Προς το περιεχόμενο

Ποια plugin FX χρησιμοποιείτε περισσότερο στις μίξεις και γιατί (2023 edition)


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον kpeyos απονεμήθηκε το badge 'Αξιόλογες συμμετοχές' και 10 πόντοι συμμετοχής.

Ας φτιάξουμε μια λίστα με ένα top 10 μπας και πάρουμε καμιά ιδέα :)

Ξεκινάω:

1. Kush Hammer. Δύσκολο να κάνεις λάθος με ένα τόσο broad eq. Βρίσκω ότι το αρχικό setting που δίνει λιιιιιγο +50, +800, +12k όταν το βάζω main bus τα κάνει όλα να ακούγονται καλύτερα
2. DMG Track Comp. Πολύ ελαφρύς κομπρέσσορας, πολύ παραμετροποιήσημος, μπορεί να έχει πιστό χαρακτήρα, μπορεί να είναι ολοκάθαρος, ακούγεται καλύτερα από οτιδήποτε άλλο με την ελάχιστη προσπάθεια από έναν άσχετο.

3. Soundtoys Saturn. Μέσα από τα βίντεο του Eric Valentine για τη μίξη drums το έμαθα, κάνει φοβερή δουλειά όπου χρειάζεται λίγο έξτρα παρουσία και δε θες να ανεβάσεις το fader.
4. Fabfilter ProQ. Παλιό αλλά εξαιρετικά αγαπημένο, κυρίως το χρησιμοποιώ σαν παραμετρικό eq για να κόψω ενοχλητικά resonances.
5. DMG Track Gate. Για τα τύμπανα κυρίως όπου χρειάζεται, αν και δε συμπαθώ και πολύ τα gates, αυτό κάνει τη δουλειά καλύτερα.

6. Kush Electra eq. Για το highpass filtering και για το στενό αλλά ευγενικό boost/cut συγκεκριμένων συχνοτήτων.
7. Waves API 2500 compressor. Για parallel compression σε ταμπούρα κλπ, δεν έχω βρει κάτι να ακούγεται καλύτερα.
8. Plugin Alliance Bettermaker EQ232D - Γιατί όλοι χρειαζόματε ένα Pultec Eq όταν λείπουν μπάσα ή πρίμα.
9. Kush UBK-1. Για splatter εκεί που χρειάζεται - πχ μικρόφωνα χώρου στα τύμπανα
10. Fabfilter Pro-L. Το έμαθα από ένα βίντεο της Sylvia Massey. Στο moderate all around stylish mix στο main bus οταν θέλω να ελέγχω μια μίξη που προορίζεται να πατηθεί πολύ στο mastering.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είμαι τόσο ακαμάτης που με το ζόρι γράφω, πόσο μάλλον να φτάσω και σε σοβαρό στάδιο μίξης.

 

Τις ελάχιστες αυτές φορές χρησιμοποιώ κι εγώ το ProQ, το Decapitator από Soundtoys και το Satin από την Uhe.

 

Το Decapitator είναι πολύ γνωστό στους electronic κύκλους για το analog saturation που προσομοιώνει και μ'αρέσει πολύ γιατί έχει χαρακτήρα για VST και έχει δραστικές διαφορές ακόμα και στις μικρότερες αλλαγές, προσφέροντας έτσι πολλές ηχητικές παλέτες. 

 

Το Satin είναι ένα tape simulation με πολλά διαφορετικά modes και πολύ όμορφο UI. Επίσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για απαρατήρητες αλλαγές, ή full on 50s-60s sound.

  • Like 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Kush Hammer.

Πολύ ωραίο board stroke EQ. Κάθεται μόνιμα στο guitar bus στο template μου.

 

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Soundtoys Saturn. Μέσα από τα βίντεο του Eric Valentine για τη μίξη drums το έμαθα, κάνει φοβερή δουλειά όπου χρειάζεται λίγο έξτρα παρουσία και δε θες να ανεβάσεις το fader.

Το έχω δει το βίντεο.

Εντάξει, κατ αρχάς θεός ο Valentine.

στο συγκεκριμένο βίντεο δείχνει πως μπορουν να χρησιμοποιηθούν itb εργαλεία λίγο πιο creatively, δηλαδή να ξεφύγει κάποιος από το τυπικο ssl channel strip παντου.

  • Like 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, Slew Rate είπε

Εντάξει, κατ αρχάς θεός ο Valentine.

στο συγκεκριμένο βίντεο δείχνει πως μπορουν να χρησιμοποιηθούν itb εργαλεία λίγο πιο creatively, δηλαδή να ξεφύγει κάποιος από το τυπικο ssl channel strip παντου.


Για μένα ο Valentine πήρε το στυλ του Albini και το έκανε λιγότερο πουριτανιστικό και περισσότερο υβριδικό. Έχει μίξεις που ακούγονται πολύ ζωντανές αλλά και με τεράστιο punch. Δεν χρειάζεται να είναι audiophile για να τις εκτιμήσει κάποιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως χρησιμοποιώ NOMAD Plug Ins

Για ΟΛΑ τα οργανα (και τα τυμπανα) ουσιαστικα χρησιμοποιω τα δυο αυτα channel strips (και αυτο το Reverb στις ΠΟΛΥ σπανιες φορες που θα χρησιμοποιησω αυτο το εφε,κυριως στο κατω μερος του snare,γενικα δεν ειμαι fan του reverb)

 

image.thumb.png.59ed7e195129f9d148af4be79fada3c5.png

 

στο side chain των τυμπανων (υπερκομπρεσαρισμενα kick,snares,room & OH τα οποια προσθετω αναλογα με την ορεξη στο βασικο καναλι)  αυτα τα 2

 

image.png.2591f8b67a2009246c8f8dc7e0ea7d6f.png

 

στο main drum bus αυτα

 

image.png.ce124ac69cd83a7a46406aff225a3ffb.png

 

το delay προφανως ειναι το αγαπημενο μου εφε και εκτος απο τα OHM BOYZ που ειναι το απολυτως απαραιτητο για εμενα χρησιμοποιω κι αυτα το καθενα αναλογα με την περιπτωση

 

image.png.8cb043e656080c0a2462be1163d47c25.png

 

σε ολα τα καναλια εχω ενεργο το eq με high / low pass settings αναλογα με το οργανο & την virtual κονσολα του SONAR  (συνηθως "Neve" mode) παντα ενεργη ενω αν θελω να βρωμισω ενεργοποιω και το tube distortion

 

image.png.b522149a014e3ed43b642ec1a0991e2e.png

 

τελος το master bus μου ειναι εξαιρετικα βαρετο..(Ουσιαστικα το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ Plug In της Cradle (The Good Particle) ειναι ενας θαυμασιος glue comp, leveler & eq σε ενα plug in ενω το "magic dust" που λεγεται "amount" κανει οντως διαφορα, βαζω ομως και ενα Pultec ΠΡΙΝ απο αυτο για να "χαϊδεψω" και manually την τελικη μιξη    

image.png.af8ffea76a8fe550b8766030befe70bf.png

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Το Decapitator

Ένα νεότερο που είναι κοντά στο Decapitator είναι το Tone Projects Kelvin

 

Καλύτερο, χειρότερο; δεν ξέρω. αλλά το χρησιμοποιώ συνέχεια. 

  • Like 1

https://www.bigfootsound.com | Studio Ηχογραφήσεων | Metal, Rock, Jazz, Acoustic, Electronic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, Slew Rate είπε

Καλύτερο, χειρότερο; δεν ξέρω. αλλά το χρησιμοποιώ συνέχεια. 

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Decapitator σε κάθε buss εναλλακτικά (σπάνια και συνδυαστικά) με τις προσομοιώσεις του sonar. Τελευταία δοκίμασα και το Kelvin αλλά κατέληξα να το χρησιμοποιώ αποκλειστικά σε separate tracks κυρίως όμως με κριτήριο την εργονομία και όχι τον ήχο... ως προς τον δεύτερο είμαι και με τα δύο πολύ ικανοποιημένος...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα σειρά προτεραιότητας και συχνότητας.

1. Waves CLA-2A. O γνωστός κομπρέσορας στην έκδοση της waves, πρόσφατα και σε UA. Σχεδόν για όλα τα όργανα και για κιθάρες αν δεν τον εχουν ήδη από πριν 

2. Waves AR TG mastering, στο τελικό μιξ αλλά και σε τύμπανα

 

Αυτά είναι τα μόνα που θα υπάρχουν σε κάθε κομμάτι,

καθώς για ό,τιδήποτε άλλο καλύπτομαι με ό,τι έχει το cubase

 

κατά δεύτερο λόγο τα παρακάτω αν χρειαστούν

 

3. Waves L3 multimaximizer στο τελικό μιξ 

4. Waves Scheps Omni channel strip κυρίως σε φωνές αν υπάρχουν

5. Waves Reel ADT σε κιθάρες για double tracking και σχετικά

6. Waves CLA Bass για χαρακτήρα σε μπάσο

7. TR5 Reverb

 

 

  • Like 4

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωση στο 3 του @kpeyos, ή Soundtoys Decapitator εννοείς, ή FabFilter Saturn, και τα δύο saturation είναι αλλά τα μπέρδεψες 😛

 

Το δικό μου Top 10:

1. iZotope Tonal Balance 2

2. iZotope Ozone 9 (το πακέτο για mastering)

3. soothe2

4. Cubase's Frequency

5. Cubase's Compressor/Multiband Compressor

6. iZotope Ozone 9 Imager

7. Soundtoys Decapitator

8. Waves L1 Limiter

9. GGD Smash & Grab

10. RX9 Guitar De-noise

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου