Προς το περιεχόμενο

Δίνω ότι λεφτά χρειαστει για καλό hi-hat! Γνώμες!


klimis92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω ένα καλό hi-hat ανεξαρτήτου τιμής, παίζω metal/rock.

Έχω τσεκάρει το Paiste Signature heavy hi-hat 14'' αλλά δεν μπορώ να είμαι

σίγουρος. Θέλω να έχει και δυνατό ήχο.

 

Μήν μου πείτε να πάω να δοκιμάσω σε κάποιο κατάστημα, μένω Κάλυμνο

και κάτι τέτοιο φαντάζει όνειρο, οπότε περιμένω να μου προτείνετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεκαδες hi hat υπαρχουν με δυνατο ηχο.αυτο που εχεις τσεκαρει ειναι χαλαρα απο τα καλυτερα hi-hats που υπαρχουν για οτιδηποτε ειδος ροκ μουσικης.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα Paiste Rude είναι πάντως φτιαγμένα ειδικά για να παίζουν δυνατά στο είδος που προτιμάς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τα Paiste signature sound edge, αυτά με το "κατσαρό", όπως λένε μερικοί, κάτω πιατίνι σε διάσταση 15''. Συγκεκριμμένα: Το hi-hat σε όλες τις συνθήκες που παίξει, (το έχω από το 1990 περίπου), έχει βγει αστέρι. Στις περισσότερες περιπτώσεις, να μη πω σε όλες, όσοι επιχείρησαν να βάλουν μικρόφωνο, ή το αφαιρούσαν ή το έκλειναν. Το hi-hat αυτό είναι πολύ δυνατό, και σε ελαφρύ παίξιμο και σε σκληρό. Η ιδιαιτερότητά του είναι η εξής. Κατά το παίξιμο, όταν είσαι δίπλα δηλαδή, το ακούς λίγο μα λίγο "βραχνό". Σε απόσταση που ακούει ο κόσμος, ή αν το γράψεις σε studio, απλά χωρίς τίποτα, π.χ. σε πρόβα, καθαρίζει και δίνει ένα οξύ όχι όμως ενοχλητικό ήχο. Για rock ή έστω δυνατές καταστάσεις, είναι ιδανικό. Αναδυκνείεται μέσα στη μπάντα και βρίσκεται πάντα επάνω από όλους. Έχει καλό εύρος συχνοτήτων, αρμονικών, χροιάς, δεν ξέρω πως να το πω, αλλά σίγουρα είναι κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με άλλα hi-hat που έχω παίξει.

Η επόμενη επιλογή μου θα ήταν τα 2002 sound edge. Μοιάζουν με τα signature, αλλά τα θεωρώ λίγο πιο μαζεμένα σε ήχο. Όχι τεράστιες διαφορές, αλλά βασικές για κάποιον που έχει αφτί. Τα  Paiste signature δε θα σε προβληματίσουν στο θέμα έντασης καθόλου. Είναι μέτρο σύγκρισης για μένα. Αν διαθέτεις χρήματα δοκίμασέ τα.

Μη παρεξηγηθώ πως δεν κάνουν σε άλλα είδη μουσικής. Απλά λέω πάλι πως είναι ιδανικά για παίξιμο όπου θέλεις να αναδυκνείεται ο ήχος των hi-hat.

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλύτερο για την δουλειά που θέλεις είναι το sabian ΑΑ. Απίστευτη χροιά, μεταλλική και βαριά με πλούσια όμως πρίμα και καθόλου βρώμικος σαν ήχος. Το τέλειο από rock μέχρι metal.

Άκου το σε ένα δείγμα γραμμένο με ένα μικρόφωνο μπροστά στο κιτ τοποθετημένο στο ύψος των tom, δηλ δεν είναι καν overhead, αλλά νομίζω ότι θα καταλάβεις το "μέταλο" που βγάζει.

Ότι HH έχω ακούσει είναι συνήθως πρίμα και δεν έχουν καθόλου όγκο σε αντίθεση με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zildjian Z Custom εχεις ακουσει?Ειναι οτι πιο δυνατο εχω ακουσει ποτε σε ΗΗ...στο site της zildjian μπορεις να ακουσεις και δειγμα του αν και αν εχεις ακουσει Metallica ειναι αυτο που παιζει ο Ulrich.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zildjian Z Custom εχεις ακουσει?Ειναι οτι πιο δυνατο εχω ακουσει ποτε σε ΗΗ...στο site της zildjian μπορεις να ακουσεις και δειγμα του αν και αν εχεις ακουσει Metallica ειναι αυτο που παιζει ο Ulrich.

Ναι, και τα Ζ είναι πολύ καλά. Δε στηρίζομαι σε video clips, έχω ακούσει από κοντά. Γενικά μου φαίνονται σκληρότερα πιατίνια. Αν τα επιλέξεις είναι και αυτά οκ. Υπάρχουν διάφορα, συμφωνώ και ανάλογα τα γούστα εντάξει. Ανέφερα τα Paiste επειδή τα έχω 18 χρόνια περίπου (62.000 δραχμές τα είχα πάρει). Αν δεν έχω ακούσει κάτι δεν μπορώ να σου προτείνω. Από το site της Zildjian ή από άλλα site έχω ακούσει πολλά. Π.χ., μου αρέσουν και τα B8pro της Sabian. Αλλά τα Paiste είναι αυτά που προτιμώ, όπως και τα Meinl. Είμαι του ευρωπαΙκού....

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου