Προς το περιεχόμενο

Gallagher ο κιθαριστής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά να μου βάζεις τους Oasis στην ίδια σειρά με τους JAM (και δευτερευόντως τους Smiths).

 

και ομως ο Marr χαρισε στον Noel τη πρωτη κιθαρα της προκοπης που ειχε ποτέ,ενω ο Weller επανηλημενα εχει εκφρασει τον θαυμασμο του για αυτον.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Αν όμως μιλήσεις με ανθρώπους της μουσικής εκτός Ελλάδας και αναφερθείς στο Rory θα εισπράξεις ένα βλέμμα του στυλ "που τον θυμήθηκες αυτόν τώρα..."

 

Επειδή εδω εμεις μεταξύ μας είμαστε εντός Ελλάδας και τον θυμόμαστε μια χαρά τον Rory ας μείνουμε στις δικές μας απόψεις.

 

Μην το πάρεις σαν προσωπική επίθεση αλλά αυτο το "τι κάνουν οι ξένοι," πρέπει να το κάνω κ εγώ ή εγω που το κάνω αλλιώς είμαι λάθος με χαλάει αφάνταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και γουσταρω τρελα εναλλακτικο, ανεξαρτητο/εξαρτημενο κλπ (punk) rock το ιδιο μου αρεσουν και αρκετες μπαντες των 70's. Για μενα ο Rory εκτος κιθαριστικης τεχνικης ειναι μεγαλος συνθετης, ειχε καταπληκτικο ζεστο "αναλογικο" ηχο και πανω απ' ολα ηταν ψυχαρα. Το ακουω στο παιξιμο του και στη φωνη του.

 

Oasis: Υπερβαρετη μπαντα, κατασκευασμα του MTV με εκνευριστικα φωνητικα, προβλεψιμες συνθεσεις και μηδεν κιθαριστικο ενδιαφερον. Προσθεσε τα πρωτοσελιδα της εποχης για τις καταχρησεις τους και γενικα οτιδηποτε εκαναν και τη δημοτικοτητα τους και τους κανει ακομα πιο εκνευριστικους για μενα. Χαιρομαι που δεν τους βλεπω/ακουω πια πουθενα.

 

Εντελως προσωπικες αποψεις και για τους δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ο Rory εκτος κιθαριστικης τεχνικης ειναι μεγαλος συνθετης, ειχε καταπληκτικο ζεστο "αναλογικο" ηχο και πανω απ' ολα ηταν ψυχαρα. Το ακουω στο παιξιμο του και στη φωνη του.

 

 

 

+1

 

Χωρίς πολλά πολλά τα είπες όλα  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο Μάντσεστερ θα διαπιστώσεις πως ο κόσμος εκεί είναι με τη City

 

Έχω πάει φίλε.. Και στο Old Trafford εννοείται.... Έμεινα αρκετές μέρες...

 

Δεν ισχύει αυτό που λες, με τίποτα !!!!  Μου θυμίζει το αστείο που λένε κάποιοι, ότι οι γνήσιοι Πειραιώτες ( γνήσιοι???...  ??? ???) είναι με τον Εθνικό...

 

Αστικοί μύθοι, απλά.... Άσε τα ποδοσφαιρικά τώρα, ας γυρίσουμε στα μουσικά..

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε καταπληκτικο ζεστο "αναλογικο" ηχο

Στο πρόσφατο masterclass του Larry Carlton, κάποιος του έκανε τη βλακώδη ερώτηση περί αναλογικού και ψηφιακού ήχου...Ο ταλαίπωρος ο Larry τον κοίταξε σαν να έβλεπε αρειανό και του είπε κάτι σαν..."εγώ buddy είμαι μουσικός...εάν μου αρέσει ο ήχος παίζω...ναι σήμερα χρησιμοποιώ τα Pro Tools..." ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το "τι κάνουν οι ξένοι," πρέπει να το κάνω κ εγώ ή εγω που το κάνω αλλιώς είμαι λάθος με χαλάει αφάνταστα.

 

Δεν νομίζω να είπα ποτέ αυτό το πράγμα...

 

Η μουσική βιομηχανία παράγει τα προϊόντα της κατά 90% (ίσως και περισσότερο) σε Αμερική και Αγγλία. Αν εσύ θέλεις να αγνοείς την άποψη αυτών που τα παράγουν, είναι επιλογή σου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρόσφατο masterclass του Larry Carlton, κάποιος του έκανε τη βλακώδη ερώτηση περί αναλογικού και ψηφιακού ήχου...Ο ταλαίπωρος ο Larry τον κοίταξε σαν να έβλεπε αρειανό και του είπε κάτι σαν..."εγώ buddy είμαι μουσικός...εάν μου αρέσει ο ήχος παίζω...ναι σήμερα χρησιμοποιώ τα Pro Tools..." ;)

 

Δε μου λεει κατι αυτο ουτε με νοιαζει τι πιστευει ο Carlton. Αν δεν προσεξες τα εισαγωγικα τα εβαλα γιατι ολες οι εγγραφες στα 70's ηταν αναλογικες αλλα ολοι δεν ειχαν ηχαρα. Οι "ζεστες" αναλογικες εγγραφες μου ακουγονται πιο "ανθρωπινες" και ειναι η προτιμηση μου για οποιοδηποτε ειδος μουσικης.

 

Δεν αρνουμαι οτι αναλογο ηχο μπορεις να βγαλεις και με ψηφιακα μεσα. Αλλα εκτος απο το recording μεγαλο ρολο παιζει και το mastering και η κοπη. Eχουν καταστραφει πολλοι δισκοι με το φαινομενο loudness και με το ποσο over compressed ακουγονται σημερινες παραγωγες για να εχουν ογκο στο αυτοκινητο ή σε ακουστικα ψειρες που ακουει μεγαλο μερος του πληθυσμου σημερα. Απο κει και περα, δεν εχω αμφιβολια οτι αν ο Gallagher εγραφε με Pro Tools σημερα παλι ηχαρα θα ειχε. Ποσο κοντα ή μακρυα θα ηταν απο τον 70's ηχο του δε θα το μαθουμε ποτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον τίτλο του post και μόνο, δεν υπάρχει περίπτωση να σκεφτώ ότι συζητάμε για κάποιον άλλο πλην του Rory  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου