Προς το περιεχόμενο

Ωραία κιθάρα! Τι είναι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει να είναι και ειδική κατασκευή για την ταινία ! Μάλλον θα πρέπει να περιμένεις τον Γενάρη (που θα βγει η συγκεκριμένη ταινία στο σινεμά) για να την ακούσουμε ! Ο τύπος στην ταινία παίζει από μεσαιωνικά όργανα μέχρι ηλεκτρική ! Υποτίθεται ότι είναι μουσικός από το 1700 μέχρι και τις ημέρες μας (πίνει αίμα γι' αυτό και ζει τόσο) !

Έχω δει το trailer και φαίνεται ενδιαφέρουσα ταινία αν και δεν είμαι fun του είδους !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

"ONLY LOVERS LEFT ALIVE"

 

 

Καλή φαίνεται,  jarmusch είναι, και εγώ δεν είμαι φαν του είδους, βασικά δεν είμαι φαν ταινιών μετά το 1967 ;D ;D ;D, οπότε δεν ενημερώνομαι καν...οπότε thanx για το info (δεν θα την έπαιρνα είδηση) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μολονότι δεν μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος απο τη φωτογραφία, βλέπω τα εξής.

Φαίνεται σαν παλιά πάρλορ, το tailpiece παραπέμπει σε κιθάρες τύπου Regal, Supertone κλπ., όμως -εκτός κι αν ο φωτισμός κάνει παλαβά παιχνίδια- το καπάκι φαίνεται να είναι arched.

Δεδομένου αυτού του στοιχείου, του μεγέθους, του σχεδιασμού και του sound hole, εικάζω πως πρόκειται για κάποια "πειραγμένη" Gibson L1 απο τις αρχές του 20ού αιώνα.

Αν φαίνονταν καλύτερα και το headstock με τα κλειδιά, θα αυξάνονταν οι πιθανότητες για πιό θετική αναγνώριση...ακόμη πάντως κι αν πρόκειται για κάποια ρέπλικα -υπάρχουν αρκετοί κατασκευαστές που φτιάχνουν ακουστικές βασισμένες σε πολύ παλιά μοντέλα- πιστεύω πως η βάση είναι η L1.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα μάλλον είναι Stella και χρονολογείται κάπου κοντά στα 1900 !

 

 

 

 

*Edited απο τη διαχείριση. Η διεύθυνση περιέχει υιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από την αρχή μου φάνηκε ύποπτο το θέμα.

 

Όμως επειδή η ψώρα της αναζήτησης δε φεύγει ποτέ, το έψαξα λίγο.

Η πρώτη σκέψη ήταν Gibson, λόγω του τύπου του arching με το χαρακτηριστικό, έντονο sloping της καμπύλης στα upper bouts. Όμως με μπέρδεψε λίγο το tailpiece οπότε υπέθεσα κάτι σε stella-regal κλπ., οπότε έψαχνα κατα 'κει...

 

Ο Ηλίας έχει πέσει μέσα και στο μοντέλο και στην περίοδο.

1931-gibson-archtop-.jpg

 

με βάση το oval label,με τη φωτό του Orville χρονολογείται μεταξύ 1904-1909. Xαρακτηριστικό είναι το slotted peghead, το οποίο κάπου διάβασα ότι βγήκε για ορισμένα όργανα το 1907. Αξιοσημείωτο είναι ότι η συγκεκριμένη είναι transition μοντέλο 13άρι(13th fret neck to body).

 

Ας ψάξω τώρα και αν κόλλησα ιό...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα για την διεύθυνση... που φαίνεται ότι έχει ιο !

Sorry !

 

Όλα καλά λοιπόν... αλλά ποιος είναι ο Ηλίας που αναφέρει η ΠΝΟΗ & ΝΥΞΗ ?????

 

??? ??? ??? ??? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου