Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Pickguard με φθηνά εργαλεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πούμε ότι είμαι τσίπης (ή ότι γενικώς είμαι ημι-άφραγκος, το οποίο είναι πιο ακριβές) και παρ'όλα αυτά θέλω να φτιάξω ένα pickguard. Τώρα, οι τιμές που βρίσκω σε μαγαζιά είναι αρκετά υψηλές για την τσέπη μου (να πω ότι καταλαβαίνω ότι είναι δικαιολογημένες, πριν μου την πει κάποιος) και δεν έχω router, dremel, ηλεκτρικό πριόνι κτλ κτλ.

 

Διάβαζα με λίγο googlάρισμα ότι κάποιοι έχουν φτιάξει δικά τους, με χρήση X-Acto Knife για την κοπή και να δώσουν την γωνία (bevel) και λίμα για τις λεπτομέρειες.

 

Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το υπάρχον pickguad μου για το outline και τα περισσότερα στοιχεία που έχει πάνω, και απλώς να αντικαταστήσω τον χώρο των μαγνητών με humbuckers.

 

Οπότε, θέλω και την γνώμη του Noiz και αυτές τις πληροφορίες:

 

1. Μπορώ να το κάνω;

 

2. Πώς λέγεται το X-Acto knife στα ελληνικά και που το βρίσκω;;; Σε μαγαζιά για κατασκευές και DIY υποθέτω; Θεωρητικά είναι πάμφθηνα, σωστά;

 

3. Πώς θα μπορούσα να ανοίξω τις τρύπες χωρίς να σπάσει το πλαστικό; Αν χρησιμοποιούσα soldering iron τοπικά για να το μαλακώσω, και μετά χρησιμοποιούσα την βίδα ως τρυπάνι; Αυτό το έχω κάνει μερικές φορές με ξύλο (χωρίς το iron βέβαια) οπότε αναρωτιέμαι αν γίνεται στο πλαστικό.

 

Άρα, τα εργαλεία που μπορούν να χρησιμοποιηθούν είναι μόνο εργαλεία κάτω των 10 ευρώ, και ένα soldering iron.

 

Έχω διαβάσει άλλα threads και ξέρω ότι μπορεί να γίνει σε επιγραφάδες ή σε μεταλλουργικές εταιρείες η δουλειά πιο φθηνά απ'ότι σε μαγαζιά με κιθάρες, αλλά με διαφορετικά υλικά. Οπότε ας κρατήσουμε αυτό το θέμα στο αν μπορεί κάποιος με πολύ χαμηλό budget και όσο κόπο χρειαστεί να φτιάξει pickguard.

 

Y.Γ. Συγγνώμη για τους αγγλικούς όρους - δεν ξέρω τους ελληνικούς, οπότε αν κάποιος μπορεί να τους προσθέσει ας το κάνει, και θα επεξεργαστό το θέμα ώστε να τους περιλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

2. Πώς λέγεται το X-Acto knife στα ελληνικά και που το βρίσκω;;;

Λέγεται X-Acto ;D και το βρίσκεις στο Πλαίσιο

 

1. Μπορώ να το κάνω;

Για να βγεί σαν το παλιό σου, μάλλον όχι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγεται X-Acto ;D και το βρίσκεις στο Πλαίσιο

 

Ωραία!  :o  ;D Έψαξα όμως τώρα και δεν το βρίσκω. Ίσως ψάχνω κάτι λάθος. Έψαξα X-Acto και μετά "μαχαίρι".

--ΔΙΟΡΘΩΣΗ--

Εδώ είμαστε:

http://www.plaisio.gr/stylo-molivia/promitheies/psalidi/@Work-Graver-Cutter-Knife-CT-210-AW10100.htm

 

Για να βγεί σαν το παλιό σου, μάλλον όχι

 

Αν υποθέσουμε ότι δεν θα πετύχω το bevel αλλά θα είναι πλήρως λειτουργικό; Ή δεν είναι το bevel το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι δεν θα πετύχω το bevel αλλά θα είναι πλήρως λειτουργικό; Ή δεν είναι το bevel το πρόβλημα;

Τι θα πεί λειτουργικό? Και ένα κομμάτι χαρτόνι να βάλεις, λειτουργικό θα είναι...ωραίο δεν θα είναι 8) 8)

To bevel κάνει ένα pickguard να φαίνεται pickguard για τα δικά μου γούστα ;D Aκόμα και σε ένα που φτιάξαμε από αλουμίνιο, βάλαμε bevel

air23.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πεί λειτουργικό? Και ένα κομμάτι χαρτόνι να βάλεις, λειτουργικό θα είναι...ωραίο δεν θα είναι 8) 8)

To bevel κάνει ένα pickguard να φαίνεται pickguard για τα δικά μου γούστα ;D Aκόμα και σε ένα που φτιάξαμε από αλουμίνιο, βάλαμε bevel

air23.jpg

 

Ναι ρε παιδί μου, αλλά δεν χρειάζεται να είναι όπως όλα τα pickguard. Μπορείς να έχεις ένα κατεστραμμένο και ταλαιπωρημένο pickguard αλλά να φαίνεται ... ωραίο:

 

gtr40a.jpg

 

Είναι βέβαια αρκετά υποκειμενικό το ωραίο  :-X :-X :-X

 

Το θέμα είναι, τελικά μπορώ να δουλέψω το πλαστικό που χρησιμοποιείται για pickguards με φθηνοεργαλεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι, τελικά μπορώ να δουλέψω το πλαστικό που χρησιμοποιείται για pickguards με φθηνοεργαλεία;

To να πάς σε ένα lasercut να σου κόψει ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ακρίβεια ένα pickguard, δεν θα σου κοστίσει πάνω από 20-30 ευρώ...με το υλικό...και θα σου πάρει (το πολύ) 15 λεπτά...

Το θέμα είναι για ποιά κιθάρα θές το pickguard για να βρείς το ψηφιακό template

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοπιδι μοντελισμου (x-acto) δεν θα σου κανει τη δουλεια,καλυτερα ενα πριονακι ξυλουργικης `η ακομα και μια σκετη λαμα σιδηροπριονου,θα ζοριστης πολυ με το κοπιδακι και θα γεμισεις και χαρακιες το πλαστικο.

Κοψε το περιγραμμα του pickguard λιγα χιλιοστα μεγαλυτερο και μετα με χοντρο γυαλοχαρτο για να το φερεις εκει που θελεις .

Αν θες να κανεις τρυπες φθηνα αλλα με κοπο και κανενα καλο στα δαχτυλα ,παρε τρυπανακια στις διαστασεις που θελεις και καντο χειροκινητα με αντιχειρα και δεικτη!

Αλλη λυση για τσαμπα τρυπες ειναι ενα σετ απο κατσαβιδακια ηλεκτρολογου-ηλεκτρονικου,κατι φθηνιαρικα με 5 ευρουλακια,που το επανω μερος τους γυρναει και τα πιανεις με αντιχειρα -μεσο και πατας απο πανω με δεικτη,τριψε τριψε θα ανοιξεις την τρυπα κανεις και λιγο γυαλοχαρτο κυλινδρακι και την μεγαλωνεις αν πρεπει(θα σου βγαλει την παναγια αλλα θα κανεις δουλεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να πάς σε ένα lasercut να σου κόψει ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ακρίβεια ένα pickguard, δεν θα σου κοστίσει πάνω από 20-30 ευρώ...με το υλικό...και θα σου πάρει (το πολύ) 15 λεπτά...

Το θέμα είναι για ποιά κιθάρα θές το pickguard για να βρείς το ψηφιακό template

 

Είναι για Jazzmaster, γι'αυτό και η αναφορά στην κιθάρα του Moore. Template έχω βρει για JM μαγνήτες, αλλά πρέπει να το τροποποιήσω για humbuckers γιατί δεν έχω βρει κάτι online, και το οποίο ίσως με δυσκολέψει καθώς δεν ξέρω να δουλεύω Illustrator κτλ κτλ.

 

Για τι είδους μαγαζιά μιλάμε; Όπως αυτά που αναφέρονται εδώ; Για να ξέρω πώς να ψάξω κάτι τοπικά στην Θεσσαλονίκη.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=158142.0

 

Δηλαδή θεωρείς ότι δεν υπάρχει λόγος να το προσπαθήσω μόνος μου; Ούτε για την...εμπειρία;

 

Αν θες να κανεις τρυπες φθηνα αλλα με κοπο και κανενα καλο στα δαχτυλα ,παρε τρυπανακια στις διαστασεις που θελεις και καντο χειροκινητα με αντιχειρα και δεικτη!

Αλλη λυση για τσαμπα τρυπες ειναι ενα σετ απο κατσαβιδακια ηλεκτρολογου-ηλεκτρονικου,κατι φθηνιαρικα με 5 ευρουλακια,που το επανω μερος τους γυρναει και τα πιανεις με αντιχειρα -μεσο και πατας απο πανω με δεικτη,τριψε τριψε θα ανοιξεις την τρυπα κανεις και λιγο γυαλοχαρτο κυλινδρακι και την μεγαλωνεις αν πρεπει(θα σου βγαλει την παναγια αλλα θα κανεις δουλεια).

 

Δεν παίζει έτσι να σπάσει το πλαστικό από την πίεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το εκανα με λαμα σιδηροπριονου και τριψιμο με γυαλοχαρτο.Τα template ,ειχα κανει στην δουλεια μου απο σιδερο και τα εκοψα σε παντογραφο,θα κοιταξω να δω εαν τα εχω ακομα και θα σου στειλω π.μ.(ειμαι Θεσσαλονικη)

047.thumb.jpg.9caa45fa02658a353d5c6fcd93dcd1e0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θεωρείς ότι δεν υπάρχει λόγος να το προσπαθήσω μόνος μου; Ούτε για την...εμπειρία;

H εμπειρία πάντα είναι χρήσιμη...αλλά...κοστίζει κάτι παραπάνω ;D...και στην αρχή το ξεκαθάρισες!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου