Προς το περιεχόμενο

strymon expression knob pedal


tsoykoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα!!! έχω στην κατοχή μου το strymon big sky kai θελω να φτιάξω ένα expression pedal μόνος μου... θέλω να μάθω ποια είναι η καλύτερη επιλογή του ποτενσιομετρου? δηλαδή τι αντίσταση και αν είναι λογαριθμικό η γραμμικό... διαβάζω κάτι στην strymon αλλα τα αγγλικά μου με μπερδεύουν περισσότερο. Έφτιαξα ένα με ένα POT 220Κ αλλα βλέπω οτι δεν συμπεριφέρετε καλά κατα το "άνοιγμα" του ποτενσιομέτρου. Έβαλα και μια αντιστασουλα 22Κ στο μεσαίο ακροδέκτη γιατι είδα σε ενα βίντεο τους που βάζαν, μάλλον για να μην μηδενίζετε πότε η αντίσταση και βραχικυκλώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έβαλα 100KΩ linear ποτενσιόμετρο  και στο μεσαίο ακροδέκτη του ποτ 10ΚΩ αντίσταση. Δουλεύει άψογα!!! αν και δεν ανταποκρίθηκε κανείς και αφού βρήκα άκρη ορίστε τα αποτελέσματα για τους επόμενους questioners!

 

for the win!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

update:

Σκέτο ποτεσνιομετρο 220kΩ λογαριθμικό... και όλα καλα! οι συνδέσεις στα άκρα του ποτ με το στερεο τζακ είναι:

1 -> Sleeve

2 -> Ring

3 -> Tip

DSC03510.JPG.d4ff2342991ab9052e7af90abdd5d41d.JPG

DSC03509.JPG.bb624b10d701531b2caad71aa44cf0f4.JPG

670px-Wire-a-Potentiometer-Step-1.jpg.7eecd8f1caefacadc691ff2189f0799d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

update: 24/02/2015

παρατηρήθηκε ένα πρόβλημα! ενώ στο decay του big sky μου με το expression δούλευε άψογα στις υπόλοιπες ρυθμίσεις δεν αυξανότανε ομοιόμορφα όπως π.χ. tone, mod, mix κ.ο.κ.

όποτε βάζουμε ένα ποτενσιόμετρο 220K γραμμικό

και τους ακροδέκτες του τους συνδέουμε όπως φαίνεται παρακάτω.

1-> Sleeve

2-> Tip

3-> Ring

ΥΓ. το decay δεν μεταβάλετε τόσο αρμονικά όσο με την προηγούμενη περίπτωση αλλά έρχεται ποιο κοντλα στην εργοστασιακή μεταβολή  με το decay knob του πεταλιού.

αλλά στις άλλες παραμέτρους πάει καλά....

ΥΓ2. θα δοκιμάσω και αυτή την περίπτωση... αν υπάρξουν αλλαγές πάλι θα ενημερώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου