Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Pickguard με φθηνά εργαλεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν παίζει έτσι να σπάσει το πλαστικό από την πίεση;

Ποση πιεση να βαλεις? με τα δακτυλα θα το δουλεψεις και επανω σε σταθερο σημειο π.χ. ενα κομματι ξυλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτο το εκανα με λαμα σιδηροπριονου και τριψιμο με γυαλοχαρτο.Τα tablate ,ειχα κανει στην δουλεια μου απο σιδερο και τα εκοψα σε παντογραφο,θα κοιταξω να δω εαν τα εχω ακομα και θα σου στειλω π.μ.(ειμαι Θεσσαλονικη)

 

Αυτό το pickguard για παράδειγμα μου φαίνεται αρκετά καλό για τα στάνταρ που θέτω με το DIY.

 

H εμπειρία πάντα είναι χρήσιμη...αλλά...κοστίζει κάτι παραπάνω ;D...και στην αρχή το ξεκαθάρισες!

Σίγουρα, τόσο η εμπειρία όσο και το κόστος των εργαλείων, συν το ένα, συν το άλλο, γι'αυτό είπα ότι δεν είναι παράλογες οι τιμές που θέτουν οι μάστορες για pickguards! Γιατί όπως και να έχει άλλη η ποιότητα αυτού που θέλω να φτιάξω εγώ με κόστος 10€ (χωρίς να βάζουμε μέσα τον χρόνο μου), και άλλη αυτή που θα πάρω με ένα 50ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποση πιεση να βαλεις? με τα δακτυλα θα το δουλεψεις και επανω σε σταθερο σημειο π.χ. ενα κομματι ξυλο.

 

Ωραία, οπότε αυτό το θέμα τουλάχιστον παίζει να λύθηκε! Έχεις δοκιμάσει να κάνεις και bevel με κάποιο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εργαλείο που χρησιμοποιούν για τέτοιες δουλείες,σε χειροποίητη φάση λέγεται σέγα χειρός(για ξύλο συνήθως βρίσκεις και με 5 ευρώ πάρε και μερικές λάμες ανταλλακτικές να έχεις)  .Τα πάντα σχεδόν γίνονται και με απλά εργαλεία απλά σου παίρνει ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ πίστεψε με.....

προχώρα το !

03002.jpg.86dcdea0a3767bcad579e4d728963a31.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, οπότε αυτό το θέμα τουλάχιστον παίζει να λύθηκε! Έχεις δοκιμάσει να κάνεις και bevel με κάποιο τρόπο;
Εδω παει το x-acto  ;),τρως λιγο πλαστικο με αυτο και μετα γυαλοχαρτο και υπομονη(θελει και λιγο χερι βεβαια)

 

Αυτο που δειχνει στη φωτο ο insectius,ειναι αυτο που θελεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εργαλείο που χρησιμοποιούν για τέτοιες δουλείες,σε χειροποίητη φάση λέγεται σέγα χειρός(για ξύλο συνήθως βρίσκεις και με 5 ευρώ πάρε και μερικές λάμες ανταλλακτικές να έχεις)   .Τα πάντα σχεδόν γίνονται και με απλά εργαλεία απλά σου παίρνει ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ πίστεψε με.....

προχώρα το !

 

 

Πώπω φίλε... Κάναμε χειροτεχνίες στο σχολείο μου με αυτό όταν ήμουν δημοτικό! Η μάνα μου ακόμα έχει έναν Ντόναλντ Ντακ και έναν Οβελίξ που είχα κόψει με αυτό!  :o :o :o

 

Και νομίζω ότι ήμουν και καλός! Μπορεί να έχουν περάσει μια 15αριά χρόνια αλλά θα το έχω! Σαν το ποδήλατο!  :P :P :P

 

Ωραία! Οπότε μέχρι τώρα έχουμε μαζέψει από εργαλεία:

1. Σέγα

2. X-Acto

3. Κατσαβίδια

4. Γυαλόχαρτο

 

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ολα τα εργαλεια που αναφερθηκαν το λεπιδι θελει τη μεγαλυτερη προσοχη, μη καταληξεις να παιζεις με  9 δαχτυλα. προσφατα αγορασα ενα pickguard [ στρατ ]  απο γνωστο κιθαρομαγαζο στο κεντρο θεσ\νικη με 7-8 ευρω ........ποσο πιο φθηνα πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ολα τα εργαλεια που αναφερθηκαν το λεπιδι θελει τη μεγαλυτερη προσοχη, μη καταληξεις να παιζεις με  9 δαχτυλα. προσφατα αγορασα ενα pickguard [ στρατ ]  απο γνωστο κιθαρομαγαζο στο κεντρο θεσ\νικη με 7-8 ευρω ........ποσο πιο φθηνα πια...

 

Πολύ καλή τιμή! Αλλά το θέμα είναι ότι Strat, Tele, Les Paul και άλλα πιο συνηθισμένα σχήματα βρίσκεις, και έχουν και μεγάλη παραγωγή σε εργοστάσια. Jazzmaster όμως; Αν κάνεις και μια αναζήτηση Ebay ας πούμε, βλέπεις ότι με humbuckers βγαίνει μόνο ένα μοντέλο κιθάρας, και κανένα Pickguard aftermarket εργοστασιακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας ειπες τι πλαστικο θα δουλεψεις ?Θα παρεις κανενα blank απο κιθαρομαγαζο `η εχεις βρει κατι αλλο?

απο ολα τα εργαλεια που αναφερθηκαν το λεπιδι θελει τη μεγαλυτερη προσοχη

Σωστα!Εγω bevels με απλη λεπιδα χωρις λαβη εχω κανει αλλα εχω και καμια δεκαρια χρονια προυπηρεσια στο μοντελισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου