Προς το περιεχόμενο

Output Μαγνητών και Ισορρόπησή τους


Eneekay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Έχω μια απορία σχετικά με μαγνήτες. Κατ'αρχήν, ακόμα διαβάζω για να μάθω πάνω σε αυτό το θέμα, και έχω δει κάποια πράγματα σε ξένα forums, αλλά θέλω την γνώμη σας για να έχω πιο συγκεκριμένες απαντήσεις!

 

Έχω έναν Single-coil μαγνήτη με αντίσταση 6,5 kΩ περίπου (+- 0,1) και θέλω να τον ταιριάξω με έναν Humbucker ο οποίος θα έχει αντίσταση γύρω στα 10 kΩ.

 

Το θέμα είναι ότι ο 6,5 kΩ είναι στην bridge θέση, και θέλω βάλω τον 10 κΩ στην neck.

 

Θα είναι δύσκολο (ή ακόμα και αδύνατο) να τους ισορροπήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai tha einai.to anapodo tha einai to sosto logo tis dinamikis tis thesis.osos pio konta sti gefira toso adinatizi i talantosi tis xordis.ego se diafores dokimes ana ta xronia katelixa sti strat moy me 6k(tonerider) neck kai 12k (ssl-5)bridge milame gia monous panta.kai se mia les paul pou ixa evala 8.5k neck kai pali 12k bridge.to 12 den einai tyxeo gia emena einai to maximoum output pou antexo kai mporo na diaxiristo.

giati kithara milame

sory gia ta greeklish to pc ta fteei ola ;D

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις κάτι και ρύθμισε το ύψος τους ώστε να ισορροπήσουν οι εντάσεις μεταξύ τους και αν σου αρέσει το αποτέλεσμα το κρατάς.  ;)

 

Ωστόσο, δεν είναι και τόσο σωστό να υπολογίζουμε την ένταση ενός μαγνήτη μόνο από την αντίσταση του. Παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τα καταφερνει ο Κηθ θα τα καταφερεις και εσυ  ;D

 

keithmicawber2006.jpg

 

θα χρειαστει απλα να χαμηλωσεις αρκετα τον neck μαγνητη και να σηκωσεις τον bridge 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai tha einai.to anapodo tha einai to sosto logo tis dinamikis tis thesis.osos pio konta sti gefira toso adinatizi i talantosi tis xordis.ego se diafores dokimes ana ta xronia katelixa sti strat moy me 6k(tonerider) neck kai 12k (ssl-5)bridge milame gia monous panta.kai se mia les paul pou ixa evala 8.5k neck kai pali 12k bridge.to 12 den einai tyxeo gia emena einai to maximoum output pou antexo kai mporo na diaxiristo.

giati kithara milame

sory gia ta greeklish to pc ta fteei ola ;D

 

Μιλάμε για Jazzmaster.

 

Αν ήταν χαμηλότερη η αντίσταση του HB που θέλω να πάει τον neck; Δηλαδή και πάλι υψηλότερο του bridge, αλλά γύρω στα 8,5 kΩ;

 

Πέρα από το ότι η γενική πεποίθηση είναι ότι ο bridge πρέπει να έχει μεγαλύτερη αντίσταση, το οποίο είναι σίγουρα "σωστό" και λογικό για τους λόγους που ανέφερες, το θέμα είναι αν θα μπορούσα τελικά να τους ισορροπήσω παίζοντας με το ύψος των μαγνητών. Είναι δηλαδή αναπόφευκτα απαγορευτικό;

 

Ή τελικά θα κατέληγαν να ακούγονται μάπα και οι δύο, λόγω του ύψους;

 

@myster_maze

Το θέμα για την δοκιμή είναι ότι τον μαγνήτη θα τον παραγγείλω χειροποίητο, και έχω την δυνατότητα να επιλέξω σε γενικές γραμμές την αντίσταση και το output.

 

Τώρα, επειδή με περιορίζει το budget, αν έχω πολύ σημαντικές πιθανότητες να καταλήξω σε μάπα αποτέλεσμα, μπορώ να περιμένω, να μαζέψω τα χρήματα που χρειάζομαι και να παραγγείλω ένα calibrated σετ μαγνητών.

 

Αν και είμαι περίεργος για το αποτέλεσμα, αν αλλάξω μόνο τον ένα.

 

@superfunk

Και γω τον Keith σκεφτόμουν τελικά :-P

Μόνο που αυτός κάνει τέχνη και εγώ γρατζουνάω!

 

Superfunk, εσύ που έχεις και πιο πολύ εμπειρία, πόσο επηρεάζει τον χαρακτήρα του ήχου το ύψος των μαγνητών; Πέρα από το output.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά είναι λάθος.

ΑΛΛΑ επειδή έχω κάνει κι εγώ τέτοια πειράματα πρέπει να πω ότι ΑΝ δεν χρησιμοποιείς τους δύο μαγνήτες στο ίδιο τραγούδι, τότε μπορεί να την βγάλεις καθαρή. Ή ακόμα και στο ίδιο τραγούδι αν αλλάζουν οι δυναμικές, π.χ. αρχίζεις χαμηλά με τον μονό και γκαζώνεις ή σολάρεις με τον διπλό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι κατι μπωρει να γινει παιζοντας με το υψος.αλλα αυτο θα ειναι ψιλο μαντεψια σε σετ με μεγαλη διαφορα.γιαυτο κανε ενα σετ ισοροποιμενο σωστα να ξεμπερδευεις

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα για την δοκιμή είναι ότι τον μαγνήτη θα τον παραγγείλω χειροποίητο, και έχω την δυνατότητα να επιλέξω σε γενικές γραμμές την αντίσταση και το output.

 

ε τοτε να τον παραγγειλεις με χαμηλοτερη εξοδο.γιατι να ταλαιπωρεισαι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι κατι μπωρει να γινει παιζοντας με το υψος.αλλα αυτο θα ειναι ψιλο μαντεψια σε σετ με μεγαλη διαφορα.γιαυτο κανε ενα σετ ισοροποιμενο σωστα να ξεμπερδευεις

Ξέρεις τι, επειδή είναι και το budget, αλλά και η περιέργεια για το αποτέλεσμα και ο πειραματισμός, και επειδή θέλω να δω αν τελικά είναι καλή η δουλειά του κατασκευαστή, προτιμώ να πάρω έναν πρώτα. Γιατί μιλάμε για σχεδόν ένα 100στάρικο κόστος για τον καθένα.

 

Οπότε ουσιαστικά προσπαθώ εκτός από τους μαγνήτες να ισορροπήσω και την έλλειψη χρημάτων με την λειτουργικότητα και την όλη φάση της δοκιμής! :-P

 

ε τοτε να τον παραγγειλεις με χαμηλοτερη εξοδο.γιατι να ταλαιπωρεισαι...

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει όμως σχετικά με τους μαγνήτες, είναι κατά πόσο η έξοδος επηρεάζει τον ήχο τους. Καταλαβαίνω ότι μεγαλύτερο output σημαίνει μεγαλύτερο gain, αλλά μπορείς να έχεις έναν μαγνήτη που να μπορεί να παράγει ακριβώς τις ίδιες συχνότητες ηχητικά, σε διαφορετικά Output; Δηλαδή, πέρα από το Output, θα είναι διαφορετικός μαγνήτητς ηχητικά; Δηλαδή, μπορώ πω στον κατασκευαστή ας πούμε να κρατήσει την αντίσταση που θέλω, κάπου ανάμεσα στα 8-10 kΩ, και να έχει χαμηλότερο output; Και πόσο;; Μπερδεύομαι ρε παιδί μου με όλες αυτές τις παραμέτρους! :-)

 

Αν πρέπει να πέσει η αντίσταση, Humbucker με αντίσταση μικρότερη από 6,5kΩ; Δεν ξέρω αν είναι καν δυνατόν (θα είναι, λογικά), ή αν έχει νόημα στην τελική. Ενώ γύρω στα 8,5 φαντάζομαι είναι μια λογική αντίσταση για humbucker, και αν δεν μου αρέσει τελικά το αποτέλεσμα μπορώ να παραγγείλω και έναν bridge από τον ίδιο τύπο στα 10-12 kΩ.

 

Κανονικά είναι λάθος.

ΑΛΛΑ επειδή έχω κάνει κι εγώ τέτοια πειράματα πρέπει να πω ότι ΑΝ δεν χρησιμοποιείς τους δύο μαγνήτες στο ίδιο τραγούδι, τότε μπορεί να την βγάλεις καθαρή. Ή ακόμα και στο ίδιο τραγούδι αν αλλάζουν οι δυναμικές, π.χ. αρχίζεις χαμηλά με τον μονό και γκαζώνεις ή σολάρεις με τον διπλό.

 

Είχες υψηλότερης αντίστασης στον neck; Και για τι διαφορά περίπου μιλάμε σε kΩ; Να σε ρωτήσω, αφού το έχεις δοκιμάσει, με ρύθμιση του ύψους ήταν αδύνατο να τους ισορροπήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου