Προς το περιεχόμενο

Chapman ML-2


Snipous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Έχω φάει ένα κολληματάκι με αυτή την κιθάρα και λέω να την χτυπήσω.

 

Έχω όμως δύο ενδοιασμούς/απορίες, ίσως κάποιος να έχει τη γνώση να με διαφωτίσει:

 

α) το μπράτσο της.

 

είμαι λίγο περίεργος "neckwise" και θα ήθελα να τη δοκιμάσω πριν την παίξω. Από ότι έχω καταλάβει όμως ο μόνος τρόπς για να την πάρω είναι μέσω του andertons.

Οπότε...έχει κανείς παίξει με τη συγκεκριμένη κιθάρα για να μου πεί γνώμες;

Και αν ναι, το μπράτσο της με ποιας κιθάρας μοιάζει (σε πάχος/ταστιερα);

 

β) Υπάρχει η ML-2 και η ML-2 classic goldtop.

http://www.andertons.co.uk/solid-body-electric-guitars/pid32045/cid671/chapman-ml2-classic-gold-top-electric-guitar.asp

http://www.andertons.co.uk/solid-body-electric-guitars/pid25511/cid671/chapman-ml2-in-black-cherry.asp

 

Αξίζουν κατά τη γνώμη σας τα 100 έξτρα λιρόνια;

Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τους συγκεκριμένους μαγνήτες της SD (SH1).

 

(Η μουσική που παίζω γενικά είναι λίγο blues, λίγο 80ς metal και αρκετό 80ς rock.)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Α δε γνωρίζω να σου απαντήσω..

 

Μεγάλο ρίσκο όμως να επιλέξεις κιθάρα την οποία δεν έχεις παίξει ποτέ...

 

Έχω διαβάσει κι εγώ διθυραμβικά σχόλια για τις chapman, παρ' όλα αυτά βλέπω οτι η μεταπωλητική τους αξία είναι αρκετά χαμηλή (δε λέει κάτι αυτό, απλά το αναφέρω).

 

Για το Β, η διαφορά αξίζει με το παραπάνω..

 

1. Πιο όμορφη η goldtop (προσωπικά γούστα..)

2. SD pickups

3. Hard Case

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω ανοίξει παρόμοιο θέμα,πήγαινε ρίξε μια ματιά.Τελικά πήρα μια Kramer,αλλά θα δεις αρκετά χρήσιμα σχόλια εκεί.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=204066.0

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα endorsment απο chapman και μπορω ανετα να πω οτι ειναι οι χειροτερες κιθαρες που εχω δοκιμασει.καλυτερα να της αποφυγεις φιλε

www.orestisguitar.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα endorsment απο chapman και μπορω ανετα να πω οτι ειναι οι χειροτερες κιθαρες που εχω δοκιμασει.καλυτερα να της αποφυγεις φιλε

 

 

 

:o

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα endorsment απο chapman και μπορω ανετα να πω οτι ειναι οι χειροτερες κιθαρες που εχω δοκιμασει.καλυτερα να της αποφυγεις φιλε

 

Μπορείς να αναλύσεις λίγο τους λόγους που σε κάνουν να το θεωρείς αυτό;

 

Είναι θέμα ποιότητας κατασκευής; Ήχου; Playability; All of the above;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σκεφτείτε  εγω ημουν και endorsed artist και υποτίθεται οτι θα πρεπε να με προσεξουν και λιγο παραπανω. Μου στειλανε κιθαρα με λαθος κολλημενο το μανικι και χαλασμενο το truss rod. οι μαγνητες ειναι χαλια πραγματικα και το setup απο το εργοστασιο απαραδεκτο. Νομιζω οτι και ο keith merrow που ετοιμαζε ενα signature 7 string model , μολις του το στειλανε τους παρατησε στα κρυα του λουτρου.Ψαξτε την ιστορια στο ιντερνετ αν θελετε. Ασε που ηταν και τερμα αντι επαγγελματιες κατα την διαρκεια του συμβολαιου. Καλύτερα παρε μια Rick Hanes με αυτα τα λεφτα( η εταιρια που εχω endorsment τωρα ) η πες μου περιπου τι ψαχνεις να σου πω την γνωμη μου :)

www.orestisguitar.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον. Δεν ήξερα ότι ίσχυαν τα παραπάνω.

Είχα ακούσει την ιστορία με τον Merrow, αλλά είχα καταλάβει ότι απλά τον τσίμπησε η Schecter τελικά.. τεσπα, δεν έχει σημασια.

 

Βασικά, για το θέμα μας, είχα στο μυαλό μου κάτι σε Les Paul alternative.

Με τρελαινει το goldtop, αλλα δεν έχω τα $$ για να πάρω μία Gibson (και μεταξύ μας, και να τα είχα μάλλον δε θα τα έδινα-completely different stroy).

 

Είχα δει την ML-2, είχα ακούσει και καλά πράγματα γενικά, πως είναι δλδ πολύ καλό value for money, εξού και η ερώτηση του θέματος.

 

Οποιαδήποτε εναλλακτική πρόταση ευπρόσδεκτη, thanks Orestis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου