Προς το περιεχόμενο

Ποια plugin FX χρησιμοποιείτε περισσότερο στις μίξεις και γιατί (2023 edition)


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

@Alex Raptakis

 

Χαχαχα, δίκιο εχεις, Fabfilter Saturn.

 

Χρησιμοποιώ και το Decapitator, αλλά όχι τόσο συχνά.

 

Πώς ξέχασα το soothe🤓 Definitely in my top ten

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
39 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Διόρθωση στο 3 του @kpeyos, ή Soundtoys Decapitator εννοείς, ή FabFilter Saturn, και τα δύο saturation είναι αλλά τα μπέρδεψες 😛

 

Το δικό μου Top 10:

1. iZotope Tonal Balance 2


Να σχολιάσω πως μιας και μιξάρω σπίτι και εραστεχνικά, μετά από μια μετακόμιση έχασα τελείως το reference του δωματίου που είχα συνηθίσει και το Tonal Balance αποδείχτηκε ΣΩ-ΤΗ-ΡΙ-Ο για να μπορέσω να ξανακουρδίσω κάπως τα αυτιά μου. 

Επίσης και το Acustica Sienna μου φαίνεται πολύ αξιοπρεπές εργαλείο για κάποιον που δουλεύει κυρίως με ακουστικά ή που θέλει τα ακουστικά για έξτρα reference. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσοτερα τα εχετε πει.

 

Fabfilter ProQ

Universal Audio LA-2A

 

τα πιο συχνα.

 

Απο eq/κομπρεσσορες χρησιμοποιουσα πολυ το Virtual Mix Rack απο Slate.

 

Βαλανε στη συνδρομη μεσα το SSL bundle κ μ'αρεσει πιο πολυ. 

 

Τελος εδω κ καμμια εβδομαδα εχω το knock clipper, κ μπαινει παντα στο drum bus. Κοβει transients που εγω δεν τα αντιλαμβανομαι, οποτε μπορω ν'ανεβασω σημαντικα την ενταση των drum bus πριν αρχιζει να χτυπαει κοκκινο. Το προβλημα δηλαδη πως μου τελειωνε το headroom οταν αρχιζε να πυκνωνει το μιξ, τουλαχιστον με τα drums λυθηκε. Οποτε αν δεν κανω κατι πολυ λαθος, θα γινει απο τα αγαπημενα μου.

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε


Να σχολιάσω πως μιας και μιξάρω σπίτι και εραστεχνικά, μετά από μια μετακόμιση έχασα τελείως το reference του δωματίου που είχα συνηθίσει και το Tonal Balance αποδείχτηκε ΣΩ-ΤΗ-ΡΙ-Ο για να μπορέσω να ξανακουρδίσω κάπως τα αυτιά μου.

 

Το Tonal Balance είναι ίσως το αγαπημένο μου plugin. Το χω φορτώσει σε όλα τα templates μου, που σε κάποια δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Ειδικά για έναν άσχετο σαν εμένα, το να έχεις στα χέρια μου ένα γράφημα φτιαγμένο από δε-ξέρω-κι-εγώ-πόσα reference tracks, είναι αδιανόητο! - Και όλα χωρισμένα ανά είδος! Θα ήθελα να βάλουν Metal, αν και όσα δικά μου references έχω βάλει, τείνουν να πηγαίνουν με την κατηγορία Modern.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ τα ενσωματωμένα plug-ins του reaper 😆 εκτός από κιθάρα που χρησιμοποιώ amplitude. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 18/12/2023 στις 6:31 ΜΜ, npap είπε

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Decapitator σε κάθε buss εναλλακτικά (σπάνια και συνδυαστικά) με τις προσομοιώσεις του sonar. Τελευταία δοκίμασα και το Kelvin αλλά κατέληξα να το χρησιμοποιώ αποκλειστικά σε separate tracks κυρίως όμως με κριτήριο την εργονομία και όχι τον ήχο... ως προς τον δεύτερο είμαι και με τα δύο πολύ ικανοποιημένος...


To decapitator το χρησιμοποιείς δηλαδή σαν console preamp emulation ή απλά προσθέτεις λίγο γρέζι παντού; Επειδή ακούγεται ενδιαφέρον, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 ώρες πριν, kpeyos είπε

To decapitator το χρησιμοποιείς δηλαδή σαν console preamp emulation ή απλά προσθέτεις λίγο γρέζι παντού;

 

κυρίως σαν preamp... με βολεύει επειδή έχει έντονους και ευδιάκριτους χαρακτήρες (το σόναρ έχει ποιοτικές εξομοιώσεις αλλά διακριτικές και σχετικά thin)... αλλά όμως όντως π.χ. και σε ένα buss με hard ρυθμικές το χρησιμοποιώ πολλές φορές ως μεσοσταθμικό hard saturator (ενίοτε σε συνδυασμό με το εκπληκτικό Antares Warm) με αποτελέσματα που κάποτε μπορεί να μου έτρωγαν και ώρες μπροστά σε ένα patch bay με outboard για να πετύχω (τηρουμένων των αναλογιών πάντα, μη πάμε στο άλλο άκρο 😉)...

 

μια και το ανέφερα, το ΑW σε πολύ χαμηλές τιμές που διεγείρουν ελάχιστα την "λάμπα" είναι φοβερό εργαλείο tube warm "παρουσίας" από vocal tracks μέχρι τα όρια της φαντασίας σου σε συμφωνικά σύνολα εγχόρδων... μαζί με το SPL TwinTube  με διαφορά τα καλύτερα εξ αυτών που γνωρίζω στο είδος τους...

 

τέλος επ ευκαιρία να πω ότι ο Alex με προβλημάτισε και ενώ το Kelvin το είχα σχεδόν παροπλίσει για λόγους εργονομίας όπως είπα παραπάνω, μπήκα χθες στο τριπ να το σκαλίσω περισσότερο αφιερώνοντας του τον χρόνο που τελικά αξίζει... ε είναι απίστευτες οι δυνατότητες παραμετροποίησης συνδυασμών και ηχητικών χρωμάτων που σου προσφέρει αν ασχοληθείς... από δω και πέρα θα ναι το κύριο "παιχνιδάκι" μου για καιρό νομίζω....😀

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Σημαντικες αλλαγές στις οποιες οδηγησε η αλλαγη pc με πολλαπλη επεξεργαστικη ικανοτητα & η αγορά μερικών κορυφαίων plug ins 

 

 Για ΟΛΑ τα οργανα (και τα τυμπανα) ουσιαστικα χρησιμοποιω τα δυο αυτα channel strips (και αυτο το Reverb στις ΠΟΛΥ σπανιες φορες που θα χρησιμοποιησω αυτο το εφε,κυριως στο κατω μερος του snare,γενικα δεν ειμαι fan του reverb)

 

image.thumb.png.ddf33a3e4fe1d63f9e2abbaad2675147.png

 

επισης επιλεκτικα σε καποια καναλια κυριως για κιθαρας το παιζω μπρουκλης 😅

 

image.thumb.png.2694b170618f1e269cb078ac27d4fd7b.png 

συμπληρώνοντας για delay αναλογα

 

image.thumb.png.0eceb6dd9f0cbffb7f51b6097f8684cd.png

 

στο main drum bus αυτα

 

image.thumb.png.3d68128d54839a964b0d0b96a562cdb1.png

το tape emulator το χρησιμοποιω πολύ και σε ξεχωριστα καναλια, ειδικα σε κιθαρες

 

  στο side chain των τυμπανων (υπερκομπρεσαρισμενα kick,snares,room & OH τα οποια προσθετω αναλογα με την ορεξη στο βασικο καναλι)  αυτα τα 2

 

image.thumb.png.3ffdf57254a9c283fd8b0ec0880c048b.png

 

το master bus μου ειναι πλεον "φορτωμενο" γιατι κανω ταυτοχρονα και μιξη & mastering

 

image.thumb.png.9aa2a57cae5f852951256ff5fc88380a.png   

image.thumb.png.becea8de75222fd23e40540f9c98c81a.png

 

 

σε ολα τα καναλια εχω ενεργο το eq με high / low pass settings αναλογα με το οργανο & την virtual κονσολα του SONAR  (συνηθως "Neve" mode)  ενεργη κατα το δοκουν  ενω αν θελω να βρωμισω ενεργοποιω και το tube distortion

 

image.png.b522149a014e3ed43b642ec1a0991e2e.png

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω από  synthesizers και  virtual instruments που οι ήχοι ή οι συνδυασμοί ήχων τους συνήθως είναι τίγκα😃 στα  effects και κατά το mixing αν βάλω εξτρά effects στο κανάλι ή στο bus συνήθως χρησιμοποιώ το  πακέτο sonitus  effects που παρέχει το Sonar  για reverb, delay, modulator κ.α., το BREVERB του (για reverb επίσης)  μέσω του channel strip του  και ενεργοποιώ από εκεί σπανίως αν χρειαστεί compressors.

 Επίσης κάποιες το Supercharger για tube compressor και για DELAY το Replika.

 Χρησιμοποιώ αυτά γιατί σε αυτά κατέληξα μετά από ψάξιμο και μελέτη και  δουλεύοντας τα στην πορεία έμαθα να τα χρησιμοποιώ έστω στοιχειωδώς  και να έχω ένα καλό θα έλεγα αποτέλεσμα τις μίξεις μου.

 

Τώρα για mastering effects χρησιμοποιώ, πειραματίζομαι και εμπιστεύομαι😀 εδώ και 14 χρόνια τουλάχιστο, τα plug in του mastering suite Τ-RACKS της

ΙΚ ΜULTIMEDIA. Από την έκδοση 3 που τη γνώρισα και μετά και μετά από πολύ μελέτη  και ψάξιμο, τουλάχιστο η δομή και η κατηγοριοποίηση των presets του με βοήθησαν να καταλάβω πολλά πράγματα για την αλυσίδα του mastering και τη χρησιμότητά του μέσω των προτεινόμενων ρυθμίσεων κλπ. Και σιγά σιγά με την πάροδο των ετών κατάφερα με δικές μου επιλογές σε modules,  να φτιάχνω δικά μου chains κλπ. και να βγάζω επίσης ένα καλό αποτέλεσμα.

 

 Αγαπημένα μου modules που περιέχει  και χρησιμοποιώ (ένα δυο από αυτά πολύ σπάνια και ως effect σε κανάλι της μίξης)  είναι τα

 Τ-Racks Classic Equalizer

                 ΕQual

                 Brickwall Limiter

                 Linear Phase EQ

                 ONE

                 EQP-1A

                 VC-670

                 Stealth Limiter

                 Quad Comp

                 CRS Hall

                 Tape Machine 440 -

                 Teac A-6100 MKII

 

Θέλω να αναφέρω ξεχωριστά το πιο πρόσφατο MASTER MATCH ΜΟDULE  που χρησιμοποιώ πολύ τελευταία και κάνει match συχνοτικά, σε ένταση κ.α. την επεξεργασμένη μίξη με reference tracks που εισάγει ο χρήστης και σου δίνει ένα suggestion το οποίο μπορείς να επεξεργαστείς μέσω του ίδιου module περαιτέρω.

 

 Αυτά είναι που χρησιμοποιώ, ως χομστουντιάς σαν mixing/mastering plugin με ακόρεστη τη δίψα του να  μαθαίνω και να βελτιώνομαι όσο μπορώ περισσότερο και  πραγματικά το έχω αγαπήσει το άθλημα πάρα πολύ. ❤️

                

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου