Προς το περιεχόμενο

Korg MS-20 Kit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοίτα,

δεν ξέρω αν δοκίμασες το ms20 mini

Νope. Και ουτε προκειται. Δεν ειμαι φιλος των monosynths.

 

τώρα βλέπω εδώ στο noiz δύο αγγελίες για ms20 από 800-1600 euros
Tιμες α-πα-ρα-δε-κτες ΙΜΗΟ για ενα monosynth του 1978. Aλλα αφου ακομα υπαρχουν "πελατες", καλα (τους) κανουν και τα πουλανε τοσο και ακομα πιο ακριβα.

 

σε καμμιά περίπτωση δε δικαιολογώ την επιλογή μου.
Και γιατι να το κανεις? Σου αρεσει κατι και εχεις τα λεφτα? Το αγοραζεις και τελος και λογαριασμο δεν δινεις.

Εγω απλα τις τιμες σχολιαζω. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O Nick Batt συναρμολογει ενα απο τα 1000 Korg MS-20 kit.

Στο τελος του βιντεο κανει και μια back-to-back συγκριση με ενα vintage MS-20.

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Oliver, ο ιδιοκτήτης του Friendlyhouse καθως και ο ιδικτητης του Klangfarbe, που είναι οι δύο μεγαλύτεροι retailers στη Βιέννη, μου έλεγαν για το μεγάλο flop της Korg, το Korg MS 20 mini. Πούλησαν πολύ λίγα κομμάτια (έτσι λένε), σε αντίθεση με τα Volca που τα πουλάνε σαν ζεστά κουλούρια (πάλι έτσι ισχυρίζονται). Έχουνε φορτώσει σε stock πάρα πολλούς midi controllers, γιατί η αγορά ζητάει virtula intruments σε χαμηλή τιμή και φυσικά σε μεγάλη ποικιλία (εκεί αγοράζουν original software ακόμα). Περιμένουν δέ, πως η Korg θα κατεβάσει πολύ την τιμή του MS20 mini, για τα Χριστουγεννα, μήπως και πουλήσουν κανένα κομμάτι (επαναλαμβάνω, έτσι μου λένε). Για την Αυστρία παραλάβανε μόλις δύο kit απο MS20, κι έχουν λίστα αναμονής. Δεν είναι καθόλου ευχαριστημένοι απο τις πωλήσεις των hardware synths, αλλά αντίθετα ότι είναι κάτω από 200 Euro πουλαέι καλά για αυτούς. Τι να πώ για μιά οικονομία ΑΑΑ. Υπάρχει μία μικρή αγορά για ακριβά και boutique synths, αλλά βλέπουν το μέλλον τους στα VST και τα computers. Πάντως μιά και η συζήτηση εδώ είναι για το Korg MS Kit, εγώ το απολαμβάνω πληρώνοντας αυτήν την εξωφρενική τιμή κι επαναλαμβάνω πως σε καμμία περίπτωση δεν δικαιολογώ την επιλογ'η μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ο ιδιοκτήτης του Friendlyhouse καθως και ο ιδικτητης του Klangfarbe, που είναι οι δύο μεγαλύτεροι retailers στη Βιέννη, μου έλεγαν για το μεγάλο flop της Korg, το Korg MS 20 mini. Πούλησαν πολύ λίγα κομμάτια, σε αντίθεση με τα Volca που τα πουλάνε σαν ζεστά κουλούρια. Περιμένουν δέ, πως η Korg θα κατεβάσει πολύ την τιμή του MS20 mini, για τα Χριστουγεννα, μήπως και πουλήσουν κανένα κομμάτι.

Και τι περιμεναν να πουλησουν δηλαδη? Περιμεναν να γινει...best seller μια replica ενος monosynth του 1978? Νομιζουν οτι τα 600€ ειναι καλη τιμη γι αυτο? Ή διαβαζουν πολυ...ΝΟΙΖ και τους δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι ολοι οι πληκτραδες στον πλανητη ξαναρχισαν να αγοραζουν αναλογικα monosynths? ;D

 

Δεν εχουν παρει ακομα χαμπαρι οτι ειναι μια μοδα που απασχολει κυριως DJs και Dance παραγωγους, οι οποιοι πολλες φορες δεν ειναι καν πληκτραδες/μουσικοι και απλα αγοραζουν οτι αναλογικο βρουν μπροστα τους, παλιο και νεο, για να ειναι...Trendy? :P Τα τρια Korg Volca απ'την αλλη πουλανε "σαν ζεστά κουλούρια" γιατι κοστιζουν νορμαλ γι αυτο που ειναι και γι αυτα που προσφερουν. 150€ το ενα. Ας ριξουν την τιμη του MS-20 Mini στα 250€-300€ και να δεις κι αυτο πως θα πουλησει. Ως και γω μπορει να το παρω (λεμε τωρα... :P)

 

Τα hardware synths δεν θα παψουν ποτε να υπαρχουν στην αγορα, ισα ισα που συνεχως θα βλεπουμε ακομα πιο φτηνα ψηφιακα και αναλογικα synths, με συνεχως αυξανομενες και μεγαλυτερες δυνατοτητες. Συμβαινει ηδη, κυριως με τα ψηφιακα synths. Πιστευω οτι θα ακολουθησουν και οι οποιοι κατασκευαστες αναλογικων, οσοι θελουν βεβαια να φυγουν απο την κατηγορια boutique και να αρχισουν να πουλανε πανω απο...100 κομματια το χρονο.

 

Αυτο που εγινε με τα MS-20 mini/MS-20 kit ειναι μια καλη αρχη, φτανει να ακολουθησουν κι αλλες εταιρειες με επανακυκλοφοριες αναλογικων και ψηφιακων κλασσικων synths. Αρκει οι τιμες που θα παιξουν να ανταποκρινονται στις δυνατοτητες της εκαστοτε replica επανακυκλοφοριας και της εποχης που ζουμε, αλλιως θα πανε απατοι.

Αν δηλαδη μια (ασυναρμολογητη) replica ενος MS-20 κοστιζει 1200€, ποσο πρεπει να κοστιζει μια replica ενος, πχ, CS80? 4000€-5000€?

Τελος παντων, εδω ειμαστε και θα δουμε αν θα ακολουθησουν την Korg και αλλες εταιρειες (κυριως οι Yamaha και Roland δηλαδη) και με ποιον τροπο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου