Προς το περιεχόμενο

Dream Theater Overture 1928 cover


Arael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μια πρώτη προσπάθεια για cover/recording.

Δεν χρησιμοποίησα κάποιο πρόγραμμα για μίξη/επεξεργασία πέρα από το Moviemaker.

Και όπως λέει το βίντεο...

Μην πυροβολείτε τον κιθαρίστα  :P :P

 

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπόρεσα να βγάλω ακριβώς το παίξιμο σου,χανόταν μέσα στο αυθεντικό...Οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Ξαναδοκίμασε με τον ήχο σου να είναι πιο μπροστά.

 

Το μόνο(τεχνικό) που μπορώ σίγουρα να παρατηρήσω είναι ότι τα δάκτυλα σου στα solos σηκώνονται αρκετά ψηλά από την ταστιέρα.Πρόσεξε το λίγο αυτό.

 

Υ.Γ.Όταν "ακόμα μαθαίνουμε" και δεν θέλουμε "πυροβολισμούς",δεν παίζουμε Dream Theater. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε με backing track να το εξασκησεις καλυτερα και να το γραψεις κιολας γιατι αυτο

ειναι cream theater  ;D

 

http://www.guitarbackingtrack.com/play/dream_theater/overture_1928.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπόρεσα να βγάλω ακριβώς το παίξιμο σου,χανόταν μέσα στο αυθεντικό...Οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Ξαναδοκίμασε με τον ήχο σου να είναι πιο μπροστά.

 

Το μόνο(τεχνικό) που μπορώ σίγουρα να παρατηρήσω είναι ότι τα δάκτυλα σου στα solos σηκώνονται αρκετά ψηλά από την ταστιέρα.Πρόσεξε το λίγο αυτό.

 

Ευχαριστώ για τα σχόλια και το backing track .

Το πρόβλημα μου ήταν στο movie maker μια ακουγόμουν μόνο εγώ, μιά μόνο το track.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα για να κάνω καλύτερη δουλειά;

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο φιλε για την προσπαθεια !!!

Ωστοσο αυτο που με χαλασε ειναι οτι επαιζες πανω στο "κανονικο" τραγουδι ...πραγμα που μπερδευει και εσενα τον ιδιο αλλα και εμας που το ακουσαμε ! Ιδιως πανω σε σολο ακουγα περισσοτερο το κομματι παρα εσενα ! Οπως και να 'χει μπραβο σου ! Και οπως ειπαν και τα παιδια ... παιξε πανω σε backing track !!! Καμια σχεση ..

Οτι κομματι σχεδον και να κανεις search ,στο youtube  ,ως backing track υπαρχει !  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλια και το backing track .

Το πρόβλημα μου ήταν στο movie maker μια ακουγόμουν μόνο εγώ, μιά μόνο το track.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα για να κάνω καλύτερη δουλειά;

Θα σου προτεινα την ωρα που κινηματογραφεις με την καμερα, ταυτοχρονα να ηχογραφεις τον ηχο σου ξεχωριστα (Cubase, ProTools κτλ). Στη συνεχεια στο Adobe Premiere Pro περνας το αρχειο εικονας και το αρχειο ηχου και τα κανεις sync και μετα export.  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.Όταν "ακόμα μαθαίνουμε" και δεν θέλουμε "πυροβολισμούς",δεν παίζουμε Dream Theater. :)

 

??? ??? ???

 

Διαφωνώ.

 

Όσο για το παίξιμο σου φίλε, δε μπορώ να σχολιάσω κάτι διότι ακόμα και φάλτσα να κάνεις δε γίνεται να ξεχωρίσουμε τους ήχους σου από το original. Καλό φαίνεται πάντως.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλησω καθαρα ως ακροατης διοτι αν το παρουμε ως κιθαριστας,παιζεις παρασαγγας καλυτερα απ'του λογου μου.Επειδη ομως δεν ειναι ποσοτικο το θεμα,μια εξτρα γνωμη δεν κανει πιστευω  κακο.

Απ'οσο μπορει κανεις να ακουσει-οπως προανεφεραν τα παιδια πιο πανω "χανεται" το παιξιμο σου μεσα στο τρακ-μια χαρα παιζεις κι αν θεωρεις εαυτον μαθητευομενο,κατσε καλα ;D.Κανε αν θες τον κοπο να ανεβασεις την κιθαρα σου σε σχεση με το "κανονικο" τρακ για να ακουστει περισσοτερο

και να βγαινει πιο καλο συμπερασμα.

Να βαρας αδερφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η κιθάρα σου δεν ακούγεται πολύ καθαρά μέσα στη μίξη αλλά απ' όσο άκουσα ήταν πάρα πολύ καλό το παίξιμο!  ;)

 

Προσπάθησε να ασχοληθείς με την ηχογράφηση με κάποιο DAW (Digital Audio Workstation) για να ακούγεσαι καλύτερα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου