Προς το περιεχόμενο

25 (ίσως) μη γνωστά Αξεσουάρ Κιθάρας :


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πιστεύω ότι , έστω εγκυκλοπαιδικά , καλόν είναι να γνωρίζουμε και για άλλα όχι τόσο γνωστά αξεσουάρ κιθάρας και ίσως παρουσιάσετε και εσείς κι άλλα που μου διέφυγαν. Τα περισσότερα απ’ αυτά δεν θα τα βρείτε σε ελληνικά μουσικά καταστήματα αλλά μόνο με παραγγελία μέσω διαδικτύου.

Δείτε τα ΕΔΩ:  http://musiciandata.blogspot.gr/2014/01/blog-post.html

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιστεύω ότι , έστω εγκυκλοπαιδικά , καλόν είναι να γνωρίζουμε και για άλλα όχι τόσο γνωστά αξεσουάρ κιθάρας και ίσως παρουσιάσετε και εσείς κι άλλα που μου διέφυγαν. Τα περισσότερα απ’ αυτά δεν θα τα βρείτε σε ελληνικά μουσικά καταστήματα αλλά μόνο με παραγγελία μέσω διαδικτύου.

Δείτε τα ΕΔΩ:  http://musiciandata.blogspot.gr/2014/01/blog-post.html

 

Ωραίος, πλάκα έχουν μερικά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cigarette holder or  pick holder  !!!  (Δεν υπάρχει !!)   ;D

Τι εννοείτε ‘’δεν υπάρχει’’: Δίνω διευκρίνιση:

Κάντε κλικ ΕΔΩ:

http://www.argentariis.com/guitar/#product_two.php

και μεταφέρετε τον κέρσορα του ποντικιού στα

Cigarette tuning peg:

Pick holster dial:

Revolver Smoke Knob:

Και κάντε κλικ θα δείτε το αντίστοιχο της  φωτογραφίας και την τιμή του (επειδή είναι ασημένια είναι ακριβά)

cigarette_zpse3e627e6.jpg

cigarette.jpg.53bd0677497b25fc77ebc874c5f8dc3e.jpg

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείτε ‘’δεν υπάρχει’’

Είναι έκφραση, παππού.  ;D

Σημαίνει (περίπου) "είναι τελείως τρελλό", "δεν το πιστεύω"

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για το άρθρο!

 

Μια μικρή διόρθωση μόνο, δεν είναι αφυγραντήρας αλλά υγραντήρας. (humidifier) Δίνει την απαραίτητη υγρασία στα μασίφ ξύλα για να μη σκίζονται από την έλλειψή της.

http://www.fretnotguitarrepair.com/repair/acoustic-guitar/care.php

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κείμενο των αρχικών σημειώσεων μου το έχω ‘’ΕΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ’’ (humidifier) και ίσως από κεκτημένη ταχύτητα και επειδή στη Σύρο λόγω της μεγάλης υγρασίας σχεδόν όλα τα σπίτια έχουν αφυγραντήρες  (dehumidifiers)ίσως από εκεί παρασύρθηκα. Φυσικά και το video και οι περιγραφές που αναφέρω περιγράφουν αυτό που εσείς αναφέρετε.

 

Ευχαριστώ για το σχόλιο και ειδικά για τη διόρθωση.

Ήδη το διόρθωσα

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σπάνια επισκέπτομαι το Internet , ήμουν τυχερός  να βρω αξεσουάρ για την κιθάρα και  φυσαρμόνικα βλέποντας το βίντεο σας . Πολύ καλό άρθρο.

Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι πράγματι λειτουργικό και αξίζει τα λεφτά του .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Harper1 καλημέρα

Χρησιμοποίησα όλες τις μεθόδους που βρήκα ακόμα και μια δική μου:

1. Με Μαγνητικό Holder Εδώ:

Πολύ καλό για επιτραπέζιο Stand ειδικά αν ταυτόχρονα τραγουδάς. Εγώ χρησιμοποιώ το μικρόφωνο Shure SV100 (πολύ καλό για την τιμή των 35 ευρώ)

2. Το Neck Holder

3. To επιτραπέζιο Holder – όπως του 1.) – αλλά με δαγκάνα την οποία κάλυψα με λάστιχο για τη συγκράτηση της φυσαρμόνικας και για να μη την ‘πληγώσω’

Τα 2. Και 3. Δείτε τα εδώ:

4. Palm Holder

Με μικροσκοπικό πυκνωτικό μικρόφωνο με δυνατότητα volume που έφτιαξα εγώ (κόστος 2 ευρώ) . Το αντίστοιχο έτοιμο κοστίζει περισσότερο από 150 ευρώ.

5. Το σύστημα Perfect που παρουσιάζω στο συγκεκριμένο άρθρο και στο οποίο αναφέρθηκες  που το παρέλαβα πριν 1 μήνα. Το θεωρώ το τελειότερο ειδικά όταν παίζεις όρθιος. Η αποστολή (κόστος 29$ + 15$ courier) έγινε από Ουγγαρία. Το σύστημα αυτό τοποθετείται στην κιθάρα ακουστική ή κλασσική (όχι ηλεκτρική), στηριζόμενο από  3 σημεία που είναι καλυμμένα με λάστιχο για να μη πληγώνουν την κιθάρα , σε λίγα δευτερόλεπτα και λόγω του λάστιχου με το οποίο συγκρατείται έχει ένα σουσπανσιόν που βοηθάει.

Πιστεύω να βοήθησα

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου