Προς το περιεχόμενο

Distorted Φωνητικά!!Πως??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως ξερετε τι πρεπει να χρησιμοποιηθει προκειμενου να τραγουδησει κανεις σαν απο μηνες νηστικη αρκουδα που κυνηγαει ενα ζουμερο ελαφι??? 8O 8O :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D

 

Λοιπον...σοβαρα τωρα..υπαρχει καποιο ειδικο εφφε με το οποιο επιτυγχανεται η παραμορφωση στα ''βρωμικα'' φωνητικα???(βλεπε death metal κλπ.)

Καποιο ειδικο πεταλι δηλαδη η κατι σχετικο?? :?

 

Απο σχετικο ψαξιμο στο net βρηκα μονο ενα πολυεφφε φωνης της DigiTech, το DigiTech Vocal 300...και το οποιο δεν εχω καταλαβει ακομα αν κανει γι'αυτη τη δουλεια :( :( :(

 

Τι γνωριζετε παρακαλω??? :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειμαι ασχετος απο hardware υλικο. Ομως μπορω να σου πω οτι ακομα και τα biuld in effects που προσφερει το Cubase, μπορουν να σου βγαλουν ενα πολυ καλο αποτελεσμα ( ξεκινωντας στυλ Kravitz και φθανοντας και σε 10 masked men ). Αρκει να εχεις την υπομονη να παιξεις με τις ρυθμισεις και παν'απ'ολα, να μπορεις να προγραμματισεις σωστο το noise gate, γιατι με τοση βαβουρα, το noise floor θα γινει απλα ενας ενοχλητικος βομβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βάλε ένα distortion στην αλυσίδα και πειραματήσου!

Είναι τόσο απλό.

Μπορείς επίσης να στείλεις μια ηχογραφημένη φωνή στον ενισχυτή της κιθάρας με τέρμα παραμόρφωση και να ξαναγράψεις με μικρόφωνο το αποτέλεσμα από το ηχείο.

Δεν υπάρχει μυστικό!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια γκρουπ ηχογραφουν σουπερ βρωμικα φωνητικα τραγουδωντας σε ... τηλεβοα(ετσι δε λεγεται?).

αν θες παραμορφωμενα βρωμικα που μοιαζουν με τηλεφωνικης ποιοτητας φωνητικα, βαλε ενα eq να κανει boost sta 2 khz και ενα q τετοιο ωστε να πιανει απο τα 500 μεχρι τα 5khz και στη συνεχεια κομπρεσαρισε το μεχρι θανατου . απο κει και περα πειραματισου εφαρμοζοντας overdrive ή distortion αν και θα σου προτεινα να το περασεις μεσα απο κανενα πεταλακι κιθαρας ή κομπο ενισχυτη με overdrive και να το ηχογραφησεις με μικιροφωνο. πειραματισου γενικοτερα σε αυτην την φιλοσοφια . μερικες φορες ενας κακος ενισχυτης κιθαρας και ενα απαισιο μικροφωνο μπορουν να κανουν θαυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το boost που ελεγα παραπανω να ειναι δραστικο οκ? μπολικο πραμα πανω απο 4, 5 , 6 db!!! προσοχη τα κοκκινα ομως γιατι ειναι ψηφιακα κοκκινα και δεν ακουγονται καλα. πωπω ειναι αργα και εχω πιει ελπιζω να τα ειπα καλα (αν και για αυτο που ζητας μονο ενας πιωμενος βοηθαει ... :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χικ .

α επισης αν βαριεσαι να το περασεις απο πεταλακια και τετοια βαλε κανενα gutiar rig . κανει θαυματα. ειδικα το guitar rig 2 εχει μερικα πολυ φευγατα Presets για vocals

χικ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω ειναι αργα και εχω πιει ελπιζω να τα ειπα καλα (αν και για αυτο που ζητας μονο ενας πιωμενος βοηθαει ... :) )

 

Χεχεχε..καλο,καλο!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Ευχαριστω για τις πληροφοριες..τελικα δεν ηταν τοσο απλο οσο νομιζα :? :?

Θελει αρκετο ψαξιμο.. :twisted:

Λες να πιω κι εγω μπας και καταφερω τιποτα??? 8O 8O

Για να δουμε... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα distortion στην αλυσίδα και πειραματήσου!

Είναι τόσο απλό.

Μπορείς επίσης να στείλεις μια ηχογραφημένη φωνή στον ενισχυτή της κιθάρας με τέρμα παραμόρφωση και να ξαναγράψεις με μικρόφωνο το αποτέλεσμα από το ηχείο.

Δεν υπάρχει μυστικό!

 

Αυτο με το distortion που λες το εχω κανει..αλλα δεν ελεγε τιποτα το αποτελεσμα :cry:

Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να γραψω τη φωνη σε ενα καναλι και μετα να την επεξεργαστω, αλλα να γινεται live η ολη ιστορια.. 8O

Αμα δεν υπηρχε μυστικο..τοτε ολοι οι τραγουδιστες της extreme σκηνης..θα ηταν καθε μερα στο νοσοκομειο με φαρυγγιτιδα!!! 8O 8O :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Αυτο με το distortion που λες το εχω κανει.. αλλα δεν ελεγε τιποτα το αποτελεσμα :cry:

Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να γραψω τη φωνη σε ενα καναλι και μετα να την επεξεργαστω' date=' αλλα να γινεται live η ολη ιστορια.. 8O

Αμα δεν υπηρχε μυστικο.. τοτε ολοι οι τραγουδιστες της extreme σκηνης.. θα ηταν καθε μερα στο νοσοκομειο με φαρυγγιτιδα!!! 8O 8O :wink:[/quote']

 

Αν ξέρει κάποιος κάποιο μυστικό ας το πεί...

Πάντως τα ηχογραφημένα που ακούς περνούν από τέτοιες διαδικασίες.

Για το live πρέπει νά'σαι και λίγο προικισμένος...

Αν δώσεις ένα μικρό δείγμα του τι εννοείς, ίσως είναι πιό εύκολο να βοηθήσουμε. Ανέβασε μικρό απόσπασμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν ξέρει κάποιος κάποιο μυστικό ας το πεί...

Πάντως τα ηχογραφημένα που ακούς περνούν από τέτοιες διαδικασίες.

Για το live πρέπει νά'σαι και λίγο προικισμένος...

Αν δώσεις ένα μικρό δείγμα του τι εννοείς' date=' ίσως είναι πιό εύκολο να βοηθήσουμε. Ανέβασε μικρό απόσπασμα.[/quote']

 

Εεεε..δεν εχω ιδεα πως να ανεβασω ενα αποσπασμα... :oops: :oops:

Μπορω ομως να σε παραπεμψω για παραδειγμα στους slipknot η pantera...

Δεν ξερω αν εχεις ακουσει..αλλα ειναι τελειως παραμορφωμενο αυτο που βγαινει απο το μικροφωνο (ειδικα στα live) και δεν ανηκει σε κατι που ζει στον πλανητη γη σιγουρα!! 8O 8O :lol: :lol:

Επισης ειναι αξιοπεριεργο επισης το πως καταφερνουν οι τραγουδιστες που τραγουδουν με παραμορφωση και χωρις στο ΙΔΙΟ τραγουδι!!(βλεπε new wave of american heavy metal-κουπλε και γεφυρα βοθρος και ρεφρεν αλα mariah carey!!! :D :D :D )..

Και το κανουν live αυτο!!! 8O 8O

Γι'αυτο σκεφτομουν πως το κανουν με την προσθηκη(κουπλε και γεφυρα) και την αφαιρεση(ρεφρεν) καποιου ειδικου εφφε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου