Προς το περιεχόμενο

σε αναζήτηση ακουστικών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε η ώρα να πάρω ακουστικά για να κάνω τις μίξεις μου

ως τώρα όσο και αν έψαξα στο noiz δεν βρήκα κάτι κατατοπιστικό

πέρα από 2-3 μοντέλα που προτείνονται τα οποία πραγματικά δεν

με ενθουσίασαν είτε ως ήχος είτε ως άθλια κατασκευή στα μαξιλαράκια

(άθλιο υλικό, πολύ φθηνή αίσθηση και λες τώρα θα μου μείνουν στα

αυτιά και ας είναι ακριβά)

 

λοιπόν μπορώ να διαθέσω μέχρι 250-300€ θέλω κάτι πολύ καλό αφού δεν

θα έχω monitor και όλη η δουλειά θα γίνετε από αυτά τα ακουστικά

οπότε θέλω και καλή αίσθηση του χώρου (ότι καλύτερο γίνεται δηλαδή)

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας  ;) 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ ναι κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό, καθώς για παρόμοιους λόγους αυτά τα 1-2 που προτάθηκαν δεν μου πολυέκαναν αίσθηση. Οπότε αναμένω μαζί σου

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάρει της Stanton τα DJ Pro 60.Δεν είναι και τα ακριβότερα αλλά μου άρεσαν πιο πολύ από ακριβότερα!!!Έχουν γύρω στα 50 Ευρώ και παίζουν πολύ καθαρά..... Αν μπορείται ακούστε τα,απλώς επειδή διπλώνουν ίσως δεν σας φανουν τόσο εύχρηστα και άνετα όσο τα κοινά μεγάλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει παλιότερα και εγώ αυτη την ερωτηση και ειχε γίνει ενα εκτενες θεμα που θα σε κατατοπιζε πιστευω....

 

Τελικά καταληξαμε στο ότι top για πολλούς ήταν τα sony MDR (δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο)....αλλά και τα ακριβα απο τα beyerdynamic και AKG....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορείς να πεις κάποιο μοντέλο το οποίο βρήκες καλό θα το εκτιμούσα

γιατί έτσι γενικά δεν βγάζω άκρη δεν μπορώ να τα δοκιμάσω και όλα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα Sony mdr-7509 ο λόγος.Εργαλείο που βοηθάει σε πολλά πράγματα.

Πάντως,μόνο η χρήση ακουστικών για ηχογράφηση και μίξη δεν σε βοηθάει γιατί παραβλέπει την ακουστική συμπεριφορά των ηχείων (και το πως αντιλαμβανόμαστε τον ήχο τους), έτσι δεν μπορείς να δουλεύεις με ακουστικά και να δημιουργήσεις ένα ηχητικό αποτέλεσμα το οποίο θα κληθεί να αναπαραχθεί (ως επί το πλείστον) από ένα μέσο που έχει τελείως διαφορετικά ακουστικά χαρακτηριστικά (ηχεία),θα ακουστεί "άνισο" σε σχέση με την μουσική που ακούμε καθημερινά και που έχει δημιουργηθεί με την χρήση ηχείων και όχι ακουστικών.

Απλά νομίζω ότι θα πρέπει να τα χρησιμοποιείς ως βοήθημα, να τσεκάρεις δηλ. τις λεπτομέρειες, το separation των ήχων, την ακρίβεια της  στερεοφωνίας (των στέρεο ηχογραφημένων πηγών ιδιαίτερα),αλλά και ώς ένα βαθμό φυσικά,όλη την διαδικασία.

Με λίγα λόγια,θα χρειαστείς και ένα καλό ζευγάρι ηχείων κάποια στιγμή αν θες να είσαι πιο ακριβής στο αποτέλεσμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

top για πολλούς ήταν τα sony MDR (δεν θυμαμαι ακριβως μοντελο)....

 

Τα δυο μοντέλα που "παίζουν" πιο συχνά είναι τα Sony MDR-7506 και τα (ακριβότερα) MDR-7509.

Έχω ακούσει και τα δύο. Τα δεύτερα έχουν πιο τονισμένα μπάσα (ή, αν προτιμάτε, τα πρώτα έχουν πιο αδύναμα μπάσα). Θεωρώ ότι είναι (και) θέμα γούστου. Προσωπικά, προτίμησα τα πρώτα, με τα οποία ακούω μουσική, τσεκάρω κάποια σημεία στις μίξεις μου κλπ.

 

έντιτ: με πρόλαβε ο Haryy ;)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λόγο χάλια χώρου δεν μπορώ να έχω monitor γιατί γίνετε της τρελής έχω βέβαια τα ηχεία του ηχοσυστήματος

τα ακουστικά που αναφέρατε με μπέρδεψαν πολύ

 

για αρχή είχα και τα 2 άθλια μαξιλαράκια

 

τα 7509 άνοιγαν τον ήχο και μπορεί να βοηθήσουν στην τοποθέτηση κάθε οργάνου στο κομάτι αλλά δεν ξέρω

μήπως σε οδηγήσουν σε υπερβολικό πανάρισμα και τα μπάσα μου φάνηκαν κάπως υπερβολικά

 

τα 7506 μου φάνηκαν πάνω κάτω σαν τα akg 171 studio που έχω τώρα

 

αλλά και πάλι λόγο μαξιλαριών δεν θα προτιμούσα κανένα απ τα 2

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 6 χρόνια αδυσώπητης χρήσης,τα μαξιλαράκια των 7509 ζουν ακόμη! (έχει ξεφλουδίσει μόνο η εξωτερική επίστρωση η οποία είναι πάρα πολύ λεπτή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου