Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με επιλογη μαγνήτη Ibanez RG 450ltd βίντεο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου εχω "αποκτήσει" πρόβλημα με την επιλογή των μαγνητών.

 

Οπως θα δείτε και στο βίντεο εχω πρόβλημα στην θέση 2,3 και 4

Απ'οτι καταλαβαίνω και αν κάνω λάθος διορθώστε με το πρόβλημα το δημιουργεί ο μεσαίος μονός μαγνήτης αφου εχω την εντύπωση οτι βάση του επιλογέα (switch) λειτουργεί κάπως έτσι :

 

Θέση 1 : Μόνο κάτω διπλός μαγνήτης.

Θέση 2 : Κάτω διπλός μαγνήτης + μεσαίος μονός

Θέση 3 : Μόνο μεσαίος μονός μαγνήτης

Θέση 4 : Μεσαίος μονός μαγνήτης + πάνω διπλός

Θέση 5 : Μόνο πάνω διπλός μαγνήτης

 

Επίσης οπως θα δείτε εχω πρόβλημα και με το volume.

 

Πως φτιάχνονται ολα αυτα, περίπου το κόστος και που προτείνετε να την πάω.Αν για το τελευταίο θεωρηθεί διαφήμιση στείλτε μου πμ για το που θα επισκευαστεί.Είμαι Αθήνα.

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=cf8fGmbrJ3c  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ....αν καταλλαβα σωστα παιζεις με κακη καρτα ηχου (πιθανον onboard με asio4all) αποτε και εχεις μεγαλο κομπρεσαρισμα αλλα και υψηλο noisegate. αυτο εχει σαν αποτελεσμα να τονιζονται οι ηχοι του διακοπτη αλλα και τα ξυσηματα του vol. Ναι κανονικα με ενα καλο/καθαρο pot δεν θα επρεπε να εχεις ξυσημο αλλα δεν νομιζω οτι το προβλημα του ειναι τοσο τραγικο. Οσο για τη διαφορα στον ηχο απο μαγνητη σε μαγνητη δοκιμασε κακποιο ποιο καθαρο ηχο αν και με τετοιο κομπρεσαρισμα θα ακουσεις μικρες διαφορες.....

;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο contact cleaner στον επιλογεα και στο volume pot και θα εισαι κατα 90% ενταξει.Το υπολοιπο 10% ειναι να εχουν χαλαρωσει καποιες κολλησεις και να θελουν ξανακολλημα.Καποιος τεχνικος θα στο εφτιαχνε σε 1 ωρα το πολυ.Η καρτα ηχου δε νομιζω να εχει θεμα με αυτο που ακουσα παροτι οντως κομπρεσαρει σαν πουτανα  ;D.Το "χτυπημα" στην αλλαγη της θεσης των μαγνητων στο switch ειναι κοινο γνωρισμα των ibanez που εχουν πιο "σκληρη" αντισταση μεταξυ των θεσεων σε σχεση με εναν επιλογεα σε μια Strat.

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ....αν καταλλαβα σωστα παιζεις με κακη καρτα ηχου (πιθανον onboard με asio4all) αποτε και εχεις μεγαλο κομπρεσαρισμα αλλα και υψηλο noisegate. αυτο εχει σαν αποτελεσμα να τονιζονται οι ηχοι του διακοπτη αλλα και τα ξυσηματα του vol. Ναι κανονικα με ενα καλο/καθαρο pot δεν θα επρεπε να εχεις ξυσημο αλλα δεν νομιζω οτι το προβλημα του ειναι τοσο τραγικο. Οσο για τη διαφορα στον ηχο απο μαγνητη σε μαγνητη δοκιμασε κακποιο ποιο καθαρο ηχο αν και με τετοιο κομπρεσαρισμα θα ακουσεις μικρες διαφορες.....

;)

 

Καλησπέρα,

Οχι δεν είμαι με onboard κάρτα ήχου ουτε με ASIO4all.Με μια Creative είμαι που την είχα αγοράσει γύρω στα 200€

Το κομπρεσάρισμα που λες ισως οφείλεται στο Guitar Rig που δουλεύω.Το παραπάνω φαινόμενο δεν μου το κάνει μόνο μέσο του υπολογιστή αλλά και σε ενισχυτή κιθάρας είτε εχω συνδέσει σε σειρά κάποιο πετάλι είτε οχι.

Στα "καθαρά" δεν ακούγεται και τόσο αλλά το πρόβλημα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο contact cleaner στον επιλογεα και στο volume pot και θα εισαι κατα 90% ενταξει.Το υπολοιπο 10% ειναι να εχουν χαλαρωσει καποιες κολλησεις και να θελουν ξανακολλημα.Καποιος τεχνικος θα στο εφτιαχνε σε 1 ωρα το πολυ.Η καρτα ηχου δε νομιζω να εχει θεμα με αυτο που ακουσα παροτι οντως κομπρεσαρει σαν π******  ;D.Το "χτυπημα" στην αλλαγη της θεσης των μαγνητων στο switch ειναι κοινο γνωρισμα των ibanez που εχουν πιο "σκληρη" αντισταση μεταξυ των θεσεων σε σχεση με εναν επιλογεα σε μια Strat.

 

Καλησπέρα,

Το contact Cleaner θα το ρίξω στην σχισμή, απο πάνω δλδ? Και στο ποτενσιόμετρο της έντασης ?

Μακάρι να πρέπει να το κάνω απο πάνω γιατι αν είναι να βγάλω χορδές και το pickguard της κιθάρας μετα θα μπω σε μπελάδες λόγο FR !

 

Το "χτυπημα" στην αλλαγη της θεσης των μαγνητων στο switch ειναι κοινο γνωρισμα των ibanez που εχουν πιο "σκληρη" αντισταση μεταξυ των θεσεων σε σχεση με εναν επιλογεα σε μια Strat.

Μπορώ δηλαδή να αλλάξω switch και να βάλω απο fender ας πουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αν το ρίξεις απο πάνω λογικά δεν θα κάνεις δουλειά. Θέλει να βγεί όπως είναι το pickguard και μετά να ψεκάσεις στην οπή του πίσω μέρους του pot. Σε switch δεν έχω ψεκάσει ποτέ αλλά φαντάζομαι θα έχει και αυτό ένα σημείο ανοιχτό όπου μπορείς να ρίξεις contact cleaner.

 

Αν δεν διορθωθει το πρόβλημα, αντικατέστησε το switch με ένα ίδιο καλύτερης ποιότητας πχ ένα fender ή dimarzio. Λογικά θα θές 5θέσιο με έξτρα ποδαράκια που να κάνει και coil split στις θέσεις 2 και 4. Αν όχι παίρνεις απλό πενταθέσιο. Τσέκαρε με ένα κατσαβίδι χτυπώντας ελαφρά τους πόλους των μαγνητων αν σπλιτάρει ή όχι ο διπλός στις θέσεις 2 και 4 και πράξε ανάλογα.

 

Τον 5θέσιο μπορείς να τον αντικαταστήσεις μόνος σου κολλώντας την καλωδίωση ώς έχει στο νέο switch (θα πρέπει να έχει ακριβώς τα ίδια ποδαράκια με το προηγούμενο) χωρίς να μπλέκεις με wiring diagrams κτλ. Απλά βγάζεις καλώδιο απο το παλιό και το βάζεις στο αντίστοιχο ποδαράκι του καινούριου. και ποτενσιόμετρα μπορεις να αλλάξεις με τον ίδιο τρόπο αλλά λογικά δεν θα χρειαστεί αν ψεκάσεις μια δυο φορές με contact cleaner και τα δουλέψεις αρκετά.

 

Για το τρέμολο μη σε ανησυχεί, μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι ξύλο απο κάτω και να το σταθεροποιήσεις κάπου. Αν μετά περάσεις ίδιες χορδές πάνω (ίδιο gauge πχ. 10-46) δεν θα έχεις πρόβλημα να ξερυθμιστεί. Αν για κάποιο λόγο δεν σου είναι στην ευθεία μετά το φέρνεις με βίδωμα-ξεβίδωμα στις δύο βίδες πίσω απο το backplate..

 

Έχω φτιάξει το ίδιο πρόβλημα στην RG μου χωρίς να βγάλω κάν τις χορδές απλά τις χαλάρωσα αρκετά ωστέ να μπορεί να σηκωθεί το pickguard  και να γλιστρίσει εξω.

Δεν στο προτείνω όμως καθώς μπορεί να μην έχεις αρκετό καλώδιο στην κόληση του jack ή αρκετό δίπλωμα στα tuners στις ήδη περασμένες χορδές.

 

Oταν τελειώσεις βάλε καλώδιο σε ενισχυτή και τσέκαρε αν λειτουργούν όλα σωστά πριν βιδώσεις πάλι το pickguard.

 

Tσέκαρε και τα πολλά βίντεο στο Youtube που εξηγούν πως λύνεις το πρόβλημα σου,

αν σου φαίνεται βουνό όλο αυτό μπορείς να την πάς σε έναν τεχνικό.

 

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Loki σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

Θέλω όμως να επισημάνω καλύτερα το πρόβλημα γι αυτο έβαλα και βιντεο.

Δεν εχω πρόβλημα να αλλάξω επιλογέα και ποτενσιομετρο.Αυτο που με προβληματίζει πιο πολύ είναι οτι εχω θόρυβο στις θέσεις 2,3 & 4 συνεχόμενο, αυτο που μπορεί να οφείλεται ?

Εκτος δλδ οτι μπορεί να μιλαμε για εναν επιλογέα που κάνει θόρυβο κατα την αλλαγή που οπως έγραψε και ο φίλος messalion υπάρχει θέμα στις ibanez, τι προκαλεί τον συνεχόμενο θόρυβο σε αυτες τις θέσεις ?

 

Loki κατω απο το pickguard της RG πόσες αντιστάσεις υπάρχουν ? Αν είναι να βρεθώ με κολλητήρι και καλάΐ στα χέρια αξίζει να αλλάξω και τις αντιστάσεις με αντιστάσεις μικρής ανοχής ?

 

*Είμαι σε υπολογιστή αυτη την στιγμή που δεν μπορώ να δω το βιντεο που εχεις βάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Loki σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

Θέλω όμως να επισημάνω καλύτερα το πρόβλημα γι αυτο έβαλα και βιντεο.

Δεν εχω πρόβλημα να αλλάξω επιλογέα και ποτενσιομετρο.Αυτο που με προβληματίζει πιο πολύ είναι οτι εχω θόρυβο στις θέσεις 2,3 & 4 συνεχόμενο, αυτο που μπορεί να οφείλεται ?

Εκτος δλδ οτι μπορεί να μιλαμε για εναν επιλογέα που κάνει θόρυβο κατα την αλλαγή που οπως έγραψε και ο φίλος messalion υπάρχει θέμα στις ibanez, τι προκαλεί τον συνεχόμενο θόρυβο σε αυτες τις θέσεις ?

 

Loki κατω απο το pickguard της RG πόσες αντιστάσεις υπάρχουν ? Αν είναι να βρεθώ με κολλητήρι και καλάΐ στα χέρια αξίζει να αλλάξω και τις αντιστάσεις με αντιστάσεις μικρής ανοχής ?

 

*Είμαι σε υπολογιστή αυτη την στιγμή που δεν μπορώ να δω το βιντεο που εχεις βάλει.

Κοιτα να δεις....Αν για καποιο λογο οι μαγνητες σου εχουν χασει το κερι τους τοτε ειναι λογικο να εχεις θορυβο σε αυτες τις θεσεις.Θα πρεπει να ξαναγινει repotting στους μαγνητες και θα εισαι οκ.Ας μην πας εκει ομως αμεσως.Κανε οτι σου ειπε ο Loki πιο πανω που πανατησε και στις ερωτησεις που εθεσε και σε μενα.Κανε μια αλλαγη στο switch και το ποντεσιομετρο αμα πιανουν τα χερια σου με καλαι και κολλητηρι.Αν δεν πιανουν τοτε απλως ψεκασε με το contact cleaner και πες μας τα αποτελεσματα.Το να εικαζουμε το τι μπορει να φτιαιει και να δινουμε λυσεις στο καθε κλαδια του προβληματος ειναι χασιμο χρονου....

 

Πρεπει να βγαλεις το pickguard για να ριξεις σπρει επαφων για να πιασει καλυτερα.Χαλαρωσε τις χορδες απο τα κλειδια χωρις να τις βγαλεις.οταν εχουν αρκετο "μποσικο" για να μπορεις να σηκωσεις το pickguard και να το γυρισεις για να δουλεψεις τοτε βιδωσε παλι τις 3 βιδες που υπαρχουν στο nut και δουλεψε αφοβα....Βαλε εναν αναπτηρα κατω απο το τρεμολο σε περιπτωση που γλυστρισει και κατσει για να μην εχεις μπελαδες....Αυτα.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου