

Πηρα Νο.2 της λιστας που ειχα καθως αυτο υπηρχε ετοιμοπαραδωτο. Σειρα heritage, μοντελο g12-65. Το εβαλα καμπινουλα που εχω στο σπιτι και απο χθες το δουλευω σε χαμηλες εντασεις. Απο αυριο θα το παιρνω μαζι στις προβες να το "σπασω" λιγο και να μαλακωσει.

 

Βεβαια εχει ηδη αρκετα μαλακο και γλυκο ηχο σε σχεση με το seventy 80 που αντικατεστησε. Μου αρεσει που εχει φλατ μεσαια και γλυκα πριμα.

 

Επισης, στην πεταλιερα τοποθετησα το φτηνο power supply box που εχω. Δυστυχως ειχε παρα πολυ θορυβο και επανεφερε το απλο τυπου chain, οπου και δεν εχω κανενα θορυβο απολυτως.

Να το αφησω ετσι ή να αγορασω στο μελλον καποιο επωνυμο power box?

1215333782_20180811_09030101.thumb.jpg.7be1a52651f8e324166a67458159f8d7.jpg

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα κανω. Δεν το αγγιζω...

Και με single coil με μπολικο distortion, σε ψηλες εντασεις παντα, δεν μου βγαζει ιχνος θορυβου.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο λαιβ εγινε. Ολα πηγαν καλα. Ατομικα, μια χαρα. Ελαχιστα λαθη στην κιθαρα, και οπου εκανα τα μαζεψα διακριτικα. Πολυ ωραια εμπειρια. Το ευχαριστηθηκαμε χωρις ιχνος αγχους, πραγμα που μου εκανε εντυπωση.

 

Καλος ο ηχος μας. Ευχαριστημενο το κοινο. Ευτυχεις εμεις

 

Το μοναδικο και μονιμο προβλημα μας ηταν οτι η ταχυτητα μας σε ολα σχεδον τα τραγουδια ηταν παραπανω απ' οτι επρεπε. Σε μερικα πολυ πολυ παραπανω. Και επισης, την ταχυτητα δεν την κρατουσαμε σταθερη κατα την διαρκεια του κομματιου. Δεν το πολυκαταλαβαιναμε την ωρα που τα παιζαμε, προφανως λογω αδρεναλινης, αλλα μετα στο βιντεο ηταν ξεκαθαρο.

Πως διορθωνεται το συγκεκριμενο? Μετρονομος μεχρι να γινει σωστα?

 

Να σημειωσω πως στις προβες τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα. Αλλαζουμε ταχυτητες αλλα με μικρες διακυμανσεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικο και μονιμο προβλημα μας ηταν οτι η ταχυτητα μας σε ολα σχεδον τα τραγουδια ηταν παραπανω απ' οτι επρεπε. Σε μερικα πολυ πολυ παραπανω. Και επισης, την ταχυτητα δεν την κρατουσαμε σταθερη κατα την διαρκεια του κομματιου. Δεν το πολυκαταλαβαιναμε την ωρα που τα παιζαμε, προφανως λογω αδρεναλινης, αλλα μετα στο βιντεο ηταν ξεκαθαρο.

Πως διορθωνεται το συγκεκριμενο? Μετρονομος μεχρι να γινει σωστα?

 

Να σημειωσω πως στις προβες τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα. Αλλαζουμε ταχυτητες αλλα με μικρες διακυμανσεις.

 

Φορτωνει η cpu σας απο την αδρεναλινη και το αγχος και δεν ακουτε τι γινεται ουτε καταλαβαινετε οτι τρεχετε. Ειστε αφοσιωμένοι στο τι παιζετε ατομικα

Γενικοτερα αν εχετε ηχογραφησει το Live, λογικα θα ακουσετε κι αλλα που δεν τα προσεξατε εκεινη την ωρα.

 

Πως αδειαζει η cpu?

Περισσοτερο ατομικο αλλα και ομαδικο practice.

Ετσι θα παιζετε αυτοματα, αλλα  και με λιγοτερο αγχος και θα ακουτε περισσοτερο τι παιζετε αλλα και τι παιζουν οι αλλοι και θα υπαρχει καλυτερος συγχρονισμος και θα εχετε και δυναμικες σαν μπαντα.

 

Ο ντραμερ να τραγουδαει απο μεσα του το ρεφρεν πριν δωσει για να μπειτε.

Ηρεμια ομως. Δεν σας κυνηγάει κανεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο για τον τυμπανιστη θα βοηθησει αρκετα νομιζω, καθως ειμαι σιγουρος οτι φερνει στο νου του την εισαγωγη και οχι το ρεφραιν.

 

Δεν ημασταν ετοιμοι για λαιβ, αλλα δεν θελαμε να χαθει η ευκαιρια. Και καλα καναμε διοτι οι προβες και η στοχευμενη εξασκηση εχουν ενταθει και προχωραμε πιο γρηγορα.

 

Ευχαριστω Σπυρο!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταιο για τον τυμπανιστη θα βοηθησει αρκετα νομιζω, καθως ειμαι σιγουρος οτι φερνει στο νου του την εισαγωγη και οχι το ρεφραιν.

 

Δεν ημασταν ετοιμοι για λαιβ, αλλα δεν θελαμε να χαθει η ευκαιρια. Και καλα καναμε διοτι οι προβες και η στοχευμενη εξασκηση εχουν ενταθει και προχωραμε πιο γρηγορα.

 

Ευχαριστω Σπυρο!

 

Καλα κανατε. Αν δεν σπασεις αυγα δεν κανεις ομελέτα. (κλισε αλλα εδω ισχυει 100%)

Αν περιμενατε ποτε θα εισαστε ετοιμοι 100% δεν θα παιζατε ποτε.

 

Λεω να τραγουδαει το ρεφρεν γιατι απο το συλλαβισμο των στιχων και τις ανασες, θα παρει το σωστο Time, λη τουλαχιστον θα ειναι πολυ κοντα.

Φυσικα αυτο ισχυει οταν η ταχυτητα του ρεφρεν ειναι ιδια με της εισαγωγης.

 

Βεβαια υπαρχουν και μοντερνοι τροποι με μετρονομο που αλλαζει presets με τη μπακετα κλπ, το ειχε ενας ντραμερ σε μια δουλεια, αλλα δεν θυμαμαι μαρκα κλπ.

Θυμαμαι οτι πριν τελειωσει το κομματι αλλαζε preset και πηγαινε στο επομενο κι αυτο αναβοσβηνε φωτακι με την ταχυτητα του επομενου κομματιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου