Προς το περιεχόμενο

Περί live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Μεχρι ποσα τετραγωνικα κλειστου χωρου, γεματο κοσμο, μπορουμε να καλυψουμε χωρις να συνδεσουμε ντραμς, μπασο και ενισχυτη κιθαρας στην κονσολα? Ο ντραμερ βαρα δυνατα, ο μπασιστας εχει 500watt SS ενισχυτη, και ο κιθαριστας παιζει με 25watt. Η φωνη θα συνδεθει στην κονσολα, και ισως και η μποτα. Παιζουμε ροκ.

Ειμαστε στην διαδικασια αγορας συμπληρωματικου εξοπλισμου, και θα κριθουν πολλα απο την απαντηση...

 

Ακόμα και σε 30-40τμ μαγαζί, PA θα χρειαστείτε. Δεν είναι θέμα εντάσης. Άμα φουλαρετε τα μηχανήματα σας θα ακούγεστε (αφού κάνετε ζημιά στα αυτιά σας, διότι θα γίνεται '' πόλεμος" στο stage για να καταφέρουν να σας ακούσουν σωστά οι πίσω πίσω). Είναι θέμα σωστής μίξης ώστε να ακούγεται αρμονικο και ολοκληρωμένο αποτέλεσμα. Πάρτε ηχεία και κονσόλα,  μιξαρετε σωστά τα όργανα, στηστε τα ηχεία στο σωστό ύψος και παίξτε. 

Για να καταλάβεις ότι δεν είναι θέμα έντασης, θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Ο ντράμερ μας όταν παίζει με κανονικά ντραμς, έβαζε μικρόφωνο μόνο στην μπότα. Ταμπουρο, crash, βαθύ κτλ δεν έβαζε γιατί ακούγονται έτσι και αλλιώς σε όλους, και στο κοινό και σε εμάς. Όταν έπαιξε με ηλεκτρονικά ντραμς συνδεδεμένα κανονικά στην κονσόλα  στο ίδιο gig, μπορεί να μην τον ακούγαμε το ίδιο δυνατά πάνω στην σκηνή, αλλά η μπάντα από κάτω  ακουγονταν 10 φορές καλύτερη. Για μένα όσο μικρό και να ναι το μαγαζί, τα ντραμς πρέπει να έχουν μικρόφωνα παντού και ας ακούγονται από φυσικού τους. Πόσο μάλλον τα υπόλοιπα όργανα. 

  • Ευχαριστώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε προφανως για τα 70 τ.μ., οπου μας ενδιαφερει, δεν τιθεται λογος για το εαν πρεπει να συνδεθουμε σε κονσολα ή οχι.

Θα χρειστουμε και μονιτορ ολοι, ή μονο η φωνη?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Οποτε προφανως για τα 70 τ.μ., οπου μας ενδιαφερει, δεν τιθεται λογος για το εαν πρεπει να συνδεθουμε σε κονσολα ή οχι.

Θα χρειστουμε και μονιτορ ολοι, ή μονο η φωνη?

Δεν τίθεται καν λόγος.

Το αν θα χρειαστείτε μόνιτορ ή όχι, είναι δικό σας θέμα και θέμα της διάταξης του stage, των ηχείων κτλ.

Σε μεγάλα stage, συναυλίες, φεστιβάλ κτλ όπου τα μέλη της μπάντας έχουν μεγάλη απόσταση μεταξύ τους, μόνιτορ θα χρειάζονται όλοι, αλλά συνήθως αυτά τα παρέχει το club που έχει τόσο μεγάλο stage ή ο ηχολήπτης - το συνεργείο αν μιλάμε για συναυλίες, φεστιβάλ κτλ.

Σε gigs, δεν νομίζω ότι χρειάζονται μόνιτορ πέρα από την φωνή. Τα μέλη της μπάντας είναι κοντά το ένα στο άλλο, ακούνε καθαρά τον ντράμμερ, ο κάθε κιθαρίστας-μπασίστας είναι στημένος (συνήθως) κοντά στον ενισχυτή του και χρησιμοποιεί σαν ''μόνιτορ'' τον ίδιο του τον ενισχυτή.

Υπάρχει επίσης περίπτωση που τα in ear monitors είναι πιο χρήσιμα από ένα μόνιτορ. Για παράδειγμα ο μπασίστας μας πολλές φορές δεν φέρνει ενισχυτή, αλλά παίζει με di-προενίσχυση. Στην περίπτωση που ο χώρος δεν επιτρέπει να κάθεται μπροστά από τα ηχεία μας, δεν ακούει καν την παίζει (και μην ξεχνάμε ότι τα μπάσα ''σκάνε'' αρκετά πιο μακρυά από την θέση του ηχείου, πράγμα που κάνει την δουλειά του ακόμα πιο δύσκολη). Επομένως σε αυτή την περίπτωση τα in ears τον έσωσαν.

Με λίγα λόγια, το πόσα μόνιτορ και του είδους θα χρειαστείτε, είναι καθαρά θέμα στησίματος της μπάντας σε σχέση με τον διαθέσιμο χώρο, ακόμα και το πόσα πράγματα χωράνε στο αμάξι σας παίζει ρόλο.... Δεν υπάρχει μια λύση για όλα. Ένα μόνιτορ φωνής είναι μια καλή αρχή.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε εναν σχετικα μικρο μεικτη με ενα αυτοενισχυομενο ηχειο οπου κανουμε τις προβες. Θα το χρησιμοποιησουμε ως μονιτορ φωνης. Θα παρουμε 2 καταλληλα ηχεια και μια μεγαλυτερη κονσολα. Επισης, μικροφωνα, βασεις και καλωδια.

Αυτα για αρχη, και βλεπουμε στην πορεια για τυχον αναγκες. Εχουμε στοχο να καλυπτουμε εναν μικρο χωρο με δικο μας εξοπλισμο. Για μεγαλυτερα events τοτε θα υπαρχει ενοικιαζομενος με ηχοληπτη

Ησουν αναλυτικοτατος! Ευχαριστω!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Σημερα εχω live σε κλειστο χωρο, και εχω καποιες αποριες:

Το delay να το εχω σε σχετικα ψηλο level για εισαγωγες και σολο, ή να το εχω σε πιο χαμηλο level μονιμα ανοικτο? Εχω μονιμα ανοικτο και reverb. Μιλαω κυριως για ροκ μουσικη. Ειμαι η μοναδικη κιθαρα.

 

Επισης, τι διαρκειας διαλλειμα συνηθιζεται στη μεση της βραδιας?

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2018 στις 11:56 ΜΜ, Spyros Delta είπε

με μετρονομο που αλλαζει presets με τη μπακετα κλπ, το ειχε ενας ντραμερ σε μια δουλεια, αλλα δεν θυμαμαι μαρκα κλπ.

Θυμαμαι οτι πριν τελειωσει το κομματι αλλαζε preset και πηγαινε στο επομενο κι αυτο αναβοσβηνε φωτακι με την ταχυτητα του επομενου κομματιου


Πολύ λίγοι ντράμερ στα γκρουπ που έπαιξα τα τελευταία χρόνια δεν το κάνουν πια. Μονο ένας βραζιλιάνος τζαζ ντραμερ απ' ότι θυμάμαι, έπαιζε (αλάνθαστα) στα τέμπο χωρίς μετρονόμο. Όχι πως λέει και κάτι αυτό, δεδομένου ότι οι περισότεροι βοηθούνταν τόσο πολύ με τον μετρονόμο να τους δίνει τεμπο, ώστε κατά κανόνα ήταν/είναι άψογοι. Και βοηθάει και την μπάντα βέβαια.
Γιώργο, θα συνιστούσα να το δοκιμάζατε πρώτα στις πρόβες και ν μην το εγκαταλείψετε αν συναντήσετε ζόρι στο να ακολουθήσετε το κλικ του ντράμερ. Μερικές φορές, αν το κομμάτι έχει πολλές παύσεις ή διαφορετικά ρυθμικά μέρη, είναι λίγο tricky αλλά μετά από κάμποσες δοκιμές συνηθίζεται από όλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

να το εχω σε πιο χαμηλο level μονιμα ανοικτo

Αυτό.

Ειδικά αν είσαι ο μόνος κιθαρίστας στην μπάντα.

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Superfunk said:

Αυτό.

Ειδικά αν είσαι ο μόνος κιθαρίστας στην μπάντα.

Το ιδιο ισχυει για τραγουδια με πιο βαρυ ηχο (nirvana, sabbath, him κλπ)?

 

Σε ρυθμικα funky και reggae το κλεινω?

 

Ευχσριστω!

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το ιδιο ισχυει για τραγουδια με πιο βαρυ ηχο (nirvana, sabbath, him κλπ)?

 

Σε ρυθμικα funky και reggae το κλεινω?

 

Ευχσριστω!

 

Εξαρτάται τι ήχο θέλεις,αν έχει tap tempo μπορείς να το έχεις μόνιμα ανοιχτό αλλά στο σωστό tempo

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νομίζω πως το τι θα κάνεις με το delay είναι θέμα γούστου. Θα σου λήψει ή θα σε ενοχλήσει.

Κι εγω το έχω σχεδόν μόνιμα ανοικτό και χαμηλά στα σόλο αλλά στα ρυθμικά το κλείνω ή ρυθμίζω τουλάχιστον με το tap tempo.

 

Οσο για το διάλειμμα δεν νομίζω να υπάρχει κανόνας πέρα απο την αντίδραση του κοινού αλλά και τον χώρο που παίζετε. Πριν τους δεις να χάνουν το ενδιαφέρον τους ή να φεύγουν, ξεκινάς. Γύρω στο τέταρτο maximum θα έλεγα.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου