Προς το περιεχόμενο

Φιλοτέχνημα κιθάρας


ychris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Φίλος (καλλιτέχνης) θέλει να φιλοτεχνήσει την κιθάρα μου (με πινέλο). Το έκανε πάνω σε nitro και μου άρεσε πάρα πολύ. Το θέμα είναι πως με τις μπογιές που έχει η έμπνευση πάει στράφι (εύκολα βγαίνει). Εάν κάποιος έχει σχετική εμπειρία, τι είδους μπογιά θα έχει μόνιμο αποτέλεσμα, θα βοηθούσε, πάνω σε nitro ή και σε πολυεστερικο. Δοκιμάσαμε και ακριλική νερού, και πάλι σχετικά εύκολα βγαίνει. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πειράξω την επιφάνεια (αφαίρεση υλικού, τρίψιμο, …).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο μέλος του noiz, mariopol έχει την γνώση και την εμπειρία να σου πει:

http://www.mario-art2.blogspot.gr/

 

Έχει ανεβάσει και εδώ μέσα αισθητικές του παρεμβάσεις σε κιθάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως φαίνεται στο site, είναι μαγαζί και κάνει αυτό που κάνει. το ενδιαφέρων μου είναι μόνο για το είδος μπογιάς και τίποτα παραπάνω (εάν υπάρχει).

σε ευχαριστώ για την προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε θέλεις να βάλεις βερνίκι;Δε νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος να γίνουν ανθεκτικά τα χρώματα..Ειδικά στα σημεία που τρίβονται θα φεύγει η μπογιά..

Τοπικό βερνίκωμα τι εννοείς;Όλη η κιθάρα θα περαστει με βερνίκι και θα είναι ομοιόμορφη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου, η ανησυχία μου είναι αισθητικής φύσεως. να βερνικώσω όλη την κιθάρα που είναι nitro δεν μου ακούγετε και καλή ιδέα. και μαλών συμφωνήσω μαζί σου, ότι ζωγραφιστεί δεν θα κρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βερνικώσω όλη την κιθάρα που είναι nitro δεν μου ακούγετε και καλή ιδέα.

ενώ να τη βάψεις με μπογιές που βγαίνουν....σου φαίνεται καλή ιδέα!!!!

 

Αρχικά...δεν μπορείς να βάψεις μία κιθάρα χωρίς να λάβεις υπόψην σου τα συστατικά που θα χρησιμοποιηθούν.

1) έχεις ένα υπόστρωμα

2) έχεις μπογιές-χρώμα

3) έχεις λούστρο

4) έχεις κρέμες και βούρτσες γυαλίσματος (γιατί χωρίς αυτές το λούστρο δεν λέει και πολλά πράγματα).

Εάν αυτά τα 4 συστατικά δεν είναι (χημικώς) συμβατά μεταξύ τους έχεις πολλές πιθανότητες να έχεις αστοχίες.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρωματα που δυσκολα θα βγουν ειναι τα σμαλτου αλλα και παλι στα σημεια που ακουμπας θα ξεβαψει σιγα σιγα,ασε που για να βρεις λιγο δυσκολο (λογικα θα χρειαστεις μικρες ποσοτητες και ποικιλια που θα βρεις μονο σε καταστηματα μοντελισμου και πλεον τα εχουν αντικαταστησει απο ακρυλικα).

Θελεις και προστασια για το χρωμα ,ετσι κι αλλιως οτι και να βαλεις.Το βασικοτερο ειναι πως ΔΕΝ ξερεις πως θα αντιδρασουν τα χρωματα με το νιτρο ,ειτε ειναι σμαλτου ειτε ακρυλικα.

Η δικη μου γνωμη ειναι και εφοσον εχεις τη διαθεση να μπεις σε τετοια διαδικασια,να βρεις ενα κατασκευαστη (αν εισαι Αθηνα -Θεσσαλονικη σιγουρα) στην πολη σου ,που να κανει νιτρο βαφες να σου πει τι χρωματα μπορεις να βαλεις. να σου κανει και ενα βερνικωμα με νιτρο μετα για να προστατευθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πειράξω την επιφάνεια (αφαίρεση υλικού, τρίψιμο, …).

Δεν βάφονται αλλιώς οι κιθάρες όμως.... 8) Δεν βάφονται ΕΠΑΝΩ στο λούστρο (νίτρο ή poly).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου