Προς το περιεχόμενο

Tele body wood and colour suggestions!


gda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Μετά από αρκετό ψάξιμο, έχω σχεδόν αποφασίσει να φτίαξω μια κλασική τελε στον Ντούκα. Η ταστιέρα θα είναι σίγουρα rosewood και το μπράτσο gloss finished. Είμαι σε δίλημμα αν το σώμα θα είναι ash ή alder και σε

τρίλημμα αν το χρώμα θα είναι butterscotch blonde, olympic white ή vintage white.

Τι λέτε? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χρωμα ειναι θεμα γουστου,ο συνδιασμος butterscotch/rosewood ειναι γενικα ατυχης....

 

αντιθετα το olympic white ή το...vintage white (ουσιαστικα olympic white παλιωμενο ειναι...) με rw ειναι κλασσικο..

 

τωρα για το ειδος του ξυλου μη πολυσκας δεν παιζει και κανα σπουδαιο ρολο στον ηχο,κανε οτι κανει και η Fender εδω και χρονια: αν τα νερα του ξυλου φαινονται βαλε ash,αν δεν φαινονται βαλε alder (νομιζω αλλωστε οτι ο Ντουκας φερνει μονο απο Goeldo που ετσι κι αλλοιως τη συνταγη αυτη ακολουθει....εξαλλου τα περισσοτερα σωματα της ειναι ωραια και ελαφρια ανεξαρτητως...ξυλου...)

 

η μονη vintage tele που εχω πλεον κρατησει ειναι αυτη η alder/rosewood/olympic white ....καθολου ασχημος συνδιασμος νομιζω...

 

79746690d3b8f2d25a19bda6fc4140f3348c09582105dcb9956b1437.jpg

 

5298275718f70a004390661c855128887bdb6366a85b090786399d4d.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να μοιράσω αντιβίωση γιατί έχει πέσει ιος tele για τα καλά στο φόρουμ  :D :D

 

:D :D :D Τη βρίσκω "αλήτικη" σαν κιθάρα! Αυτή η απλότητά της έχει μια μαγεία...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρα προσοπικη αποψη η οποια σχηματιζετε απο τις κιθαρες που εχω παιξει ΕΓΩ!

το ash με το rosewood μου κανουν εναν πολυ ωραιο συνδιασμο!

νιωθω να σκαει πιο γλυκα η κιθαρα!

δεν μπορω να στο πω καλυτερα με λογια δυστηχος γιατι δεν ειμαι πολυ καλος σε αυτα.... :P

 

για το χρωμα!

αμα την κανεις με ash σιγουρα θα εχει ωραια νερα το ξυλο για αυτο θα ειναι αμαρτια να την βαψεις! κ με ενα μαυρο Pickguard θα ειναι τελεια!

buchanan.jpg

τωρα αμα την κανεις alder αυτη που εδειξε ο sp ειναι η πιο κουκλα!

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο αυτο εχει το μαγαζι!! :)

 

54334873b7c446152331813af94a03da8bd5bf8a18fab43b971b815a.jpg

 

η αριστερη τελε ειναι Rw/ash και ειναι η αγαπημενη μου τελε,δεν εχει βεβαια το σκασιμο της παραπανω εικονιζομενης ...ασπρουλας αλλα γενικα μεσα στη μπαντα "καθεται" καλυτερα απο οποιαδηποτε τελε εχω παιξει ποτε μου ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το συγκεκριμένο butterscotch που έχει η Goeldo στα σώματά της, δε με συγκινεί ιδιαίτερα, θα σου πρότεινα να πάρεις vintage white (δε νομίζω να υπάρχει επιλογή για olympic white...) ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το συγκεκριμένο butterscotch που έχει η Goeldo στα σώματά της, δε με συγκινεί ιδιαίτερα, θα σου πρότεινα να πάρεις vintage white (δε νομίζω να υπάρχει επιλογή για olympic white...) ;)

 

Έχεις δίκιο elavd! Μονο το vintage white υπάρχει...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εμενα μου φαινεται ακριβη σαν εταιρια....400Ε για τα transparent χρωματα???? δν ξερω αν μεσω ντουκα εχουμε αλλες τιμες αλλα καλυτερα warmoth...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου