Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτης (low output humbucker) για strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Η ταστιέρα είναι rosewood.

 

Μου άρεσε η ιδέα για HSH picklguard. (Σκέφτομαι βέβαια ότι ξεκίνησα για ένα "στενό" διπλό και σε λίγο δε θα μπορώ να τη σηκώσω από αυτά που θα 'χει πάνω η strat ;D)

 

Μήπως κανείς γνωρίζει για τους air classic της dimarzio? υποτίθεται ότι έχουν low pull και vintage sound...

 

 

 

Όλοι οι low/medium output humbuckers έχουν λιγότερο pull από τους μονούς που έχεις ήδη επάνω στην κιθάρα λόγω της κατασκευής τους που τους δίνει ασθενέστερο μαγνητικό πεδίο.

 

Τους air classic δεν τους έχω ακούσει, απλά η DiMarzio γενικά προσανατολίζεται σε πιο "modern" μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να ρωτήσω 2 πράγματα, επειδή λέω να πάω σε HSH

α) μπορώ να έχω coiltapping και out of phase στις θέσεις 2 και 4 με τον κανονικό 5θέσιο της fender; Απ' 'ο,τι κατάλαβα από εδώ μπορώ:

 

http://www.guitarelectronics.com/product/WDUHSH5L1101

 

Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει; (Δε θέλω κάτι παραπάνω από ότι έχει μια συνηθισμένη π.χ. ibanez, τις 5 γνωστές θέσεις)

 

β) τα pots να τα βάλω 500 και τα τρία; πως θα παίζει το tone με το μονό στη μέση;

αν και μάλλον χαίρομαι που θα βγάλω το TΒΧ :)

 

Ευχαριστώ και πάλι

Νίκος

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Αν μιλάς για parallel (και όχι για out of phase - δηλ. το quack της fender), ναι.

 

http://www.deaf-eddie.net/drawings/quack.doc

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω 2 πράγματα, επειδή λέω να πάω σε HSH

α) μπορώ να έχω coiltapping και out of phase στις θέσεις 2 και 4 με τον κανονικό 5θέσιο της fender; Απ' 'ο,τι κατάλαβα από εδώ μπορώ:

 

http://www.guitarelectronics.com/product/WDUHSH5L1101

 

Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει; (Δε θέλω κάτι παραπάνω από ότι έχει μια συνηθισμένη π.χ. ibanez, τις 5 γνωστές θέσεις)

 

β) τα pots να τα βάλω 500 και τα τρία; πως θα παίζει το tone με το μονό στη μέση;

αν και μάλλον χαίρομαι που θα βγάλω το TΒΧ :)

 

 

το σχεδιο που εδωσες εχει 1Vol + 1Tone, αρα δεν πας για 3 ποτενσιομετρα, αλλα για 2.

 

Ο μονος μεσαιος θα ειναι λιγο τσιριχτος με τα 500αρια, αλλα θα μπορεις να τον "διορθωνεις" με το Tone.

 

Παντως μη περιμενεις κλασσικο Strat ηχο με τους διπλους "κομμενους".

Οτι και να' ναι ειναι humbuckers και δεν μπορουν να παιξουν οπως ενας single.  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου