Προς το περιεχόμενο

Ενίσχυτης μέχρι 500


Pentagon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλώς ήρθε φίλε Pentagon!!

 

Με κάθε φιλική διάθεση θα ήθελα να σου πω 2-3 πράγματα τα οποία αποτελούν 100% την προσωπική μου γνώμη και δε σημαίνει πως πρέπει αναγκαστικά να με ακούσεις.

 

Πριν προχωρήσεις σε αγορά ενισχυτή πρέπει να διαβάσεις και να μάθεις μερικά βασικά πράγματα όπως:

 

1)Έννοιες όπως το equalisation,fx loop,midi control και τα σχετικά.Η ύπαρξη ή η απουσία τους σε έναν ενισχυτή αλλάζει πολύ τα δεδομένα.

 

2)Πόσο γκάζι χρειάζεσαι πραγματικά.Δε μπορεί να μη θες τα τρελά γκάζια και να πηγαίνεις στο distorted τέρας 6262.

 

3)Ποιοι ενισχυτές προορίζονται για τον κάθε σκοπό.Για παράδειγμα είναι λίγο δύσκολο να παίξεις blues με έναν Mesa Boogie Triple Rec και metal με έναν Fender Reverb.

 

Έτσι όπως σε κόβω παρ'όλα αυτά,θεωρώ πως οι προτάσεις που έχουν ήδη γίνει (JCA και H&K) είναι μια χαρά!Βέβαια εγώ προτιμώ τον Bugera 333xl,αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία,μιας και παίζω διαφορετική μουσική.

 

Όλα αυτά επαναλαμβάνω πως τα λέω με όλη μου την καλή διάθεση να σε βοηθήσω!!

Καλές αγορές και καλές γιορτές! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώς ήρθε φίλε Pentagon!!

 

Με κάθε φιλική διάθεση θα ήθελα να σου πω 2-3 πράγματα τα οποία αποτελούν 100% την προσωπική μου γνώμη και δε σημαίνει πως πρέπει αναγκαστικά να με ακούσεις.

 

Πριν προχωρήσεις σε αγορά ενισχυτή πρέπει να διαβάσεις και να μάθεις μερικά βασικά πράγματα όπως:

 

1)Έννοιες όπως το equalisation,fx loop,midi control και τα σχετικά.Η ύπαρξη ή η απουσία τους σε έναν ενισχυτή αλλάζει πολύ τα δεδομένα.

 

2)Πόσο γκάζι χρειάζεσαι πραγματικά.Δε μπορεί να μη θες τα τρελά γκάζια και να πηγαίνεις στο distorted τέρας 6262.

 

3)Ποιοι ενισχυτές προορίζονται για τον κάθε σκοπό.Για παράδειγμα είναι λίγο δύσκολο να παίξεις blues με έναν Mesa Boogie Triple Rec και metal με έναν Fender Reverb.

 

Έτσι όπως σε κόβω παρ'όλα αυτά,θεωρώ πως οι προτάσεις που έχουν ήδη γίνει (JCA και H&K) είναι μια χαρά!Βέβαια εγώ προτιμώ τον Bugera 333xl,αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία,μιας και παίζω διαφορετική μουσική.

 

Όλα αυτά επαναλαμβάνω πως τα λέω με όλη μου την καλή διάθεση να σε βοηθήσω!!

Καλές αγορές και καλές γιορτές! :)

 

Ευχαριστώ φίλε μου! Που να τα μάθω όλα αυτά με τον Line6....

 

Οσον αναφορά τα γκάζια δεν είμαι σύγουρος, φαντάζομαι το μια κάφρικο τραγούδι που θα παίξω θα είναι το Master Of Puppets το πολύ πολύ αν θέλω κι άλλο βάζω πετάλι.

 

Απο καμπίνα τι θα λέγατε? 2χ12 μέχρι 200Ε?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλό θα ήταν να τα ξέρεις πάντως,ώστε να καταλαβαίνεις τι αγοράζεις και τι δυνατότητες σου προσφέρει!

 

Για τη μουσική που κατάλαβα ότι παίζεις,χρειάζεσαι σίγουρα γκάζια,έχε τα εσύ κι ας μην τα χρειαστείς όπως είπε και ο Consigliere089.Οπότε οι λύσεις που σου πρότειναν τα παιδιά είναι μια χαρά!

 

Τώρα από καμπίνες δεν είμαι και ο πλέον ειδικός,αλλά σε αυτά τα χρήματα δύσκολα θα βρεις κάτι που να σε ικανοποιεί από άποψη όγκου και διαύγειας.Χρειάζεσαι σίγουρα 2x12 και με καλά ηχεία (greenbacks λόγου χάρη).Σε αυτά τα χρήματα,δεεεεεεν...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να τα ξέρεις πάντως,ώστε να καταλαβαίνεις τι αγοράζεις και τι δυνατότητες σου προσφέρει!

 

Για τη μουσική που κατάλαβα ότι παίζεις,χρειάζεσαι σίγουρα γκάζια,έχε τα εσύ κι ας μην τα χρειαστείς όπως είπε και ο Consigliere089.Οπότε οι λύσεις που σου πρότειναν τα παιδιά είναι μια χαρά!

 

Τώρα από καμπίνες δεν είμαι και ο πλέον ειδικός,αλλά σε αυτά τα χρήματα δύσκολα θα βρεις κάτι που να σε ικανοποιεί από άποψη όγκου και διαύγειας.Χρειάζεσαι σίγουρα 2x12 και με καλά ηχεία (greenbacks λόγου χάρη).Σε αυτά τα χρήματα,δεεεεεεν...

Ξέχασα να αναφέρω και τους AC/DC.... :P

Τελικά μου χρειάζονται τα γκάζια!!!!

 

Απο καμπίνα σκέφτομαι την παρακάτω η οποία είναι 2χ12 και έχει και Celestion:

http://www.thomann.de/gb/harley_benton_g212_vintage.htm

 

Οι επιλογές απο κεφάλια είναι οι παρακάτω(μέχρι τώρα):

 

H&K

Bugera

Jet City

 

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις γι αυτό πιστευώ πως θέλει και λίγο τύχη για να επίλεξω αυτόν που μου τερίαζει καλύτερα μιας και δεν υπάρχουν ελλάδα για δοκιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί ξεφύγαμε.

Τον ενισχυτή τον θες για σπίτι η για live?

 

Παίζει ρόλο για τα watt και για το βάρος.

Οι bugera που αναφέρεις είναι βαριά μηχανήματα,και τις ιικανότητες τους τις δείχνουν σε απαγορευτικές, για σπίτι, εντάσεις. Επίσης πρέπει να λάβεις υπόψη σου το κόστος συντήρησης (πολλές λάμπες).

 

Τώρα το θέμα γκαζιού και χροιάς είναι σχετικό. Λογικά σε κανένα ενισχυτή από όσους προτάθηκαν δεν θα σου λείψει το γκάζι. Είμαι μεταλοενισχυτες όλοι. Η χροιά όμως είναι εντελώς διαφορετική και στους 4.

 

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον θελω αρχικά μόνο για σπιτι να μιλάγαμε με ποσοστά θα έλεγα 90% σπιτι και άντε για κανά live σε μικρό μπαράκι.

 

Αυτο που μου αρέσει στον H&K ειναι ότι μπορείς να τον βάλεις να παίζει σε 1.5w που πιστεύω ειναι κατάλληλο για πολυκατοικία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο jet city παίζει πολύ κ αλλα χαμηλά. Το μόνο που δεν κάνει είναι ότι το καθαρό του κανάλι σπάει πολύ νωρίς οπότε πρακτικά δεν έχεις καθαρό στα live. Βέβαια αυτό διορθώνεται με μια 12at7...

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να αναφέρω και τους AC/DC.... Tongue

Τελικά μου χρειάζονται τα γκάζια!!!

Για ac/dc θες γκαζια??

Γκαζια θες για rotting christ,morbid angel,κανα rammstein.!

Ψαξε για κατι πιο all around και μιας και λες οτι εχεις πεταλια δες κατι που να τα δεχεται ευχαριστα.Γιατι μικρος εισαι και τωρα μπορει να παιζεις αυτα που λες αλλα σε κανα δυο χρονια μπορει και να αλλαξεις `η να θες να παιζεις κατι παραπανω.

Και μιας και το 90% ειναι στο σπιτι δε θες πολλα βατ ,εγω ενα 3/5 watt blackheart ειχα και δεν μπορουσα να τον χαρω  ;D. Ετσι κι αλλιως σε μαγαζι να πας να παιξεις δεν θα το κανεις απευθειας απο τον ενισχυτη(συνηθως).

Επισης ψαξε λιγο για τα περι ενισχυτων οπως σου λεει ο BillTrantos ,eq ,καναλια,λυχνιες και για ποιο ηχο-χροια....και μην βιαζεσαι.

Αν μπορεις παρε σβαρνα τα μαγαζια και δοκιμαζε ,οχι υποχρεωτικα αυτο που εχεις βαλει στο ματι αλλα και αλλους ενισχυτες που θα βρεις ,ετσι για να παρεις μια ιδεα.

Γενικοτερα μην ενθουσιαζεσαι ευκολα και βιαστεις να παρεις κατι που στο τελος δεν θα κανει για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω περδεψει λίγο αλλα κάπου εκεί κινούμαι, δηλαδή αν έπιανα ήχο κοντινό σε Hell Bells θα ειμουν πολυ ευχαριστημένος(θα ήθελα και λίγο παραπάνω γκάζι αλλα γενικά σε τέτοια επίπεδα).

 

Θα το ψάξω αρκετά ακόμα αλλα θα ήθελα να δω τι άλλες επιλογές υπάρχουν στην αγορα.

 

Ευχαριστώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα λεγα ειτε bugera ειτε jet city, και οι δυο δε θα σε απογοητευσουν. Οχι οτι εχεις και πολλες επιλογες σε αυτα τα χρηματα. Παντως για τους bugera τουλαχιστον και ο 6262 και ο 333 εχουν υπεραρκετο gain οποτε ειναι κυριως θεμα προτιμησης/χροιας. Η βασικοτερη διαφορα ειναι οτι ο 333 εχει καπως καθαροτερα καθαρα και 3 καναλια αντι για 2. Το 2ο καναλι μπορει να βγαλει πολυ καλο classic ηχο προς ACDC κατευθυνση. Οσο για τα βατ μη μασας, παρε οσα ναναι αρκει να σε καλυπτει ο ενισχυτης απο αποψη χροιας.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου