Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου 300-400 ευρώ ή κονσόλα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά...θέλω να πάρω μια νέα κάρτα ήχου κυρίως για ηχογραφήσεις φωνής...κατα προτίμηση firewire??μοντέλο???η μήπως κονσόλα???

 

περιμένω για τις απαντήσεις σας...

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου φίλε μου...

Κοίταξε ΑΚΡΙΒΩΣ από κάτω πόσα θέματα υπάρχουν στο αρχείο για αυτό που ζητάς.. ;)

Αν δεν σου φτάσει αυτό το search στα ήδη απαντημένα εδώ είμαστε να σου απαντήσουμε! :)

 

Καλό ψάξιμο.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι οτι έριξα ενα βλέφαρο στα Posts αλλά δεν βρήκα κατι που να μου δίνει λυση ουσιαστικα...βλέπεις εγώ έχω μια tascam us122...και θέλω ν ανέβω επίπεδο !!!αρα??

 

βρήκα και μια ασυμβατότητα νομίζω...εχω firewire απλή και οχι 400...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι οτι έριξα ενα βλέφαρο στα Posts αλλά δεν βρήκα κατι που να μου δίνει λυση ουσιαστικα...βλέπεις εγώ έχω μια tascam us122...και θέλω ν ανέβω επίπεδο !!!αρα??

Αν και βρίσκω αδύνατο να μη βρήκες κάτι πολύ συγκεκριμένο από τα υπάρχοντα θέματα, θα σου δώσω μερικές γρήγορες κατευθύνσεις... M-Audio Firewire 410 ή τη νέα Profire 610, Alesis Multimix 8 Firewire, Alesis IO|26, Edirol FA-66, Focusrite Saffire, TC Electronic Konnekt 24. Όλες στα χρήματα που συζητάς και όλες άκρως αξιόλογες. Ρίξε μια ματιά σε αυτές και αν έχεις απορίες τις βλέπουμε.

 

βρήκα και μια ασυμβατότητα νομίζω...εχω firewire απλή και οχι 400...

Εχμ... υπάρχουν δύο τύποι firewire συνδέσεων, ο πρώτος τύπος είναι το "απλό" όπως το χαρακτηρίζεις, 400άρι firewire και το δεύτερο είναι το πιο καινούριο (και πιο γρήγορο) 800άρι. Αν δεν πάρεις κάρτα που να αγγίζει χιλιάρικο, μη σε απασχολεί το θέμα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω για τις απαντήσεις σας...

 

Δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι με το firewire, εκτός αν έχεις κάποιο παλαιότερο mac.

Από σύγχρονες κάρτες, μου αρέσει πολύ η M-Audio FastTrack Ultra, η οποία έχει καλύτερο ήχο κατά τη γνώμη μου από την Firewire 410. Η M-Audio είναι μία καλή επιλογή είτε έχεις Mac είτε έχεις PC διότι έχει πολύ σταθερούς drivers (εδώ και χρόνια, όλα σχεδόν τα μοντέλα της).

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι με το firewire, εκτός αν έχεις κάποιο παλαιότερο mac."

 

Απο που κι ως που ;;;...

 

Δεν του προτείνω την 410 καθαρά για λόγους κάκιστων preamps. Σε αυτή τη τιμή έχεις αρκετές κάρτες που μπορείς να διαλέξεις, τις καλύτερες απο αυτές στις έδωσε ο Alchemist.

Προσωπικά θα αγόραζα μια focusrite saffire LE (εκτός αν ήθελα διπλό headphone outp). Η νέα 610 της m-audio είναι επίσης πολύ καλή, η πρώτη κάρτα ήχου τους που βρίσκω πολύ καλή.

 

Αν έχεις τα χρήματα, μπορείς να δώσεις λίγα περισσότερα για την rme fireface 400/800. Υπεροχή.

 

Αν έχεις mac, αλλάζει το πράγμα αλλά μάλλον pc κόβω να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο που κι ως που ;;;...

 

Δεν πίστεψα ποτέ στην ανωτερότητα των καρτών firewire. Μπορείς να δεις τις απόψεις μου αναζητώντας παλιά ποστ - καθώς και τις κόντρες μου με όσους διαβάζουν ΠΟΛΥ SoundOnSound.

 

Οι τεχνολογικές εξελίξεις (αδυναμία των νέων mac να υποστηρίξουν σωστά τις περισσότερες κάρτες ήχου με firewire, συνέχιση της μονοκρατορίας των καρτών PCI, είσοδος του πρωτοκόλου PCIx κλπ) με δικαιώνουν.

 

Επίσης με δικαιώνουν οι προσωπικές μου εμπειρίες. Τους τελευταίους 12 μήνες πήρα, δανείστηκα, δοκίμασα και αντικατέστησα πολλές κάρτες ήχου, ξεκινώντας με τις firewire και το τελικό μου πόρισμα είναι : κολοκύθια-τούμπανα.

 

Εξ' ού και η σύστασή μου προς τον ερωτώντα.

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορα στον ηχο δεν θα δεις σε καμμια καρτα αν δεν πας στα 2000+ (δηλ.μπεις σε κατηγορια APOGEE & ανω) ,ακου με που σου λεω.... :)ολες πανω κατω τον ιδιο ηχο & της ιδιας ποιοτητας κονβερτορες εχουν κατω απο αυτα τα λεφτα ,ειδικα απο τη στιγμη που η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων τις χρησιμοποιει σε χωρους χωρις καποιες προδιαγραφες (δηλ.ξεχνανε ΠΟΥ γραφουν,ΠΩΣ γραφουν και ΜΕ ΤΙ γραφουν οπως και με ΤΙ ακουνε και νομιζουν οτι αρκει μια ακριβη καρτα για..θεϊκο ηχο)

 

Εκανα αρκετες δοκιμες στο..αθλιο μου home studio με οτι καρτα μπορεις να φανταστεις και διαφορα (πραγματικη & ουσιαστικη) ακουσα ΜΟΝΟ με αυτην 

 

http://www.dv247.com/invt/21751/

 

ολες οι αλλες (απο RME μεχρι MOTU,TC ELECTRONIC  κλπ ) πανω κατω τα ιδια ακουγονταν

 

Προσωπικα με την M AUDIO fw 410 ειμαι εξαιρετικα ευχαριστημενος και την εχω χρησιμοποιησει σε πολλες  μιξεις (και μερικων cd που κυκλοφορουν στο εμποριο),αλλα και σε πολλες εγγραφες (με καλο προενισχυτη φυσικα αν και οι δικοι της μια χαρα ειναι για home use)  ειναι δε πραγματικο ΣΚΥΛΙ (δεν εχει κρασαρει ή κολλησει ποτε και δεν εχει latency),στη θεση σου θα επαιρνα την νεα 610 που ειναι και τζαμπα (προωπικα I will stick w/ the 410 μεχρι να τα παιξει,που δεν το βλεπω... ;D).

 

http://www.dv247.com/invt/57220/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000000 για profire 610. Tην εχω αγορασει προσφατα και ειμαι

πολυ ευχαριστημενος. Ασε που ξεφορτωθηκα και το mixer μου

μιας και εχει πολυ καλο inside mixer η 610 με δυνατοτητες

αποθηκευσης ρυθμισεων κλπ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά...ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας...η αλήθεια είναι οτι είχα κατασταλάξει στην PROFIRE 610 (M-AUDIO) αλλά ήθελα να δώ πως την κρίνουν οι έχοντες και οι γνώστες...την βρήκα 260Ε απο ΑΓΓΛΙΑ με μεταφορικά σχεδόν 100Ε φθηνότερα από Ελλαδα...

 

σκέφτομαι αυτήν για να τα συνδυάσω με τα MACKIE MR8  και AKG PERCEPTION 220...πιστεύω ότι θά'μαι κομπλέ δεδομένου ότι με την TASCAM US 122 έβγαλα πολύκαλή ποιότητα και πιστότητα ήχου σε 3 album μας,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου