Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Superior drummer!!


Dep0n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά!

Όπως έγραψα και στον τίτλο..αντιμετωπίζω πρόβλημα με το πρόγραμμα αυτό!

Έχω μια Roland TD12 και μέσω του module συνδέομαι με την κάρτα ήχου ( Maudio Fast Track Pro) και το λαπτοπ μου: http://www.ideal.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=801&Itemid=711

Σας έδωσα την σελίδα για να μην γράψω κανενα κατεβατό και σας κουράσω!  :)

Ας αναφερθώ και στο πρόβλημα τώρα..

Ενώ παίζω καμμιά φορά εδώ στο σπίτι μου..τυχαίνει να κολλήσει το πρόγραμμα...ξαφνικά πέφτει η ένταση στα monitor μου και ο ήχος πλέον ειναι "βρώμικος" και διακεκομένος μέχρι να κολλήσει εντελώς το πρόγραμμα και να μην ακούγεται πλεον τίποτα απο τύμπανα..Παράλληλα με το πρόγραμμα αυτό τρέχω και το Windows Media Player με κάποιο κομμάτι να παίζει..Μόλις παρουσιαστεί το "κόλλημα" αυτο έχω παρατηρήσει οτι αν κλείσω το Superior Drummer επανέρχεται ο ήχος απο το Windows Media Player χώρις καμμία αλλοίωση πλέον στον ήχο.

Αυτό έχει τύχει να μου το κάνει και πάνω σε live αλλα ευτυχώς είχα έτοιμο σετάκι στη TD12 και το έσωσα κάπως!

Έχω και αλλα live τώρα στα κοντά και φοβάμαι μη ξαναγίνει αυτό..

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κανέναν απο εσας;Μήπως γνωρίζει κανείς τί μπορεί να φταίει;  :-[

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το nickname σου επρεπε ναναι ponokefalos οχι depon!

 

εχθες που μιλάγαμε στο msn δεν μου ειπες οτι παιζεις παράλληλα και το windows media player...πως να μη σου κολλαει τότε..?

 

όταν τρέχεις ενα προγραμμα δεν παίζεις παραλληλα μουσικη, νομίζω εχει να κανει με τον asio driver

 

εδω οταν δουλευω στο nuendo ενα firefox να ανοιξω, κοβει το προγραμμα τη λειτουργια του με τη μια, δε κρασαρει αλλα σταματαει

 

αν θες να παιζεις παραλληλα και να ακους μουσικη αυτο που μπορεις να κανεις ειναι add audio track στο nuendo και να περασεις εκει το mp3 που θες να παιζει παραλληλα, κανεις και add midi track για το e-kit και το superior κανεις τα drum map κλπ και παιζεις

 

εισαι περιπτωσαρα!!! ;)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

beeros επειδή δεν τα ξέρεις ΟΛΑ...είναι δυνατόν σε live να εχω και το windows media player ανοιχτό?

Έλεος δηλαδή..Ίσα ίσα που κλεινω περιττά προγράμματα antivirus κλπ και επιλέγω υψηλή προτεραιότητα απο τις εφαρμογές για το Superior..  :)

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν τα ξερω ολα και επειδη ''εν οιδα οτι ουδεν οιδα'', το τί κανεις στο live ΔΕΝ το ανεφερες πιο πανω

 

Παράλληλα με το πρόγραμμα αυτό τρέχω και το Windows Media Player με κάποιο κομμάτι να παίζει..Μόλις παρουσιαστεί το "κόλλημα" αυτο έχω παρατηρήσει οτι αν κλείσω το Superior Drummer επανέρχεται ο ήχος απο το Windows Media Player χώρις καμμία αλλοίωση πλέον στον ήχο.

 

η αναφορα σου ειναι σχετικα με προβλημα που προκυπτει απο ταυτοχρονη χρηση wmp και superior και σου εκανα μια προταση βασει του προβληματος που ανεφερες

 

αρα (λεω εγω) αν κανεις ταυτοχρονη χρηση προγραμματων στο σπιτι γιατι να αποκλεισω να κανεις παρόμοιο λαθος σε live (πχ να τρεχει οποιδηποτε προγραμμα μαζι)?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το wmp το έγραψα για να εξηγήσω οτι στρώνουν όλα όταν κλείνω το Superior...

Σε live απενεργοποιώ τα πάντα σχεδόν αφου το μόνο που με νοιάζει και με απάσχολει ειναι το live!  :)

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πού τρέχεις το SD2.0?

Από κάποιο DAW ή από το Toontrack Solo?

(Για το Toontrack Solo, περισσότερες πληροφορίες εδώ)

 

Αν θες τη γνώμη μου, όταν έχεις κάτι τόσο σημαντικό όπως ένα live, φόρτωσε το SD2.0 σε ένα όσο το δυνατόν πιο "ελαφρύ" DAW, όπως το REAPER, ή ακόμα και από το Toontrack Solo, απλά στη δεύτερη περίπτωση δε θα μπορείς να φορτώσεις plugins με εφέ και ο ήχος θα βγαίνει στεγνός. Σε αυτή την περίπτωση μπορούν να σου βάλουν reverb ή ό,τι άλλο χρειαστεί από την κονσόλα του ηχολήπτη. Έτσι κι αλλιώς dynamic processors + EQ έχεις ενσωματωμένα στον μίκτη της ίδιας της εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε cyclops το πρόγραμμα το τρέχω μέσω toontrack solo...

Το πρόβλημα με τα κρασαρίσματα δεν μπορώ να βρώ απο πού προέρχεται!Αυτό με αγχώνει και με προβληματίζει  :)

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής σου από ό,τι είδα είναι μια χαρά, όσο δυνατός πρέπει.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να τρέχουν χωρίς προβλήματα οι μουσικές εφαρμογές. Τα πιο βασικά είναι να κλείσεις όλες τις απαιτητικές εφαρμογές, δίκτυο, antivirus κλπ. Επίσης φρόντισε ο δίσκος σου να μην είναι πολύ καταπονημένος, χωρίς πολλά εγκατεστημένα προγράμματα. Κάνε πού και πού καμία εκκαθάριση με εφαρμογή εκκαθάρισης του μητρώου, κανένα defrag κλπ. Επίσης μπορείς να πειράξεις τις ρυθμίσεις bitrate, συχνότητας δειγματοληψίας και μέγεθος buffer, ώστε να έχεις μέγιστη απόδοση, χωρίς να καταπονείται το μηχάνημα σου. Επίσης κάτι πολύ βασικό είναι να έχεις τους πιο πρόσφατους drivers των συσκευών που χρειάζεσαι, όπως κάρτα ήχου κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου