Προς το περιεχόμενο

telecaster wiring απορια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

Εβλεπα wiring diagramms για telecaster κι εχω μια απορια.

Στο διαγραμμα που παραθετω βλεπουμε οτι παει ενα καλωδιο απ τη γειωση του volume, στη γειωση του tone (δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω) και μετα, στο output jack.

Θα υπαρξει καποια διαφορα στον ηχο αν το καλωδιο παει αναποδα? δηλαδη απο το tone στο volume και απο κει στο output jack.  ???

Μπορει και να ρωταω βλακεια δεν ξερω  :P

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων

standard_tele.thumb.jpg.41fd864ea1b6f7342f31b090251d09ca.jpg

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα υπήρχε διαφορά ακόμη και αν έλειπε εντελώς αυτό το καλώδιο μιας και τα ποτενσιομετρα γειωνονται μεταξύ τους μέσω του control plate που ειναι μεταλλικό . ;)

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

Βασικα εψαχνα τροπο να κανω την τελε μου λιγο πιο "dark" .

ειδα επισης σε καποια σχεδιαγραμματα οτι ο πυκνωτης που ειναι στο tone, συνδεεται με το τριτο ποδαρακι του volume, αντι να μεινει στο tone. Λετε να βοηθησει αυτο?

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εψαχνα τροπο να κανω την τελε μου λιγο πιο "dark"

 

Γυρνα το tone anti-clockwise ,για αυτο ειναι εκει.

 

Οτιδηποτε αλλο mode κυκλοφορει στο νετ ειναι για να κανει την tele πιο BRIGHT & οχι πιο dark... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο μου ακουγεται :P το γυρναω superfunk!

Ειναι η baja η κιθαρα μου και επειδη μου χαλασε το s1 το αλλαξα (σε μαστορα) με κανονικο voluime. Και ξανα εβαλε ολη την καλωδιωση. απο τοτε μου φαινεται πιο πριμαριστη η κιθαρα και οταν χαμηλωνω το volume κραταει τα πριμα ενω πριν τα εκοβε, και οταν χαμηλωνω το tone εχω μια μικρη πτωση στην ενταση. Σκεφτηκα μηπως ειναι καποιο ειδος vintage wiring ή tebble bleed αλλα στα σχεδιαγραμματα που βλεπω η μονη διαφορα ειναι αυτο με τν πυκνωτη που ανεφερα (οτι δεν παει στο volume οπως ειναι το δικο της αρχικο wiring και επισης ο πυκνωτης πρεπει να ναι μικροτερος σε αξια απο τον αρχικο της). Τα αλλα ειναι ιδια (εχω 4θεσιο επιλογεα).  Προσπαθω απλα να κατανοησω γιατι αλλαξε ετσι ο ηχος μου :)

 

Ευχαριστω και παλι!

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εχει κανει μαλλον το πολυ επιθυμητο treble bleed mode ωστε να μη χανεις πριμα οταν κατεβαζεις το volume,κανε google για να δεις τι ειναι και αν ειναι αυτο που σου εχει κανει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εχει κανει μαλλον το πολυ επιθυμητο treble bleed mode ωστε να μη χανεις πριμα οταν κατεβαζεις το volume,κανε google για να δεις τι ειναι και αν ειναι αυτο που σου εχει κανει.

Αμα σου έχει βαλει μικρότερο πυκνωτή, δικαιολογούνται τα πριμα.

Αν αρχικά είχες .047uf και τώρα σου εχει βαλει .022uf (η .033uf) θα εχει πιο πρίμο ήχο.

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνδεσμολογία της baja είναι έτσι όπως την αναφέρεις με τον πυκνωτη να φεύγει από το tone και να καταλήγει στο ποδαρακι του volume.

H baja κανονικά έχει δυο πυκνωτες, εάν η δικιά σου έχει μόνο έναν δες εάν έχει επάνω την ένδειξη .047, όπως είπε και ο bezoubios.

Η συνδεσμολογία που έχει τώρα η baja σου λέγεται 50's wiring και όπως είπε ο Νίκος (superfunk) από πολλούς ειναι επιθυμητή.

Εάν o πυκνωτες είναι μικρότερος, βάλε τον προβλεπόμενο και εάν δεν σου αρέσει ο ήχος, κανε την σύνδεση όπως ειναι στο σχέδιο που ανεβασες.

Εγώ προσωπικά  θα πρότεινα να ξαναβαλεις τον S1, δεν ειναι ακριβώς εάν τον αγοράσεις από εξωτερικό.

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου