Προς το περιεχόμενο

Ενίσχυτης μέχρι 500


Pentagon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα παω σε Jet City(JCA22H) μαζί με μια 2χ12 καμπίνα(Harley Benton). Ελπίζω πως η διαφορά θα ειναι αρκετή σε σύγκριση με τον Line6...

 

Ευχαριστώ για όλες τις απόψεις!

Να προτιμήσεις τη δικιά του 2χ12 καμπίνα με τα eminence ηχεία. Του πάει γάντι ;)

 

Υγ έμαθα ότι και ο 50Άρης έχει τον ίδιο χαρακτήρα. Αν δεν τοΝ θες για live Μην τον προτιμήσεις

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα παω σε Jet City(JCA22H) μαζί με μια 2χ12 καμπίνα(Harley Benton). Ελπίζω πως η διαφορά θα ειναι αρκετή σε σύγκριση με τον Line6...

 

Ευχαριστώ για όλες τις απόψεις!

Να προτιμήσεις τη δικιά του 2χ12 καμπίνα με τα eminence ηχεία. Του πάει γάντι ;)

 

Υγ έμαθα ότι και ο 50Άρης έχει τον ίδιο χαρακτήρα. Αν δεν τοΝ θες για live Μην τον προτιμήσεις

Και τα 22watt μια χαρά ειναι για μπαράκι, ο μόνος λόγος που θα με κανε να παρω τον 50άρη είναι γιατί ίσως θα μπορούσε να βγάλει καλύτερα καθαρά. Τα Vitnage 30 δεν είναι καλύτερα απο τα eminence?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταστρεψατε το παιδι! Μια χαρα ξεκινησε με τον 6262. Απαραδεκτοι... 8)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπορω γιατι συζηταμε για κινεζικα jet city που ακουγονται ετσι κι ετσι ενω υπαρχουν marshall και engl στις αγγελιες με 400-500Ε....

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=163485

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=160828

 

ωραιες οι αγγελιες που εβαλες, αλλα αν διαβασεις πιο πανω ο φιλος μας δεν θελει μτχ, επισης ο κινεζικος jet city εχει γυρο στα 300 και ακουγεται το ιδιο καλα, αν οχι καλυτερα σε καποια ειδη μουσικης, με τους ενισχυτες που προτεινες.... το "ετσι και ετσι" ειναι προσωπικη σου εμπειρια?

 

απο προσωπικη εμπειρια μιλαω...

το ιδιο καλα δεν ακουγεται για κανεναν απολυτως λογο...

το οτι δεν θελει μεταχειρισμενα δε σημαινει οτι δε μπορει να το ξανασκεφτει οταν υπαρχουν τετοιες ευκαιριες...

Εδω επαγγελματιες και τυποι δινουν χιλιαδες Ευρω στα μεταχειρισμενα...

γιατι να κολλησει καποιος δηλαδη?

τρακαρισμενο θα ειναι? ;D ;D ;D

ο πρωτος μου λαμπατος ηταν ο engl screamer,τον ειχα παρει 500Ε και δεν ηξερα τπτ απο eq και τετοια...

 

+1

 

Αν πάρει και κάποιον όταν πάει να το δει που να έχει γνώσεις επί του θέματος γιατί όχι.

 

Σίγουρα δεν βολεύει το είναι σε άλλη πόλη και μάλιστα πολύ μακριά αλλά βγαίνουν πολύ συχνά αγγελίες-ευκαιρίες για Αθήνα (από εκεί δεν είναι ο φίλος ή κάνω λάθος  ;D)οπότε με λίγο υπομονή = λίγο καλύτερο αποτέλεσμα  ;)

 

Καλή απόφασή(αν και την είπες ;D)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 22watt μια χαρά ειναι για μπαράκι, ο μόνος λόγος που θα με κανε να παρω τον 50άρη είναι γιατί ίσως θα μπορούσε να βγάλει καλύτερα καθαρά. Τα Vitnage 30 δεν είναι καλύτερα απο τα eminence?

Αυτό ακριβώς. Ο 22 σε βγάζει άνετα live με γκάζια. Ο 50 θα σου δώσει λίγο μεγαλύτερο headroom.

Τα v30 δεν θα έλεγα ότι είναι καλύτερα η χειρότερα. Θα έλεγα ότι είναι διαφορετικά. Αν δεν δοκιμάσεις Δεν μπορείς να ξέρεις τι σου αρέσει. Το είπα μόνο γιατί είναι mached η καμπίνα. Τα v30 έχουν ελάχιστα μεγαλύτερο headroom οπότε δεν θα χάσεις και με αυτα ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 22watt μια χαρά ειναι για μπαράκι, ο μόνος λόγος που θα με κανε να παρω τον 50άρη είναι γιατί ίσως θα μπορούσε να βγάλει καλύτερα καθαρά. Τα Vitnage 30 δεν είναι καλύτερα απο τα eminence?

Αυτό ακριβώς. Ο 22 σε βγάζει άνετα live με γκάζια. Ο 50 θα σου δώσει λίγο μεγαλύτερο headroom.

Τα v30 δεν θα έλεγα ότι είναι καλύτερα η χειρότερα. Θα έλεγα ότι είναι διαφορετικά. Αν δεν δοκιμάσεις Δεν μπορείς να ξέρεις τι σου αρέσει. Το είπα μόνο γιατί είναι mached η καμπίνα. Τα v30 έχουν ελάχιστα μεγαλύτερο headroom οπότε δεν θα χάσεις και με αυτα ;)

H Jet City έχει μονο 4x12 καμπίνες? Δεν είναι λίγο μεγάλη για σπίτι(όχι απο άποψη χώρου).

Εγω αυτό που θέλω είναι να παίζω σε νορμαλ εντάσεις για πολυκατοικεία χωρίς να ενοχλώ ιδιαίτερα τους δίπλα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι  απορω τοσο μεγαλο ενισχυτη τι θα τον κανεις στο σπιτι  ??? Με 15αρη τραντζιστορατο και αμα τον βαλεις ως τη μεση παλι θα ενοχλεις.

Ασε το οτι πιασατε τα headroom τα v30 κτλ.Εδω καλα καλα το eq δε ξερεις βρε αγοριμ και τι κανουν τα κουμπουδια ενος ενισχυτη !

Tες πα...it`s up to you της τσεπης σου,ελπιζω να βρεις και να "ακουσεις" αυτο που θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι  απορω τοσο μεγαλο ενισχυτη τι θα τον κανεις στο σπιτι  ??? Με 15αρη τραντζιστορατο και αμα τον βαλεις ως τη μεση παλι θα ενοχλεις.

Ασε το οτι πιασατε τα headroom τα v30 κτλ.Εδω καλα καλα το eq δε ξερεις βρε αγοριμ και τι κανουν τα κουμπουδια ενος ενισχυτη !

Tες πα...it`s up to you της τσεπης σου,ελπιζω να βρεις και να "ακουσεις" αυτο που θες!

Μα δεν διαφωνό...αλλά υπάρχει άλλος τρόπος να μάθω? Ναι με το να διαβάσω ότι αυτό κάνει αυτό κι αυτό αλλά είναι το ίδιο, δεν νομίζω.

Όσο για τα watt τον Spider(15τρανζίστορ) έχω την δυνατότητα να τον ανοίγω λίγο παραπάνω απο την μέση χωρίς να έχω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι έχουμε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.. Φίλε digisilence δεν τον καταστρέψαμε, είναι νέος και θέλει να μάθει 5 πράγματα. Εγώ ήμουν αυτός που του είπε για Bugera 120 watt    για την ακρίβεια και εγώ ήμουν πάλι αυτός που του είπα να μείνει τώρα όπως είναι με τον line6 ή να πάρει κάρτα ήχου για vst καταστάσεις. Επίσης του είπα αν θέλει το κάτι παραπάνω και να προχωρήσει σε αυτό. για να μην παρεξηγούμαστε...    ::)

 

Οι ενισχυτές που έχουν αναφερθεί μέχρι στιγμής παίζουν όλοι καταπληκτικά και σε χαμηλές εντάσεις (κάτι που οι recto δεν το κάνουν για παράδειγμα) και εκτός από αυτό, όταν με καλό θα χρειαστεί θα του δώσουν και το κάτι παραπάνω που ψάχνει.

 

Επίσης οι ενισχυτές με τα 5 watt και 20 watt λάμπα είναι θεριά και για να αποδώσουν και αυτοί θέλουν τουλάχιστον το 75% της δύναμης τους άρα μην το ψάχνουμε από θέμα έντασης.. φιλικά πάντα  :)

 

Εγώ αυτό που θα σου προτείνω είναι μια μέρα να πας να ακούσεις 5watt λάμπα σε combo και μετά τον ιδιο σε καμπία 212 και 412 για να καταλάβεις μερικές διάφορες.. πχ ενα blackstar που μπορείς εύκολα να τον βρεις

 

Παραθέτω και ενα βιντεάκι με ενα μικρούλη και ταπεινό fender 15 watt τρανζίστορ vs mesa boogie roadster 100 watt σε μια 412 mesa boogie

 

βγάλτε συμπεράσματα  :-*

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου