Προς το περιεχόμενο

NOS Tubes (Προενίσχυσης) Date codes


koap4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδες, ζητώ την αποψη σας για ένα θέμα που με βάζει σε δίλημα, τρίλημα... κλπ. Εχω στην κατοχή μου πάρα πολυ καιρό κάποιες NOS λυχνίες προενισχυσης μαρκας Telefunken, Phillips Miniwatt, Heathkit και RFT, όλες καινουργιες, της μετρησα και σε φίλο να δω που βρίσκονται (μήπως με τα χρόνια απραξιας τους έχουν πέσει, ξέρω οτι δεν χαλάνε αλλα συγχωρήστε με δεν έχω και τόσες γνωσεις σε λυχνίες) και είναι στο full - τέρμα δεξια στο πράσινο και καλά ματσαρισμένες-.

 

Τα ερωτήματα είναι 2:

 

1. Αν αξίζει να τις βάλω σε οποιονδήποτε ενισχυτή (εννοω φθηνό, κάποιες τις δοκίμασα για ένα μισάωρο και ο ήχος άλλαξε αισθητά προς το καλύτερο) ή να μπουν σε μπουτικ ενισχυτή, τώρα (δεν έχω αλλά που ξέρεις στο μέλλον) και

 

2. αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τη χρονολογιά κατασκευής τους κλπ και την αξία της ποιότητάς τους ως λυχνιες, σε σχέση με τις σημερινές.

 

Ενδεικτικά αναφέρω:

 

a) Telefunken ECC83- code B8004501

b) Telefunken ECC81 - code B3003424

c) Philips Miniwatt ECC82 - code Gf2 B0C2 ή Β0G2

d) Heathkit 12AU7 - CODE 1-411-25

e) RFT ECC81 & ECC83 (γνώμες γενικά για αυτές) έχω καμιά δεκαρια απ αυτές.

 

Υποσημείωση: Για τις Telefunken βρήκα ότι η a είναι Berlin 08/05/1964 και η b Berlin 03/04/1963, για τις άλλες δεν το έχω καταφέρει

 

Ευχαριστώ και ξαναλέω οτι είμαι λίγο ασχετος με λυχνίες γι αυτό ρωτάω να μαθω τι έχω στο συρτάρι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αξίζει να τις βάλω σε οποιονδήποτε ενισχυτή (εννοω φθηνό, κάποιες τις δοκίμασα για ένα μισάωρο και ο ήχος άλλαξε αισθητά προς το καλύτερο) ή να μπουν σε μπουτικ ενισχυτή, τώρα (δεν έχω αλλά που ξέρεις στο μέλλον)

 

Να διαβάζεις τας Γραφάς τέκνον μου.

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 7:6-14

"Μὴ δῶτε τὸ ἅγιον τοῖς κυσίν, μηδὲ βάλητε τοὺς μαργαρίτας ὑμῶν ἔμπροσθεν τῶν χοίρων......."

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να διαβάζεις τας Γραφάς τέκνον μου.

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 7:6-14

"Μὴ δῶτε τὸ ἅγιον τοῖς κυσίν, μηδὲ βάλητε τοὺς μαργαρίτας ὑμῶν ἔμπροσθεν τῶν χοίρων......."

 

Ματθ. 7:6 .... μήποτε καταπατήσωσιν αὐτοὺς ἐν τοῖς ποσὶν αὐτῶν καὶ στραφέντες ῥήξωσιν" ὑμᾶς.

Ματθ. 7:8  "πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιγήσεται."

 

Αν και αθρησκος κάτι έχω διαβάσει... για αυτόν το λόγο ρωταω ν' αποφυγω το 7:6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ματθ. 7:8   "πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιγήσεται."

Θα σου πω όλα όσα ξέρω.

Κι επειδή τις έχεις καμπόσες, θα μου δώσεις 2 RFT.

Κι ο αιτών θα λάβει και ο ζητών θα βρει. ;)

 

Win win που λένε και τα εξεκιούτια.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενδεικτικά αναφέρω:

 

a) Telefunken ECC83- code B8004501

b) Telefunken ECC81 - code B3003424

c) Philips Miniwatt ECC82 - code Gf2 B0C2 ή Β0G2

d) Heathkit 12AU7 - CODE 1-411-25

e) RFT ECC81 & ECC83 (γνώμες γενικά για αυτές) έχω καμιά δεκαρια απ αυτές.

 

 

Εχω και μια TESLA EL34 με καφε βάση και έχει αριθμο 33 (αυτη ίσως την πουλήσω δεν ξέρω ακομη)

 

Υπάρχει κανένας γνωστης να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενδεικτικά αναφέρω:

 

a) Telefunken ECC83- code B8004501

b) Telefunken ECC81 - code B3003424

c) Philips Miniwatt ECC82 - code Gf2 B0C2 ή Β0G2

d) Heathkit 12AU7 - CODE 1-411-25

e) RFT ECC81 & ECC83 (γνώμες γενικά για αυτές) έχω καμιά δεκαρια απ αυτές.

 

 

Εχω και μια TESLA EL34 με καφε βάση και έχει αριθμο 33 (αυτη ίσως την πουλήσω δεν ξέρω ακομη)

 

Υπάρχει κανένας γνωστης να βοηθήσει?

Οι Telefunken δεν το συζητάμε και ξέρεις και συ τι είναι. Πρέπει να έχουν και το διαμαντάκι στη βάση.

Οι δικές σου είναι κατασκευασμένες στο Βερολίνο και οι δύο. 8/5/74 οι CC83 & 3/4/73 οι CC82. Κυμαίνονται από από κατηγορία Ohmygod! έως ωραίαλαμπίτσαρεσυ και σπάνια πέφτουν πιο κάτω. Τις προσέχεις.

 

Οι Miniwatt έχω την εντύπωση ότι είναι πιθανότατα αρχές 60s στην Ολλανδία στο Heerlen (αν και μερικές κατασκευάστηκαν στο Blackburn μεγάλη Βρεττανία). Υπάρχουν εξαιρετικές, υπάρχουν συνηθως πολύ καλές και σπανίως μέτριες. Στο ίδιο εργοστάσιο (Heerlen) έχουμε και τις Holy Grail λαμπες Βugle Boy της Amperex οπότε ποτέ δεν ξέρεις  ;). Συνήθως χαμηλός θόρυβος και μεστός ήχος έως υπέροχος μα ποτέ αδιάφορος ήχος. Τα αυτιά σου κρίνουν πάντα.

Τις προσέχεις πολύ και αυτές.

 

Οι RFT κατασκευασμένες στο Funkwerk/Neuhaus στην Ανατολική (τότε) Γερμανία RFT κατά τον ψυχρό πόλεμο. Ηχητικά δεν πέφτεις κι ανακούρκουδα από ενθουσιασμό αλλά δεν τις λες επ' ουδενί κακές και προσωπικά τις θεωρώ καλοκατασκευασμένες και ιδανικές για την προενίσχυση του μπασοενισχυτή μου που καταπονείται από τις δονήσεις της μπασοκαμπίνας όταν αυτή παίζει πολύ δυνατά (live).  ;) ;)

Δεν είναι σπάνιες.

 

Οι Heathkit μπορεί να είναι rebranded Mullard για λογαριασμό της Heathkit ως ανταλλακτικά για τους ενισχυτές της. Αγγλικός ήχος λάμπας ή τον λατρεύεις ή τον βαριέσαι. Ανήκω στην πρώτη κατηγορία. Δεν πάει σε όλους τους ενισχυτές.

Υπάρχει μια πιθανότητα να είναι και Telefunken καθότι γινόντουσαν κάτι αλλαξολαμπιές εκείνη την περίοδο.

Να την προσέχεις όπως και να χει.

 

Μονή 34άρα είναι λίγο δύσκολο να δωθεί γιατί δουλεύουν συνήθως σε push pull περιβάλλον και ο απαιτητικός αγοραστής τις θέλει matched (τέλος πάντων και δεν θα επεκταθώ).

Οι Τσέχικες Tesla είναι καλές λάμπες και αν έχεις κανα MArshalάκο βρες άλλη μία και βάλε να ακούσεις. Δεν θα χάσεις.

 

Τα αυτιά σου είναι πάντα ο κριτής. Δεν θα της χρησιμοποιούσα αλόγιστα παρά σαν ένα πούρο. Δεν είναι για όλη τη ώρα αλλά όταν έρθει η ώρα του, there is no substitution.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ audiokostas, βλεπω βγήκε από μεσα σου ο Μαμμωνας της απληστίας..χαχα.. ή μήπως χρωστάω ακομη τις 2 RFT?  ???

 

Οι telefunken το ΄74 '75 είναι και όχι αυτο που βρηκα εγώ? Μαλλον θα έκανα λαθος στο διάβασμα των κωδικών, θα το ξαναδώ.

 

Για την Tesla EL34 εχει και αδερφακι ματσαρισμένο ή είχε να πω καλύτερα, αλλά απο δική μου απροσεξία μου φυγε απο το χέρι και κατέβηκε 1 όροφο χοροπηδώντας τα σκαλοπάτια, δεν έσπασε αλλά στο μέτρημα με το λυχνιομετρο δείχνει χαμηλά δε φτάνει ουτε στη μέση, ενω το αλλo αδερφάκι ειναι full,  :'(

 

και πάλι σ' ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... αλλά απο δική μου απροσεξία μου φυγε απο το χέρι και κατέβηκε 1 όροφο χοροπηδώντας τα σκαλοπάτια, ..

 

Χαριλ. 7:6 "...οι δε ρίψαντες λάμπας νηστεύσωσιν ημέρας τεσσαράκοντα και μιαν "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαριλ. 7:6 "...οι δε ρίψαντες λάμπας νηστεύσωσιν ημέρας τεσσαράκοντα και μιαν "

 

ευκαιρια για διαιτα λοιπον... να πέσουν και τα στομάχια απο τα Χριστουγεννα ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου