Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτης (low output humbucker) για strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Έχω μια strat και έχω βαρεθεί τους μονούς. Έπεσε στα χέρια μου ένας Dimarzio της HS3 και τον κοτσάρισα neck. Μου αρέσει ο ήχος του αλλά παρατήρησα ότι μου 'τραβάει' τις χορδές και βγάζει αυτό το χαρακτηριστικό ξεκούρδιστο ήχο, εκτός αν είναι πολύ μακριά από τις χορδές, στο ίδιο ύψος με το pickguard. Οι βίδες που ρυθμίζουν το ύψος δε φτάνουν μέχρι εκεί και πρέπει να κάνω πατέντα γιατί το σπείρωμα είναι αμερικάνικο και δεν υπάρχουν σε βιδά (ή κάνω λάθος; ). Άσε που η ένταση εκεί είναι πολύ χαμηλή, δηλαδή άμα γυρίσω μετά σε bridge γίνεται κόλαση! Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν κάνει για neck, δεν τον έχω μετρήσει βέβαια...

Τέλος πάντων, θέλω να αγοράσω ένα μαγνήτη που να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

α) humbucker σε μέγεθος μονού για strat

β) low output, δεν είμαι γκαζοφονιάς :) τζαζομπλουζάρω

γ) να μην τραβάει τις χορδές και παιδεύομαι με τη ρύθμιση

δ) από ήχο μου αρέσουν οι πολλές μεσαίες.

 

Εν ολίγοις μάλλον πρέπει να πάρω άλλη κιθάρα :)

 

Συγνώμη αν έγινα κουραστικός. Να πω ότι σκέφτομαι για SM Lil' 59 και Dimarzio Air Norton, αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω άλλες προτάσεις, ή και ιδέες για σετ neck - bridge. Ευχαριστώ

 

Νίκος

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φιλε μου εχω στα σκαρια μια στρατ απο παρτς και θα την κανω Η/Η.η επιλογη μου και εμενα που ειμαι στη φαση του ''τζαζομπλουζαρω'' οπως και εσυ εκανα την επιλογη του σετ αυτου Alnico IV Classics Set - AC4 με low output απο

http://www.tonerider.com/pickups/humbuckers.html ριξε τους μια ματια τα spec's τους και ακουσε τα κλιπ,απο τιμη ειναι πολυ προσητοι γυρο στα 50 euro  ο ενας.για πληρ. στο καταστημα αθηνων εδω θα τους βρεις http://www.tonerider.com/dealers.html

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δυστυχώς στα δικά μου αυτιά, οι stacked διπλοι σε μέγεθος μονού είναι η συνταγή της αποτυχίας...ακόμα δεν έχω ακούσει κάποιον τον οποίο να μην έχω αντιπαθήσει σφόδρα, απ' το πρώτο κιόλας ακκόρντο. Δεν ακούγονται σε καμια περίπτωση σαν διπλοί, είναι σαν να ακούς πάρα μα πάρα πολύ κακούς mini humbuckers, υπερβολικά "στενοί" και κομπρεσσαρισμένοι.

 

Η πρόταση μου είναι να σκάψεις την κιθάρα για κανονικούς διπλούς αν σου αρέσει αυτός ο ήχος, και η κιθάρα κατα τ' άλλα σε καλύπτει. Και μην ανησυχείς για το μαγνητικό πεδίο. Λόγω κατασκευής στους κανονικούς διπλούς είναι γενικά πολύ πιο ασθενές απ' ότι στους μονούς.

 

Επίσης λες οτι σου αρέσουν τα jazz/blues με πολλά μεσαία στον ήχο. Επειδή γενικά αυτό είναι λιγακι αντιφατικό μιας και οι περισσότεροι κιθαρίστες των ειδών αυτών προτιμούν αντιθέτως πολύ open μαγνήτες, μήπως θα μπορούσες να δώσεις κάποια παραδείγματά.

 

Θα βοηθούσε επίσης στις προτάσεις (low output humbuckers υπάρχουν άπειροι), αν μας έλεγες κάποια πράγματα για την κιθάρα και τον εξοπλισμό σου, το budget σου, και τι δεν σου αρέσει στούς υπάρχοντες μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στα δικά μου αυτιά, οι stacked διπλοι σε μέγεθος μονού είναι η συνταγή της αποτυχίας...ακόμα δεν έχω ακούσει κάποιον τον οποίο να μην έχω αντιπαθήσει σφόδρα, απ' το πρώτο κιόλας ακκόρντο. Δεν ακούγονται σε καμια περίπτωση σαν διπλοί, είναι σαν να ακούς πάρα μα πάρα πολύ κακούς mini humbuckers, υπερβολικά "στενοί" και κομπρεσσαρισμένοι.

 

Αndy timmons  ;D

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ο Lil' 59 ειναι απαιχτος....ειναι medium output οπως θελεις κ ειναι απιστευτα versatile..σκεψου οτι πολλα μοντελα βγαινουν με τους 59 πανω απο το εργοστασιο..απο κιθαρες που προοριζονται για πιο "rock" και "blues" πραγματα μεχρι κ  "γκαζοσολαδικες" (βλεπε κατι jackson usa ας πουμε...).εχω σε μια strat στη θεση neck τον Lil59...αν καταληξεις για κει μπορω να σου δωσω καποιο sample

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 16kΩ; Μου φαίνεται υπερβολικά δυνατός... Τι μαγνήτες έχει η στρατ σου, φίλε Νίκο;

 

Αφού έστειλα το ποστ, συνειδητοποίησα ότι δεν έχω και πολύ ξεκάθαρα στο κεφάλι μου τι είναι output και τι  DC resistance. Η Dimarzio στο site της δίνει για κάθε μανγήτη output και dc resistance. Καλά τα Ω ξέρουμε τι είναι, αλλά το output το δίνει σε ένα νούμερο από 100-300, έτσι σκέτο.... Για τον HS3 π.χ. δίνει ouput 93 και dc resitance 23(!)  Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

 

Η srtat είναι std usa του '92 με τους μαμίσιους. Για τον ήχο που ρωτάει κάποιος, θέλω κάτι πιο "στρογγυλό", δεν ξέρω αν είναι ασύμβατα τα πολλά μεσαία με το τζαζομπλουζάρισμα. Δηλαδή ο Robben Ford τι παίζει; Βέβαια καμία σχέση οι κιθάρες μας. μήπως να πάω για κιθάρα :)

 

Νίκος

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου