Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μαγνητών


BadRobot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ό,τι μαγνήτες και να βάλεις, ήχο ακουστικής δεν θα πάρεις.

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις ένα πιεζοηλεκτρικό σύστημα αλλά δεν ξέρω πώς θα έμπαινε στη γέφυρα που έχεις. Αλλά και πάλι ο πιεζοηλεκτρικός ήχος δεν είναι αυτό που όλοι εννοούν όταν μιλάνε για ακουστική.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν περιμενεις ηχο ακουστικής απο ηλεκτρική θα απογοητευτεις....αν περιμενεις clean ηχους βεβαια, κρυσταλλινους και τα σχετικά τοτε προσανατολιζεσαι σε strat με μονους.Παντως και σε αυτη που εχεις μπορεις να βαλεις ενα noiseless single coil σαν μεσαιο που ουτε μεγαλο output θα εχει ουτε θα λασπωνει ακομα και κατω απο τονους gain,ποσο μαλλον στα καθαρα.Κατι σαν τους dimarzio area η τους Hs4,3 η 2.....ετσι ακομα και στις θεσεις 2 και 4 μπορει να παρεις ενδιαφεροντες  χρηστικους ηχους σε συνδιασμο με τους HZ, παντως στην μεσαια θα εχεις ενα πολυ οκ καθαρο ηχο.

 

Βεβαια ολα αυτα αν καταλαβα τι θες γιατι με τους Benton τους humbuckers που σε ικανοποιουν οπως λες με μπερδευεις ελαφρως 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dreamdancer επειδή έχω αυτές τις δύο συγκεκριμένες κιθάρες μπορώ να τις συγκρίνω άμεσα. Με την Benton ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο να παίζω καθαρά για τον προφανή λόγο: έχει πολύ μικρότερο output από την LTD. Δεν λέω ότι είναι καλοί μαγνήτες, μόνο ότι είναι καλύτεροι στα καθαρά από τους EMG, τουλάχιστον στον δικό μου ενισχυτή.

Όπως βλέπετε δεν έχω και πολλές απαιτήσεις. Θέλω ένα δοκιμασμένο σετ HSH με χαμηλό output και gain, για όσο το δυνατόν καλύτερα και πιο κρυστάλλινα καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δοκίμασες με το volume και με το ύψος

 

Αυτό που είπε ο savatage84 είναι το πιο κρίσιμο και ευκολο να δοκιμάσεις επιτόπου- όταν χαμηλώνεις το volume, πως σου φαίνεται ο ηχος? Που πρέπει να το φτάσεις για να είσαι σχεδόν χαρούμενος? Χάνεις πολύ σε πριμα με χαμηλωμένο volume? με το tone επαιξες καθόλου? Ο ήχος της εκάστοτε κιθάρας δεν είναι ένας και σίγουρα δεν είναι ο "τέρμα όλα τα ποτεντσιόμετρα" :):)

 

Για το ύψος - δοκίμασε με ένα κατσαβιδάκι ενώ παίζεις να χαμηλώνεις μαγνήτες / αλλάζεις κλίση (κοίτα ο επιλογέας σου να ειναι σε θεση που να μην χρησιμοποιεί τον μαγνήτη που ανεβοκατεβάζεις και χαμήλωσε την ένταση αν φορας ακουστικά για να μην σου πέσει κανα κατσαβίδι στον μαγνητη και φτάσει το heavy metal στην κάλτσα :) ) Αν σου φαίνεται πολύ μπάσος ή μπουκωμένς ο ήχος κατέβασε τη μεριά του μαγνήτη που είναι στις μπάσες χορδές λίγο πιο χαμηλά σε σχέση με την απέναντι που είναι στα πρίμα κοκ.

 

Μην αλλάξεις μαγνήτες πριν δοκιμάσεις κάποια βασικά πράματα , με λίγη υπομονή μερικά πράματα επιδέχονται θεαματικών βελτιώσεων :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως βλέπετε δεν έχω και πολλές απαιτήσεις. Θέλω ένα δοκιμασμένο σετ HSH με χαμηλό output και gain, για όσο το δυνατόν καλύτερα και πιο κρυστάλλινα καθαρά.

 

και κάποια preamp πετάλια μπορουν να σε βοηθήσουν να τροποποιήσεις πολύ τον ηχο σου, πχ το giggity της voodoo lab και το spark booster της tc electronic, ξέρω ότι ειναι εκτός θέματος απλώς το αναφέρω ως γενικότερο εργαλείο

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν χαμηλώνω το volume της κιθάρας ο ήχος γίνεται ψόφιος και μουντός και χάνει μπάσα. Το tone δεν το έχω ποτέ τέρμα, ο ήχος είναι πολύ πριμος και ξυρίζει. Με το ύψος των μαγνητών δεν έχω ασχοληθεί. Θα δοκιμάσω να το αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν χαμηλώνω το volume της κιθάρας ο ήχος γίνεται ψόφιος και μουντός και χάνει μπάσα. Το tone δεν το έχω ποτέ τέρμα, ο ήχος είναι πολύ πριμος και ξυρίζει. Με το ύψος των μαγνητών δεν έχω ασχοληθεί. Θα δοκιμάσω να το αλλάξω.

Βαλε αν θες και κανα κλιπακι που περιεχει τοσο το παιξιμο που σε ενδιαφερει να κανεις οσο και το ηχο που σου αρεσει...για να σε βοηθησουν περισσοτερο τα παιδια εδω ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EMG HZ ακούω.. και εγώ τους ίδιους έχω στην κιθάρα μου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε όλους τους τομής, καθαρά βρόμικα. Σπλιταρουν κιόλας τι άλλο θες?? Στείλε ενα κομμάτι κάτι για να δουμε τον ηχο που θελεις να πετύχεις όπως λέει και ο φιλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου