Προς το περιεχόμενο

δασκαλος πιανου δεν δεχεται μαθητη λογω ηλικιας


mr_davidoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ετυχε σε ενα φιλο μου που συζητουσαμε τις προαλλες ο οποιος οπως και εγω ηθελε να ξεκινησει πιανο σε μεγαλη ηλικια (δεν θυμαμαι ακριβως ποσο απο 22 μεχρι 24 περιπου  ;D)

επειδη ασχολειται με την παραγωγη και ηθελε να εχει μια πιο ολοκληρωμενη εικονα για την μουσικη και ενω παντα ηθελε να ασχοληθει δεν μπορουσε λογω σπουδων κτλπ.

 

τωρα τα ενδεχομενα που σκεφτηκα ειναι δυο :

1) ειτε οτι ο δασκαλος θεωρει οτι χανει τον χρονο του γιατι ο μαθητευομενος σε αυτη την ηλικια δεν εχει πιθανοτητες να γινει παγκοσμιου φημης σολιστας ετσι ωστε να μεγαλωσει και η υστεροφημια του δασκαλου (?) (αν και υπαρχουν παραδειγματα ελαχιστα μεν που ομως τα καταφεραν).

Βεβαια οι πιθανοτητες να γινεις κατι τετοιο στο πιανο ακομα και αν ξεκινησεις απο μικρη ηλικια πρεπει να ειναι λιγοτερες απο το να πετυχεις το τζοκερ και κατα 90% αν δεν την ψαξεις διαφορετικα το πολυ να γινεις κ εσυ δασκαλος σε κανα ωδειο (προσωπικη αποψη)

 

2)οτι το να διδαξεις καποια πραγματα σε καποιον με πιο οριμο μυαλο ειναι πολυ πιο δυσκολο γιατι θα προχωραει και πιο γρηγορα αφου θα αντιλαμβανεται πιο πολλα και δεν θα κατσει 7 μηνες στα τεταρτα οπως τα 7χρονα παιδακια

 

επισης θα πρεπει να αναλογιστουμε οτι πολλοι ξεκινανε μεγαλοι ενα οργανο για πολλους λογους και δεν βρισκω το λογο γιατι αυτοι πρεπει να ενδιαφερουν τον δασκαλο και να εχει δικαιωμα να τους κρινει ποσο μαλλον να τους κοβει τα φτερα οπως εκανε αυτος ο τυπος στον φιλο μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δλδ του ειπε "δε σε αναλαμβανω γιατι εισαι μεγαλος" ? 

Αν ναι, ας μη δωσει μεγαλη σημασια και ας απευθυνθει αλλου!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες στον φιλο σου οτι ΛΑΛΑΚΕΣ υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα,να βρει αλλο ΣΟΒΑΡΟ δασκαλο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες στον φιλο σου οτι ΛΑΛΑΚΕΣ υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα,να βρει αλλο ΣΟΒΑΡΟ δασκαλο.

Αυτο η8ελα να πω!  ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ του ειπε "δε σε αναλαμβανω γιατι εισαι μεγαλος" ? 

Αν ναι, ας μη δωσει μεγαλη σημασια και ας απευθυνθει αλλου!

ναι αυτο του ειπε ,κατι σε στυλ "δεν ξερω αν εχει και νοημα να αρχισεις σε τετοια ηλικια"

απλα εχω ακουσει και απο αλλους οτι ειναι συχνο φαινομενο αναμεσα στους καθηγητες πιανου αυτο δηλαδη να απορριπτουν καποιον λογω ηλικιας. Αλλα ναι και εγω αυτο του ειπα οτι δεν πρεπει να τον αποθαρρυνουν κατι τετοια.

πιο πολυ το εκανα το ποστ για να δω αν εχουν τυχει και σε αλλους αντιστοιχες εμπειριες και αν συμφωνει καποιος με την αποψη του δασκαλου για να ακουσω τον αντιλογο μπας και καταλαβω το σκεπτικο  οσων εχουν τετοιες αποψεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διδάξει αρκετά χρόνια σε ωδεία και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι το εξής. Ναι μεν ο μικρός σε ηλικία μαθητής έχει ένα μυαλό "σφουγγάρι" και ρουφάει όλες τις γνώσεις αλλά ο μεγάλος μαθητής είναι πιο συνειδητοποιημένος σε αυτό που διάλεξε να κάνει και είναι πιο συγκεντρωμένος στην μελέτη του. Ο μικρός πολλές φορές δεν είναι ούτε καν δική του επιλογή να μάθει κάποιο όργανο αλλά του μπαμπά-μαμά. Ο φίλος σου να μιλήσει οπωσδήποτε και με άλλο δάσκαλο. Επίσης παίζει και το ανάποδο σενάριο. Ο δάσκαλος να μην έχει τον σωστό τρόπο να μεταφέρει τις γνώσεις του σε έναν μαθητή και να μην προχωράει σωστά το θέμα. Σε αυτή τη περίπτωση αλλάζεις δάσκαλο και βρίσκεις κάποιον που να μπορείς να συννενοηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πω απλα οτι εχω εναν γνωστο που ξεκινησε μαθηματα πιανου στα 61 χρονια του & σημερα (ειναι 73 ) εχει διπλωμα ανωτερας,μαλιστα.... συνεχιζει τις σπουδες του στη...συνθεση!!!!  

 

Ηθελε παντα να γινει πιανιστας αλλα λογω δουλειας δεν μπορουσε να μελετα οποτε ξεκινησε μολις πηρε συνταξη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχουν τέτοιοι καθηγητές... Αλλά προσωπικά δέχομαι σχεδόν όλους.

 

Το "πρόβλημα" βρίσκεται στο ότι 80% των περιπτώσεων ο ενήλικας ΔΕ θα ολοκληρώσει τον χρόνο μαζί με τον καθηγητή. Όχι γιατί δε θέλει, δε γουστάρει, ή ο καθηγητής δεν κάνει καλά τη δουλειά του, αλλά απλά γιατί δε θα μπορέσει λόγω δουλειάς ή άλλων υποχρεώσεων.

 

Το οποίο σημαίνει ότι ένας καθηγητής κλείνει για το χρόνο, με την ελπίδα να έχει ένα σταθερό πρόγραμμα, και φτιάχνει το πρόγραμμά του πάνω σε ορισμένα παιδιά (πέρσι έφτασα να έχω 31 μαθητές ιδιαίτερα και σε ωδείο κάποια στιγμή). Αν αρχίσουν και σου βιάζουν το πρόγραμμα, όχι μόνο χάνεις χρήματα, αλλά καίγεσαι και με τα κενά...

 

Πάντως είναι βλακία να μην πάρεις κάποιον που έχει σχέση με τη μουσική και θέλει να μάθει...

 

(Φυσικά να πω ότι αν ο φίλος σου, δεν είχε πιάνο, έλεγε ότι δε θα διαβάσει λόγω χρόνου, δε μπορεί το ένα/το άλλο... μάλλον καλά έκανε ο καθηγητής και δεν τον πήρε. Υπάρχει και μία ψυχική ισορροπία για τον καθηγητή... Να παίρνει τα χρήματα για να πίνει έναν καφέ στο σπίτι του μαθητή; Δεν είναι και το τέλειο...)

 

ΥΓ. Νίκο: Δεν υπάρχει δίπλωμα ανωτέρας. Είναι ανωτέρα ναι, αλλά δεν παίρνεις κάποιο χαρτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδι μου αυτο εννοω...... ;D (στη Γερμανια παντως,γιατι ειναι Γερμανος του εχουν δωσει και ενα χαρτι.. ;D)....θα δω στον ΑΛΛΟ γνωστο μου (Ελληνας που αποφασισε στα....68 να ξεκινησει πιανο ) αν του δωσουν χαρτι σε 12 χρονια... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...στη Γερμανια παντως,γιατι ειναι Γερμανος του εχουν δωσει και ενα χαρτι.. ;D)...

 

Και πήρε σύνταξη στα 61? Τι σκ@τά δουλειά έκανε? Κασκαντέρ?  ;D

 

 

 

Πάντως αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημα είναι μάλλον αυτό που λέει ο Nikolas. Κι εγώ έχω σκεφτεί μερικές φορές να κάνω μαθήματα αλλά θα ήμουν μάλλον τέτοιος μαθητής. Δηλαδή από αυτούς που τους τυχαίνει κάτι και ακυρώνουν το μάθημα τις μισές φορές.

(Ίδιος είναι ο λόγος για τον οποίο δεν έχω προσπαθήσει να φτιάξω -ή να να μπω- σε κάποια μπάντα τα τελευταία χρόνια)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου