Προς το περιεχόμενο

Αφοσιωση στην ανοησια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μάθετε να ακούτε μουσική .... εμενα ο μπαμπας μου τέτοια ακουγε... και οταν βαζω στο pc κάτι Καζαντζίδη και τετοια σατανικά , μου λεει κλειστο  γιατί θα το πετάξω απ το μπαλκόνι ...

 

ακουστε το... εχει πολυ ωραίο fade in και fade out... το δούλεψαν αρκετά...

 

*****χαμηλώστε τα ηχεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καποτε ρωτησαν τον Gilmour αν μπορεί να παίξει γρήγορα και αν ναι, γιατί δεν παίζει ποτέ όσο γρήγορα μπορεί.

Απάντησε: είμαι μουσικός , όχι σπόρτσμαν. Δεν διαγωνίζομαι με κανέναν. Ένας καλλιτέχνης μπορεί να κάνει κάποιον να κλάψει, να συγκινηθεί, με μια φράση. Μπορεί να το κάνει αυτό όποιος θεωρεί αυτοσκοπό την ταχύτητα;"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να  εισαι hater και antifan καποιου χωρις να υποβοσκουν ψηγματα ζηλειας και παρομοιων τετοιων συναισθηματων.....πχ εδω...πολλοι ειναι που δεν τον γουσταρουν η τον βαριουνται η κτλ κτλ κτλ.....αλλα για να φτασει καποιος να ανοιξει τετοιο θεμα υποδηλωνει ζηλια εστω και υποσυνειδητα....οταν δεν σου αρεσει κατι δεν ασχολεισαι ουτε παθιαζεσαι θετικα η αρνητικα...το αγνοεις... ;)

 

Σοβαρα? Επειδη ειμαι hater του Χιτλερ πρεπει να ψαξω μεσα μου για ψηγματα ζηλειας και παρομοιων συναισθηματων?

 

Μονο σε ενα πραγμα ζηλευω τον Φαρερι και αυτο ειναι το εφφε οταν παιζει παιζει γρηγορα. Αλλα ανοιξα το θεμα γιατι γελασα πολυ οταν τον βρηκα. Ειναι πολυ σοβαρος σε αυτο που κανει αλλα δυστυχως θα ειναι για παντα underunderunderground με μοναδικο κοινο ανωριμους κιθαριστες. Οσο για την μουσικοτητα, καθε τρεις και λιγο ειναι λιγο εκτος ρυθμου, περα απ'το τι παιζει. Ποια μουσικοτητα?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε ρωτησαν τον Gilmour αν μπορεί να παίξει γρήγορα και αν ναι, γιατί δεν παίζει ποτέ όσο γρήγορα μπορεί.

Απάντησε: είμαι μουσικός , όχι σπόρτσμαν. Δεν διαγωνίζομαι με κανέναν. Ένας καλλιτέχνης μπορεί να κάνει κάποιον να κλάψει, να συγκινηθεί, με μια φράση. Μπορεί να το κάνει αυτό όποιος θεωρεί αυτοσκοπό την ταχύτητα;"

 

 

Σε μικροτερο βαθμο. Το προβλημα ειναι διπλο, πρωτον ο,τι οσο πιο γρηγορα παιζεις τοσο πιο πολυ θυσιαζεις την επιλογη των νοτων, το phrasing και τις ρυθμικες αλλαγες.

Και δευτερον η φυσιολογια μας μας καθοδηγει στο σε ταχυτητα η μουσικη θα ειναι πιο κατανοητη. Ταχυτητες γυρω απ'τον ρυθμο της καρδιας, του βαδισματος, της αναπνοης και της ομιλιας. Οποτε πολυ γρηγορη μουσικη ακομα και εαν εχει μελωδικο βαθος, phrasing κτλ. δεν θα ειναι τοσο κατανοητη. Θα ειναι πιο πολυ ενα εφφε.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μάθετε να ακούτε μουσική ....

 

Ε, από μουσικής άποψης δεν ήταν του γούστου μου...

 

Αλλά οι... βαθυστόχαστοι στίχοι και η elegance ερμηνεία με συνεπήραν  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, από μουσικής άποψης δεν ήταν του γούστου μου...

 

Αλλά οι... βαθυστόχαστοι στίχοι και η elegance ερμηνεία με συνεπήραν  ;D

 

σε ταξιδεύει.. ξέρω  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα? Επειδη ειμαι hater του Χιτλερ πρεπει να ψαξω μεσα μου για ψηγματα ζηλειας και παρομοιων συναισθηματων?

 

Μονο σε ενα πραγμα ζηλευω τον Φαρερι και αυτο ειναι το εφφε οταν παιζει παιζει γρηγορα. Αλλα ανοιξα το θεμα γιατι γελασα πολυ οταν τον βρηκα. Ειναι πολυ σοβαρος σε αυτο που κανει αλλα δυστυχως θα ειναι για παντα underunderunderground με μοναδικο κοινο ανωριμους κιθαριστες. Οσο για την μουσικοτητα, καθε τρεις και λιγο ειναι λιγο εκτος ρυθμου, περα απ'το τι παιζει. Ποια μουσικοτητα?

 

Σοβαρα...γιατι απο οτι φαινεται σε απασχολει...ο Χιτλερ χλωμο να σου περασε ακομα και σαν ιδεα  απο το μυαλο-its not close to home - αν με πιανεις...γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ...ο farreri oμως το εχει...εστω και αν ειναι ενα μονο μερος της τεχνικης του..ειδικα μαλιστα το γεγονος οτι δεν σου αρεσει η μουσικη του βοηθαει γιατι σου δινει μια ικανοποιηση του στυλ" ε και τι να λεει που δεν μπορω να κανω οτι και αυτος...αφου μουσικη δεν παιζει" ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. αν δεν σου αρεσει κατι το αγνοεις και πας παρακατω ;).

 

Μόνο έτσι γίνεται "δημιουργική" η μουσική για το καθένα προσωπικά.

 

Μη το τυραννάτε και πολύ..

 

Όταν η μουσική σου αρέσει γίνεται ψυχαγωγική :D

και όταν δεν...διασκεδαστική  8)

 

Αν και αδικείται ο φίλος μας ο SV δε μπορώ να μη δε γελάσω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτα τρελας και λιγα δευτερολεπτα στο τελος σε κατι που μοιαζει με μουσικη. Δεν ειναι μουσικος ο ανθρωπος γιατι πολυ απλα, αν μη τι αλλο, παντα ειναι λιγο εκτος ρυθμου. Ακομα και καποια riffs και σημεια που εχουν καποιο ενδιαφερον αμα προσεξετε ειναι εκτος ρυθμου, πολυ ενοχλητικο. Και επειδη ειναι τοσο βαρυς ο ηχος της κιθαρας το κανει κωμικο ολο αυτο.

 

Δεν ξερω για εσας αλλα γελαω με την καρδια μου με την "μουσικη", γιατι εχει μονο ταχυτητα και βαρυ ηχο, τιποτα αλλο. Καθε μερα η οικογενεια του του λεει ψεματα.  :P

 

Όντως το χάνει σε μερικά σημεία! Απίστευτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου