Προς το περιεχόμενο

Ενίσχυτης μέχρι 500


Pentagon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω ότι έχουμε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.. Φίλε digisilence δεν τον καταστρέψαμε, είναι νέος και θέλει να μάθει 5 πράγματα. Εγώ ήμουν αυτός που του είπε για Bugera 120 watt    για την ακρίβεια και εγώ ήμουν πάλι αυτός που του είπα να μείνει τώρα όπως είναι με τον line6 ή να πάρει κάρτα ήχου για vst καταστάσεις. Επίσης του είπα αν θέλει το κάτι παραπάνω και να προχωρήσει σε αυτό. για να μην παρεξηγούμαστε...    ::)

 

Οι ενισχυτές που έχουν αναφερθεί μέχρι στιγμής παίζουν όλοι καταπληκτικά και σε χαμηλές εντάσεις (κάτι που οι recto δεν το κάνουν για παράδειγμα) και εκτός από αυτό, όταν με καλό θα χρειαστεί θα του δώσουν και το κάτι παραπάνω που ψάχνει.

 

Επίσης οι ενισχυτές με τα 5 watt και 20 watt λάμπα είναι θεριά και για να αποδώσουν και αυτοί θέλουν τουλάχιστον το 75% της δύναμης τους άρα μην το ψάχνουμε από θέμα έντασης.. φιλικά πάντα  :)

 

Εγώ αυτό που θα σου προτείνω είναι μια μέρα να πας να ακούσεις 5watt λάμπα σε combo και μετά τον ιδιο σε καμπία 212 και 412 για να καταλάβεις μερικές διάφορες.. πχ ενα blackstar που μπορείς εύκολα να τον βρεις

 

Παραθέτω και ενα βιντεάκι με ενα μικρούλη και ταπεινό fender 15 watt τρανζίστορ vs mesa boogie roadster 100 watt σε μια 412 mesa boogie

 

βγάλτε συμπεράσματα  :-*

 

 

 

 

χαχαχαχα

Γ@μαει!!!

Συμφωνω,η καμπινα παιζει το 70 τοις εκατο του ηχου.Η συγκεκριμενη σπερνει!!!!

Εχω ενα φιλο ο οποιος εχει παρει τον class 5 marshall(κατι τετοιο δεν θυμαμαι μοντελο),

5 watt tube amp.. ειχε ξενερωσει ηθελε να το δωσει.Του εβαλα φυτιλια και ηρθε και δωματιο που παιζω με την μπαντα.Βαλαμε δυο διαφορετικες καμπινες.Σοκαριστηκε με το αποτελεσμα.Ολα ειναι σχετικα και θεμα matching.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω αυτό που θέλω είναι να παίζω σε νορμαλ εντάσεις για πολυκατοικεία χωρίς να ενοχλώ ιδιαίτερα τους δίπλα  ;D ;D ;D

 

Θα σου πώ μόνο πως τον δικό μου που δεν είναι καν λαμπάτος τον έχω σετάρει να δουλεύει στο ΕΝΑ βατ και με την ένταση στο 50% είναι πολύ δυνατός για ΜΟΝΟκατοικία

 

Επίσης, καλό είναι όχι να μην τους "ενοχλείς ιδιαίτερα",  αλλά να μην τους ενοχλείς ΚΑΘΟΛΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ παίζω σπίτι με έναν Marshall JVM 205 σε 2x12 cab με το volume βέβαια μέχρι το 2 άντε βαριά 3 και κανείς δε μου έχει πει τίποτα.Όχι μόνο επειδή είναι καλόβολοι άνθρωποι,αλλά επειδή δεν είναι και τόσο δυνατά εν τέλει.

 

Και μιλάμε για 50αρη λαμπάτο ενισχυτή.By the way,γιατί να αγοράσει κάτι το οποίο ξέρουμε από την αρχή ότι γρήγορα θα το αντικαταστήσει;Όλοι το κάναμε αυτό το λάθος,πρέπει να συνεχιστεί;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιλάμε για 50αρη λαμπάτο ενισχυτή.By the way,γιατί να αγοράσει κάτι το οποίο ξέρουμε από την αρχή ότι γρήγορα θα το αντικαταστήσει;Όλοι το κάναμε αυτό το λάθος,πρέπει να συνεχιστεί;

 

διαβαζω το τοπικ και πανω που πηγα να απαντησω γενικα διαβασα αυτο, μπορεις να μου εξηγησεις που αναφερεσαι γιατι δεν το επιασα? Για να μπορεσω να απαντησω πιο σωστα!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι έχουμε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.. Φίλε digisilence δεν τον καταστρέψαμε, είναι νέος και θέλει να μάθει 5 πράγματα. Εγώ ήμουν αυτός που του είπε για Bugera 120 watt    για την ακρίβεια και εγώ ήμουν πάλι αυτός που του είπα να μείνει τώρα όπως είναι με τον line6 ή να πάρει κάρτα ήχου για vst καταστάσεις. Επίσης του είπα αν θέλει το κάτι παραπάνω και να προχωρήσει σε αυτό. για να μην παρεξηγούμαστε...    ::)

 

Ελα καλημεραααα :D

Μα το δικο σου υπερθεματιζω! Για την ακριβεια το

Το gain, το φαΐ και τα λεφτά, πρέπει να περισσεύουν!

Ελπιζω να ξεκαθαρισε καπως το πνευμα μου. ;)

 

Και συνεχιζω  ;D

Εχουμε εδω εναν εκκολαπτομενο καφρο κι αμεσως να τον ηρεμισουμε

να τον καλμαρουμε να τον ησυχασουμε!

Οχι δεν θα περασει. Η μποτα των κατακτητων θα παψει να πατα τον σβερκο μας!

Ζητω η καφριλα!

 

Λοιπον πενταγωνε.

Τα βαττ πρεπει να ειναι ατ λιστ 100 και οι καμπινες 2 με 4x12

Αν για καποιο λογο δεν παρεις τον 6262 πας τρεχαλα για εναν 5150

που εχει το σωστο, προστυχο gain, ενω παραλληλα διατηρει τα γνωστα

"καθαρα" της fender. Μην ξεχνας: Το γκαζι πρεπει να ειναι τοσο ωστε να θετει

σε δοκιμασια τα στατικα της πολυκατοικιας 8)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μπορεί να μην του χρειάζεται.

 

Εγώ όταν ξεκίνησα να παίζω κιθάρα το 1994 αγόρασα μία κλασική απο το νάκα 80.000 δρχ δεν πήγα κατευθείαν σε alambra flamenco οσο και αν το ήθελα, γιατί δεν ήξερα αν θα συνεχίσω να παίξω και τι θα παίζω.

Nowadays είμαι τόσο ικανοποιημένος με την squier tele classic vibe μου των 300 ευρώ που δεν θα έπαιρνα ποτέ μία αμερικάνικη των 3000 γιατί δεν μου χρειάζεται...Δεν είμαι δα και κανας φτασμένος επαγγελματίας μπλουζοτέτοιος που να με χαλάει τοοοοοσο πολύ η φτηνιάρικη τέλε μου...

 

Ακόμη και αν ο φίλος μου ο Bill μου έδινε την 2*12 και τον 50ρη ενισχυτή του ανταλαγή με τον 30enlg μου κ τη 12''ρα καμπίνα μου δεν θα το έκανα γιατι ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΣΗ ΕΝΤΑΣΗ! Ολα αυτά είναι παραδείγματα του πως σκέφτομαι εγώ και αρκετός κόσμος ακόμη. Μην σας κάνει εντύπωση. Συμβαίνει σε κάποιους απο εμάς να έχουμε αυτό το τρόπο σκέψης. Τι να τη κάνω τη φεράρι αν δεν είμαι ο σουμάχερ?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα με τη φεραρι 1ον πουλας μουρη και 2ον πας με ολες τις ανεσεις και τις ασφαλειες στο προορισμο σου.  ;D

 

Δεν ειναι θεμα εντασης φιλε. Ουτε τα 5 watt πιθανον να μη του χρειαζονται ολα απο αυτη την αποψη. Το μεγαλος ενισχυτης = μαπα σε χαμηλες εντασεις αφορουσε κυριως ενισχυτες παλιοτερης τεχνολογιας. Εξαρταται αποκλειστικα απτα ακουσματα σου τι θα επιλεξεις. Και για αυτη την χρηση που το θελει αν δεν παρει εναν high gain ενισχυτη πιστευω αργα η γρηγορα κατι θα του λειπει. Ο jetcity o 20αρης ειναι μια καλη επιλογη αν οπωσδηποτε δε θελει πολλα βατ αλλα και παλι δε συγκρινεται ηχητικα με τα μεγαλυτερα μοντελα κατ'εμε.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε degdekis  σε ευχαριστω για την διευκρινηση!

 

Να γραψω εν συντομια την αποψη μου,

Επειδη ο φιλος μας ειναι νεος και θα ψαχτει με τα χρονια περισσοτερο, θεωρω οτι ενας ενισχυτης των 40-50watt με καθαρο καναλι που δεν βρωμιζει γρηγορα ειναι ιδανικος γιατι του δινει επιλογες, αν θελει να χρησιμοποιησει πεταλια ή πεταλιερα στο μελλον κλπ κλπ.

 

βεβαια ειναι αναποφευκτο καποια στιγμή να τον "ξεπερασει" ηχητικά ή απλά να αλλάξουν τα γουστα του.

 

γιαυτο το λόγο ας κινηθεί σε μια κατευθυνση του Jet city που ειναι καλοι ενισχυτες, σε χαμηλή τιμή με καλο definition στην παραμορφωση και πιστευω οτι ειναι οκ. Ας μην ρίξει χρήματα να πάρει κάτι πιο ακριβό, έστω και αν αυτό ειναι 120watt, οχι γιατι δεν παίζουν καλά ή κατι τέτοιο αλλά γιατί απλα δεν του χρειαζεται κατι τετοιο τώρα.

 

Έχει όλο το χρόνο στο μέλλον να αποφασισει τι θέλει και τι του χρειάζεται αναλογα με το αν θα παίζει σε μπαντα, αν θα κανει λάηβ (άρα κουβάλημα) ή απλα αν θελει κατι για το σπίτι.

 

Εδω που τα λεμε αν δεν είχα ενισχυτες εναν Jet city τον χτυπαγα...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εδω που τα λεμε αν δεν είχα ενισχυτες εναν Jet city τον χτυπαγα...

ME TOO

αλλά ξαναλέω ο ενισχυτής αυτός δεν έχει καθαρα

βρωμίζει απο πολύ χαμηλά και πίστεψέ με...

είναι μεγάλο μαρτύριο να έχεις ένταση αρκετή για τη πρόβα σου

και να αναγκάζεσαι να μην τον χρησιμοποιείς και στο τέλος να τον σκοτώνεις

γιατί πολύ απλά με το που βαράς λίγο τη πένα πιο δυνατά όλα βρωμίζουν

οπότε αναγκάζεσαι να παίζεις με το gain στο 2-3 και κάπου εκεί χαιρετάς

τη πρόβα με φυσικά τύμπανα......

(παθών με τα 15βατ του laney cub15 head αν και πολυ ωραιος ήχος, είναι μονο για βρωμιές)

το ίδιο και οι jet city προς το παρον.

 

τα 15βατ του blues junior ας πουμε που βρίσκεις με 400€ εδω μεσα είναι πραγματικά ποιοτικός ήχος και ιδανικός για πετάλια ή και μη πεταλια.

 

Επίσης να πω πως στο γερμανικό ebay παίζουν τρελές ευκαιρίες ενίοτε με engl. Την εποχή που πήρα τον δικό μου (gigmaster 30) 380€ παίζανε και οι 15ρηδες με 200-250 €...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sotos9 +100000000 για την καμπίνα!! Είχα ακούσει πριν κάνα χρόνο εναν DSL 15 με την 412 recto στον Καγμάκη και το αποτέλεσμα ήταν να μείνω καπως έτσι..  :o :o :o :o και αυτός τρομερός για τα κυβικά του..  Άλλα δεν έχει fx loop κάτι που με ξενέρωσε. 

 

Επίσης η αναφορά στον Jet city πιστεύω ότι είναι καλή επιλογή αν σκεφτείς και την τιμή του. Ομως έχω ενδοιασμούς για το καθαρό του αλλα για hi gain έχω μια μικρή υποψία οτι θα καπνίζει τον μικρό H&K  8)

 

Και κάτι αλλο. Τα μεταχειρισμένα δεν πρέπει να τα φοβόμαστε, υπάρχουν πολύ καλές ευκαιρίες και σε τρομερές τιμές. Αν είναι κάτι καλό-αμεταχειριστο φωνάζει από μακριά. Για εμένα θα έπρεπε να δώσεις μια ευκαιρία στα μεταχειρισμένα μόνο χαμένος δεν θα βγεις η γνώμη μου.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου