Προς το περιεχόμενο

Πιατινιών "στρώσιμο"


WrTsXxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή έχω κολλήσει και αδυνατώ να βρω κάποια άρθρα γύρω από το στρώσιμο{πώς λέγεται στ αλήθεια το στρώσιμο στα αγγλικά; με τι keywords να αναζητήσω βιβλιογραφία;}

 

παραθέτω μερικές φράσεις από το θέμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=167300.msg405436#msg405436

 

μεγαλο ρολο παιζει πως ειναι στρωμενο το οργανο,ποιος και πως το εχει παιξει...ειδικα στα πιατα ειναι προφανες με το πρωτο χτυπημα αν το πιατο εχει στρωθει ομορφα(απο εναν παιχτη με καλο touch)..

 

Ειχα δει μια εκπομπη για το μουσειο στραντιβαρι,και μου ειχε κανει εντυπωση που ενας 'μπαρμπας' επαιζε με καθε βιολι ετσι ωστε να διατηρηται σε αριστη κατασταση.

 

και επαναλαμβάνω τα αρχικά μου ερωτήματα:

τι εννοούμε "στρωμένο"; Πως το αντιλαμβανόμαστε; Πως γίνεται το "καλο στρώσιμο";

 

το στρωσιμο εχει να κανει με το ποσο καλος ειναι ο παικτης...δυστυχως ενα πραγμα που λειπει απο πολλους ντραμερ ειναι το καλο touch...και ειδικα στα πιατα...αυτο που ειναι βασικο να ξερει κανεις ειναι πως δεν χρησιμοποιεις το ιδιο χτυπημα στα τυμπανα και στα πιατα...πολλοι παιχτες παιζουν τα πιατινια τοσο δυνατα και ατσαλα που το οργανο χανει την οποια αρμονια του....και δεν ειναι κατι τεχνικο να σου εξηγησει κανεις,ειναι μια αισθηση...

 

τον όρο touch ας πούμε ότι τον καταλαβαίνω. Φυσικά και συμφωνώ ότι αλλιώς χτυπάς {"κρούεις"} το κάθε όργανο {πιατίνια, τύμπανα, κουδούνες, μπλοκς κλπ}. Κάποιοι πάιχτες μπορεί να κοπανάνε άτσαλα, με πανκ αισθητική, ένα πιάτο. Και σίγουρα τότε το πιατίνι ακούγεται περίεργα, διαφορετικά, "ο κρότος καλύπτει το χρώμα του" {τι είπα ο ποιητής}. Αν το επόμενο χτύπημα γίνει απαλά και σωστά τότε θα νιώσουμε το χαρακτήρα, την "καλή πλευρά" του πιάτου...

Τι είναι αυτό που μπορεί να προκαλλέσει μόνιμη αλλαγή σε ένα πιάτο; {δε μιλώ για βλάβες}

Αν αγοράσω ένα καινούριο πολύ καλό ακριβό χειροποίητο πιατίνι, αξίζει τον κόπο να το δώσω σε κάποιον τζαζίστα με καλό touch να μου το στρώσει; Πόσον καιρό πρέπει να το παίζει αυτός για να "στρωθεί ωραία";

 

προσοχή: ας προσπαθίσουμε αυτό το θέμα να μη γίνει πόλεμος τύπου κουρδισμένων ξύλων!

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα,ενα καλο πιατινι δεν χρειαζεται στρωσιμο,παιζει...αμεσως...(σιγα μη χρειαζεται και πανες babylino για να μη λερωνεται οσο ειναι...μωρο.. ;D)

 

απλα μαθε να το χτυπας ΣΩΣΤΑ ωστε να μην το καταστρεψεις,επισης μαθε να επιλεγεις πιατινια που να αρμοζουν στο ειδος της μουσικης που παιζεις & στο ΜΕΓΕΘΟΣ & ΒΑΡΟΣ των μπαγκετων που χρησιμοποιεις  ωστε να εχεις τα καταλληλα πιατινια με την αναλογη αντοχη (π.χ. αν παιζεις Power Metal με μπαγκετες 2S η επιλογη ενος paperthin crash ειναι μαλλον ατυχης).

 

Τι είναι αυτό που μπορεί να προκαλλέσει μόνιμη αλλαγή σε ένα πιάτο;{δε μιλώ για βλάβες}

 

τιποτα.

 

edit

 

η μαλλον υπαρχει κατι,η ΜΠΙΧΛΑ που μαζευεται με τα χρονια πανω στο πιατινι (αν δεν το καθαριζεις) κανει τον ηχο πιο mellow (καθαρισα προσφατα τα hi hat μου (αρχαια Paiste 602 heavy ) που ειχα να τα καθαρισω απο το 1982 ;D & οντως πηραν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολλα πριμα,μακαρι να μην τα ειχα καθαρισει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι!!μη το δωσεις σε κανεναν.κοπανα το μονος σου μεχρι να μαθεις.(Ναι,φτιαξε τον δικο σου προσωπικο καστομ ηχο, μπαγκετιά προς μπαγκετιά.. ;D ).

τούπαπα κουτρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα,ενα καλο πιατινι δεν χρειαζεται στρωσιμο,παιζει...αμεσως...(σιγα μη χρειαζεται και πανες babylino για να μη λερωνεται οσο ειναι...μωρο.. ;D)

 

απλα μαθε να το χτυπας ΣΩΣΤΑ ωστε να μην το καταστρεψεις,επισης μαθε να επιλεγεις πιατινια που να αρμοζουν στο ειδος της μουσικης που παιζεις & στο ΜΕΓΕΘΟΣ & ΒΑΡΟΣ των μπαγκετων που χρησιμοποιεις  ωστε να εχεις τα καταλληλα πιατινια με την αναλογη αντοχη (π.χ. αν παιζεις Power Metal με μπαγκετες 2S η επιλογη ενος paperthin crash ειναι μαλλον ατυχης).

 

τιποτα.

 

edit

 

η μαλλον υπαρχει κατι,η ΜΠΙΧΛΑ που μαζευεται με τα χρονια πανω στο πιατινι (αν δεν το καθαριζεις) κανει τον ηχο πιο mellow (καθαρισα προσφατα τα hi hat μου (αρχαια Paiste 602 heavy ) που ειχα να τα καθαρισω απο το 1982 ;D & οντως πηραν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολλα πριμα,μακαρι να μην τα ειχα καθαρισει.

 

μπαι δε γουέι .. πως καθάρισες τα 602 ... με νερό και καλό στέγνωμα μετά?

 

βασικά τα πιατίνια δε γίνονται πιο mellow με τη σκόνη μόνο....αλλά κυρίως λόγο διάβρωσης, οξείδωσης κτλ του μετάλλου τους ..αν προσθέσεις και τη συνεχή σφυριλάτιση που δέχονται ….  ;D

 

Στη πράξη έχω δει ότι πιο mellow γίνονται τα brilliant πιατίνια ή μπορεί σε αυτά να το καταλαβαίνω καλύτερα … γιατί αυτά παίζω κυρίως …

 

Πάντως πιατίνια A custom που τα έχω 15 χρόνια ο ήχος τους από τότε που τα πήρα έχει αλλάξει αισθητά … έχουν γίνει όντως πολύ πιο mellow …. ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρει πριν απο κανα χρονο ενα dream lion 16' china το οποιο στην αρχη δεν ακουγοταν με τιποτα.Μετα απο αρκετο ''ξύλο'' εχω στρωσει και τωρα εχει γινει πολυ πιο ''γλυκο''.Εκει που ΔΕΝ ακουω διαφορα ειναι στα fast crash πιατα.Ισως παιζει ρολο η κοντη εως ανυπαρκτη ουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαι δε γουέι .. πως καθάρισες τα 602 ... με νερό και καλό στέγνωμα μετά?

 

Με ενα υγρο PAISTE CYMBAL CLEANER (και αυτο του 1982.... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρει πριν απο κανα χρονο ενα dream lion 16' china το οποιο στην αρχη δεν ακουγοταν με τιποτα.Μετα απο αρκετο ''ξύλο'' εχω στρωσει και τωρα εχει γινει πολυ πιο ''γλυκο''.

 

μήπως αντί για τ πιατίνι, αυτό που στρώνει είναι το αυτί;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Break in είναι το αγγλικό ρήμα, αλλά κι εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να το πολυπαιδεύεις. Κάποια πιατίνια "μαλακώνουν" με τον καιρό, κι αυτό οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, μεταξύ των οποίων και μπίχλα που ανέφερε ο SF, αλλά (πάλι όπως είπε ο SF – μου τη δίνει να συμφωνώ με κιθαρίστες! ;D) είναι βασικό να προσέχεις πώς τα χτυπάς, ανάλογα βέβαια και με το είδος που παίζεις.

Δεν εννοώ ότι δεν πρέπει ποτέ να χτυπάς δυνατά, το άγαρμπο χτύπημα είναι αυτό που μπορεί να κάνει τη ζημιά. Π.χ. ένα Rude είναι φτιαγμένο για να το κοπανάς αλύπητα, και θα ήταν κρίμα να το χαïδεύεις, αλλά το Rude ούτως ή άλλως είναι μάλλον απίθανο να μαλακώσει, όσο γλυκά κι αν του φέρεσαι…

 

Παίζει επίσης να συνηθίζει και το αυτί όπως είπες.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου