Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή hihats


Amitdrums

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι οκ με 14αρια light και 13αρια heavy hats που έχω, που έτσι κι αλλιώς έχουν δευτερεύουσα χρηση.

Αυτό που με υπηρέτησε πιστά τα τελευταία 15 χρόνια όμως, 14αρι medium, μου φαίνεται πολύ λαμπερό πιά και το βαρέθηκα.

Έχω ακούσει πολύ ωραία 15αρια hats τα τελευταία χρόνια. Αν υπεργενικεύσω τη χρήση του σε "ποπ-ροκ-φανκ" μουσική, τί γνώμη έχετε για τη μετάβαση απο 14 σε 15; Εχει κανείς προσωπική εμπειρία; Δεν είναι εποχές για διπλά έξοδα...:D

 

Αλλιώς διατυπωμένο:

 

Συμφωνείτε με το δημοφιλές (ντραμιστικό!) σχόλιο "Once you go big, you never look back";;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως πέρα από τις προωθητικές των εταιριών δεν πρέπει να είναι και ιδιαίτερα βολικό να παίζεις με 17άρι hihat ( ο ήχος δεν μου πολύ άρεσε ).

Και εγώ τώρα τελευταία φλερτάρω με την ιδέα ενός 15αριού και το 14άρι να το βάλω για 2ο πάνω από το ride. Ο λόγος κυρίως είναι ότι επειδή με το διπέταλο η βάση είναι λίγο μακριά και ορισμένες φορές με κουράζει.

Η γνώμη μου είναι, πάρε 1-2 πιατίνια από αυτά που έχεις και δοκίμασε τα με το 15" hi hat που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι να ακούσεις όσα περισσότερα μπορείς και σε 14 κ σε 15 και να πάρεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα. Νομίζω πως και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ενός πιάτου παίζουν σημαντικό ρόλο. Πχ ενα 14άρι light, flat και dark πιάτο ταιριάζει καλύτερα σε σχέση με ενα billiant, με μεγάλη κούρβα και βαρύ 15άρι.

 

 

Ο λόγος κυρίως είναι ότι επειδή με το διπέταλο η βάση είναι λίγο μακριά και ορισμένες φορές με κουράζει.

 

Αυτό κοίταξε το, πείραξε λίγο την γωνία του διπέταλου απο δώ απο κεί, το μήκος του άξονα κτλ, γιατί αν είναι και πολύ μακριά επηρεάζει και το πόδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέρα από τις προωθητικές των εταιριών δεν πρέπει να είναι και ιδιαίτερα βολικό να παίζεις με 17άρι hihat ( ο ήχος δεν μου πολύ άρεσε )

 

δεν προκειται φυσικα για καποια...προωθητικη εταιρειας,ο Jordan ειναι ο μοναδικος ισως ντραμμερ που παιζει με τοσο μεγαλα hats...παντως προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ,οπως προφανως αρεσουν και στους...1200 τοσους παραγωγους δισκων στους οποιους εχει παιξει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κοίταξε το, πείραξε λίγο την γωνία του διπέταλου απο δώ απο κεί, το μήκος του άξονα κτλ, γιατί αν είναι και πολύ μακριά επηρεάζει και το πόδι.

 

Εννοείται πως δεν θα το αφήσω εκεί. Ήδη σκέφτομαι να βάλω το αριστερό πετάλι- αριστερά από το hi hat.

 

@  Superfunk και ο Thomas Pridgen χρησιμοποιεί 18" Α Custom σαν hihat...

Έτσι όπως πάμε θα δούμε και 22άρι  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο Thomas Pridgen χρησιμοποιεί 18" Α Custom σαν hihat...

Έτσι όπως πάμε θα δούμε και 22άρι  :D

Ναι, και για ride θα χρησιμοποιούμε το ταψί που ακόμα τρίβουν στο Βιλαμπάχο! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω παρατηρησει με τα 15 αρια είναι οτι 'τραγουδανε'' καλυτερα.Ειναι καπως πιο εκφραστικα το δε chick τους μου ακουγεται παντα πιο καθαρο.

 

Επιπροσθετως εχουν 2 επιπλεον πλεονεκτηματα

 

1.Βολευουν περισσοτερο για διπεταλο καθως ειναι πιο μεγαλα και αρα πιο κοντα στη μπακετα  :D

 

2. Δινουν ενα ψυχολογικο πλεονεκτημα καθως ειναι ωραιο να βλεπεις οτι ''εχεις περισσοτερο χωρο να χτυπησεις''.Το ιδιο φυσικα μετραει και για ολα τα μεγαλα πιατα

 

Δες και τον Steve Jordan , δεν ξεκολλαει το βλεμα του απο επανω τους, ερωτας !!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της θέσης και της μεγαλύτερης επιφάνειας είναι αλήθεια αλλά ο λόγος που κοιτάω μεγαλύτερες απότις στανταρτ διαστάσεις είναι ότι έλκομαι τελευταία από τον "παχύ" ήχο στα πιατίνια. Δε θέλω να χάσουν όμως την ευκρίνεια τους μέσα σε μια ροκ μπάντα.

Τα 17αρια του μάγου του groove παραπάνω είναι εκπληκτικά αλλά χωρίς μικρόφωνα στους τυπικούς ελληνικούς χώρους προβας δε νομίζω οτι θα βοηθούν στο συνολικό ήχο.

Οπότε ταβάνι είναι τα 15αρια νομίζω, και οι επιλογές που μπόρεσα και άκουσα λίγες.

Paiste 2002 και signature

Zildjian k lights

Sabian groove hats

 

Πρόφανώς στη συνέχεια πρεπει να δω 22αρια ride, για τον ίδιο λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου