Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτης (low output humbucker) για strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μιας λοιπον που και ο SF προτεινε μια λυση σε Η/Η μαγνητες και ο φιλος kpeyos ανεφερε τους '57 classic της gibson για τους οποιους ενδιαφερθηκα και εγω πριν λιγο καιρο για την παρτκαστερ Η/Η που κανω και συντομα θα παρουσιασω  ;D. με αποθησε η πολυ ακριβη τους τιμη,οι οποιοι ειναι και πολυ καλοι σιγουρα!

αν τελικα αποφασησεις να  βαλεις 2 hum's ξαναριξε μια ματια στην αρχηκη μου πρωταση για τους  Alnico IV Classics Set - AC4

και ενα review απο καποιον που οπως λεει θελησε να αλλαξει σε ενα σετ 57 classic τον εναν με tonerider Alnico IV

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Electric+Guitar+Pickup/product/Tonerider/Alnico+IV+Classics+(PAF)+Set/10/1

 

ειναι και αυτο  ;D!!!

 

Και επειδή έχω ένα και κάθεται (και το θεωρώ κακάσχημο και όχι Fender) δεν έρχεσαι να στο χαρίσω να μην πάει χαμένο?

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι που θα μπορουσες να κανεις ειναι να βαλεις ενα Mini switch που να ανοιγει τον διπλο οταν θα εχεις τον 5θεσιο στην θεση neck ετσι ωστε να παιρνεις κ την μεσαια θεση οπως σε μια κανονικη κιθαρα με 2πλους κ 3θεσιο...αυτο μπορει να γινει κ με ενα volume push pull ποντεσιομετρο..

Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα τώρα. Αν έχω μαγνήτες (ΗΗ) τι τον θέλω τον πενταθέσιο (εκτός αν παίζω με split-tap κλπ, που δε με πολυνοιάζει); και αν είμαι σε θέση neck, λογικά θέλω μόνο neck. ή όχι; τι εννοείς "ανοίγει τον διπλό";

 

επίσης, αν και ξέρω την παροιμία με το γάιδαρο που τον κοίταζαν στα δόντια :), να ρωτήσω τον marathon τι χρώμα είναι το HH pickguard που του περισσεύει;

 

Νίκος

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απλα μια παραπανο επιλογη-λητουργεια των μαγνητων  ;D.ε τωρα αν δεν σε πολυνοιάζει.......δεν σε πολυνοιάζει!!!οποτε βαζεις ενα 3θεσιο switch και τα 500pot's οπως σου ειπαν πιο  πανο και τους 2 Hum's και εισαι ωραιος  8)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα αν ειναι 4 conductor οι μαγνητες που θα παρεις (δηλαδη εχουν 4 καλωδιακια) δεν ειναι κριμα να μην τους κανεις να σπλιταρουν???εγω μια προταση εκανα :-\ :'(....απο κει κ περα ναι προφανως αν βαλεις 3θεσιο κ εχεις σιχαθει τον single coil Ηχο ή πολυ απλα δεν σε ενδιαφερει ας μην τα περιπλεκουμε τα πραγματα...!

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα μπορω και εγω να προσθεσω κατι, θα έλεγα οτι είναι καλη η επιλογη Η/Η, αλλά έτσι θα χασεις τον ηχο funk της κιθάρας, αφού δυο διπλοι με τριθέσιο δικόπτη δεν ειναι και η πιο συνηθης διάταξη για τετοιου έιδους μουσικής. Ισως ένα HSH pickguard? Θα καλυπτες τοτε όλες τις βάσεις, γιατί θα είχες 2 διπλους για τζαζ (χαμηλού output παντα), τον μονο στη μέση τον μαμισιο, θα κρατούσες τον 5θέσιο, και θα είχες και τον ηχο τζαζ και τον ηχο funk.

 

Σε παρακαλώ επίσης πες μας τι ξύλο είναι η ταστίερα σου, maple ή rosewood, γιατί θα βοηθούσε πολύ!

 

Όσο για μαγνήτες, δοκιμασε και το παρακατω site:

http://www.bareknucklepickups.co.uk/products.html

 

Είναι ακριβοι μαγνήτες, αλλά χειροποιητοι και αξιζουν τον κόπο. Εχω βαλει συνολικά σε 4 κιθάρες μου και παντα θεωρώ ότι είναι οτι καλύτερο εκει εξω. Σε Ebay θα τους βρεις πιο φτηνα. Αμα τους γραψεις κιόλας (ο ιδιοκτήτης λέγεται Τιμ, και ειναι γαμώ τα άτομα! Επαιζε και στους Iced Earth!) θα σου πει ακριβως τι να βάλεις για να πετυχεις τον ηχο σου. Ο The Mule είναι απίστευτος γενικά, αλλα καλύτερα να ρωτήσεις. 'Αμα θέλεις, τον ρωτάω εγώ για σένα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταστιέρα είναι rosewood.

 

Μου άρεσε η ιδέα για HSH picklguard. (Σκέφτομαι βέβαια ότι ξεκίνησα για ένα "στενό" διπλό και σε λίγο δε θα μπορώ να τη σηκώσω από αυτά που θα 'χει πάνω η strat ;D)

 

Μήπως κανείς γνωρίζει για τους air classic της dimarzio? υποτίθεται ότι έχουν low pull και vintage sound...

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, δεν θα πιάσω τα ξύλα γιατί το σετάκι Οδύσσεια & Ιλιάδα ωχριά σε έκταση και δράμα μπροστά στα τρικούβερτα γλέντια που έχουν υπάρξει εδώ. Όσο για τους Βare Knuckle, έχουν συζητηθεί στο φόρουμ και πράγματι είναι ωραίοι (κι εγώ έχω, και είμαι και στο φόρουμ τους) αλλά η άποψη που έχω ξαναδιατυπώσει είναι ότι πρέπει να περάσει κάποιος από τις πιο κλασσικές (και ίσως και φτηνότερες) λύσεις για να αντιληφθεί την αξία των πιο άγνωστων στο ευρύ κοινό μαγνητών, ή ακόμη & για να σκεφτεί ότι του αρκούν χωρίς να χρειαστεί να τρέξει σε τέτοιες "εξωτικές" λύσεις... (διότι αν αρχίσουμε τέτοιες συστάσεις, πάμε και σε Antiquities, σε Lollar, Suhr, Fralin και δεν συμμαζεύεται).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά η άποψη που έχω ξαναδιατυπώσει είναι ότι πρέπει να περάσει κάποιος από τις πιο κλασσικές (και ίσως και φτηνότερες) λύσεις για να αντιληφθεί την αξία των πιο άγνωστων στο ευρύ κοινό μαγνητών, ή ακόμη & για να σκεφτεί ότι του αρκούν χωρίς να χρειαστεί να τρέξει σε τέτοιες "εξωτικές" λύσεις... (διότι αν αρχίσουμε τέτοιες συστάσεις, πάμε και σε Antiquities, σε Lollar, Suhr, Fralin και δεν συμμαζεύεται).

 

+1. Πολυ σωστο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου