Προς το περιεχόμενο

marshall plexi , jcm 800 ri ποιον θα πουλουσατε?


treloagori

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη ζουμε δυσκολες εποχες θελω να αποχωριστω εναν απ τους 2....τεινω προς τον 800 αρι...ναι εχει μεν περισσοτερο ογκο αλλα μου φαινεται πολυ κομπρεσσαρισμενος ο ηχος σε σχεση με τον πλεξι....επισης νιωθω καλυτερα την πενα και οτι ακουει καλυτερα ο πλεξι...εχω attenuator οποτε το θεμα την εντασης και για τους 2 ειναι οκ...επισης δεν με ενδιαφερει το καθαρο του ενισχυτη καθολου αλλα hard rock-metal που το πετυχαινω και με τους 2...(στην ουσια ο πλεξι μου ειναι ο randy rhoads οποτε εχω preamp pot για παραπανω βρωμα)

 

εχετε καμια αποψη περι του θεματος?θεωρω οτι ο πλεξι με ενα eq θα σπερνει ακομα πιο πολυ και θα μοιαζει με τον 800αρι αν θελησω(παρομοιο κυκλωμα)ενω ο 800αρης δυσκολα ακουγεται η τον νιωθεις σαν πλεξι.... οποτε ειναι σαν να εχω περιπου τον ιδιο ενισχυτη 2 φορες...ο 800αρης ειναι ο reiissue και οχι ο παλιος καλος των 80ς...ποιον να αποχωριστω?

 

ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Ε αφού μόνος σου έχεις αποφασίσει και τα'χεις βάλει κάτω.Εγω μια φορά που έπιαξα με τον 800 νόμιζα ότι η κιθάρα παίζει μόνη της τόσο το χάρηκα αλλά αυτό έγινε μια φόρα.

Αφού θες τον Πλεξι κράτα τον και μην το πολυσκέφτεσαι .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανο πηρες και αλλον 800αρη??

Anyway, κατ εμέ μιας και κυριως σε ενδιαφερει ο hard rock/metal ηχος πρεπει να εστιασεις στο μπασα των δυο ενισχυτων. Ο πλεξι εχει πιο χαλαρα μπασα απ τον 800αρη οποτε δοκιμασε μερικα palm mute και στους δυο και βγαλε τα συμπερασματα σου. Δοκιμασε και μπουστερακια μπροστα - πχ μπορει να σε καλυπτει ο πλεξι με ενα bad monkey μπροστα ακομα και για τα πιο tight thrash ρυθμικα. Παντως οποιον κ να κρατησεις ειναι καλη επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πηρα αλλον...τον πουλησα και τον ξαναπηρα...κοιτα το προβλημα δεν ειναι τοσο τα μπασα με ενα 12 band eq κανω παπαδες οποτε νιωθω λιγο σαν να εχω τον ιδιο ενισχυτη 2 φορες καταλαβες?

 

εχω ενα μαρκ 5  και θελω να κανω a/b αναμεσα σε αμερικανικο και βρεττανικο ηχο...παντως αυτη την διαυγεια που εχει  ο πλεξι οσο κι αν ρυθμισω τον 800αρη δεν το πετυχαινω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αυτη την διαυγεια που εχει  ο πλεξι οσο κι αν ρυθμισω τον 800αρη δεν το πετυχαινω...

 

Καθαρά υποκειμενικό το θέμα και νομίζω την απάντηση την έχεις δώσει μονος...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Πανο,αφου εχεις το απολυτο οπλο(mark v),πουλα και τους δυο και κανε a/b/c...z test με τους δεκαδες απιστευτους ηχους του mesa.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα εχουν την γλυκα τους...βασικο ενισχυτη εχω τον μεσα...αλλα οταν παιζω καρφι σε τσιτωμενο πλεξι νιωθω μεγαλος αλητης...χεχε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου