Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτης (low output humbucker) για strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έστειλα το ποστ, συνειδητοποίησα ότι δεν έχω και πολύ ξεκάθαρα στο κεφάλι μου τι είναι output και τι  DC resistance. Η Dimarzio στο site της δίνει για κάθε μανγήτη output και dc resistance. Καλά τα Ω ξέρουμε τι είναι, αλλά το output το δίνει σε ένα νούμερο από 100-300, έτσι σκέτο.... Για τον HS3 π.χ. δίνει ouput 93 και dc resitance 23(!)  Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

 

Η srtat είναι std usa του '92 με τους μαμίσιους. Για τον ήχο που ρωτάει κάποιος, θέλω κάτι πιο "στρογγυλό", δεν ξέρω αν είναι ασύμβατα τα πολλά μεσαία με το τζαζομπλουζάρισμα. Δηλαδή ο Robben Ford τι παίζει; Βέβαια καμία σχέση οι κιθάρες μας. μήπως να πάω για κιθάρα :)

 

Συνηθως οι κατασκευαστες μαγνητων δινουν το DC resistance ως ενδειξη του ηχου που θα βγαζει ο εκαστοτε μαγνητης. Δηλαδη, βασει αυτης της "θεωριας" οσο μεγαλυτερη η Ωμικη, τοσο πιο δυνατος και μουντος ο μαγνητης...

Αυτο βεβαια στην πραγματικοτητα δεν ισχυει γιατι ο ηχος και η εξοδος του μαγνητη επηρεαζονται απο πολλους (κατασκευαστικους) παραγοντες, οπως η αυτεπαγωγη, η διαμετρος του συρματος, ο τροπος του τυλιγματος και αλλα "μαγικα"...

Η κλιμακα που δινει ο Larry (DiMarzio) ειναι προφανως για να συγκρινεις τις εξοδους μεταξυ των δικων του μοντελων.

 

Τωρα αν εχεις τους stock '92 Standard Strat μαγνητες ειναι λογικο να θελεις κατι αλλο, γιατι οι συγκεκριμενοι δεν λενε και πολλα απο πλευρας ηχητικης ποιοτητας. (αυτοι με τις πλαστικες μπομπινες)

Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να ...πεσεις σε humbuckers  ;D για να κανεις τη δουλεια σου (blues)

"Εκει εξω" υπαρχουν δεκαδες custom single coil sets με τα οποια χιλιαδες μπλουζιστες "ζωγραφιζουν", χωρις να εχουν την αναγκη απο μαγνητες που δεν ειναι φτιαγμενοι για Strat...  ;)

Αν θελεις humbucker παρε μια Gibson και βγαλε τον ηχο που πρεπει...

Αν θελεις Strat sound, ειτε θα "φτιαξεις" αυτην που εχεις, ειτε θα παρεις μια αλλη με πιο vintage προσανατολισμους.

 

Οι 90's Stds φτιαχνονται μια χαρα (εχω κι εγω μια), αλλα ισως να γλιτωσεις πολλη φασαρια με το να παρεις μια αλλη...

 

Αν απλα θελεις να "στρογγυλεψεις" τον ηχο σου, ισως το καταφερεις με την αλλαγη μονο ενος ...πυκνωτη στο tone ή απλα αντικαθιστωντας το ΤΒΧ...

 

Παντως δεν προκειται να παρεις original single coil ηχο απο stacked ή οτι αλλο προιον εκτος απο true single coils.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως μια και στην κιθαρα σου μπορεις να βαλεις οτι μαγνητη θελεις χωρις να τη σκαψεις (εχει swimming pool route κατω απο το pickguard) γιατι δεν αγοραζεις ενα τετοιο pickguard & 2 κανονικους humbuckers να κανεις τη δουλεια σου?

 

yhst-50206111187217_2042_3203788

 

οι stacked single coil sized "humbuckers" leave a LOT to be desired... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν αγοραζεις ενα τετοιο pickguard & 2 κανονικους humbuckers να κανεις τη δουλεια σου?

Και επειδή έχω ένα και κάθεται (και το θεωρώ κακάσχημο και όχι Fender) δεν έρχεσαι να στο χαρίσω να μην πάει χαμένο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παντως μια και στην κιθαρα σου μπορεις να βαλεις οτι μαγνητη θελεις χωρις να τη σκαψεις (εχει swimming pool route κατω απο το pickguard) γιατι δεν αγοραζεις ενα τετοιο pickguard & 2 κανονικους humbuckers να κανεις τη δουλεια σου?

 

οι stacked single coil sized "humbuckers" leave a LOT to be desired... ;)

 

+1. Aπλά άλλαξε και τα pots με 500k.

 

Tώρα βέβαια αν π.χ προτιμάς τον ήχο μιας ES335 από αυτόν μιας Strat, σαφώς και δεν σου φταίνε μόνο οι μαγνήτες. Επίσης τα κάπως "ασθενικά" μπάσα της συγκεκριμένης κιθάρας δεν την κάνουν και το πιο ιδανικό όργανο για καθαρή Jazz. Πιστεύω ότι ακόμα και μια Tele υπερτερεί καθαρά σε ένα τέτοιο είδος ήχου.

 

Νομίζω ότι ο Ford και ο Carlton παίζουν με Gibson Classic 57.  Μεσαίους δεν τους λές με τίποτα τους συγκεκριμένους, απλά έχουν περισσότερα μπάσα από τους μαγνήτες που εγώ θεωρώ "ιδανικούς" P.A.F. Aυτό σε μια Les Paul ή μια 335 αποτελεί πρόβλημα για κάποιους (και για μένα) οι οποίοι γι αυτόν το λόγο επιλέγουν πιο "boutique" λυσεις. Μια strat όμως ίσως και να την βοηθάει, δεν έχω ακούσει βέβαια ποτε τον συγκεκριμένο συνδυασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μια και στην κιθαρα σου μπορεις να βαλεις οτι μαγνητη θελεις χωρις να τη σκαψεις (εχει swimming pool route κατω απο το pickguard) γιατι δεν αγοραζεις ενα τετοιο pickguard & 2 κανονικους humbuckers να κανεις τη δουλεια σου?

 

 

αυτο ισχυει μονο για τις usa ???

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και τις προσφορές!!!

Θα κάνω λίγο έρευνα ακόμα και θα δω...

 

Αν είναι να βάλω κανονικό διπλό στη θέση neck τι μπορώ να πάρω; υπάρχει θέμα spacing;

ή αυτό ισχύει μόνο για bridge; Εκτός απο pots τι άλλο αλλάζω;

 

ευχαριστώ και πάλι

Νίκος

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και τις προσφορές!!!

Θα κάνω λίγο έρευνα ακόμα και θα δω...

 

Αν είναι να βάλω κανονικό διπλό στη θέση neck τι μπορώ να πάρω; υπάρχει θέμα spacing;

ή αυτό ισχύει μόνο για bridge; Εκτός απο pots τι άλλο αλλάζω;

 

ευχαριστώ και πάλι

Νίκος

αν ειναι τα ηλεκτρικα σε καλη κατασταση δε νομιζω οτι χρειαζονται κ αλλα πολλα...δεν ειμαι ειδικος στα ηλεκτρικα της κιθαρας γιατι δε χρειαζεται, εχω συνεχως τεχνικους να με ακολουθουν στις παγκοσμιες περιοδιες μου ::)....κατι που θα μπορουσες να κανεις ειναι να βαλεις ενα Mini switch που να ανοιγει τον διπλο οταν θα εχεις τον 5θεσιο στην θεση neck ετσι ωστε να παιρνεις κ την μεσαια θεση οπως σε μια κανονικη κιθαρα με 2πλους κ 3θεσιο...αυτο μπορει να γινει κ με ενα volume push pull ποντεσιομετρο..

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να βάλω κανονικό διπλό στη θέση neck τι μπορώ να πάρω; υπάρχει θέμα spacing;

 

Θέμα spacing δεν υπάρχει, αυτό σου είπε και ο Superfunk... Η κιθάρα σου έχει ένα ενιαίο σκάψιμο κάτω από το pickguard, ακριβώς για να μπορείς να αλλάζεις μαγνήτες από μονούς σε διπλούς χωρίς κανένα πρόβλημα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοεί το spacing των πόλων. Το θέμα spacing αφορά κυρίως τη Bridge θέση. Αν σε ενδιαφέρει, να πάρεις F-spaced (Dimarzio) ή Trembuckers (SD).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου