Προς το περιεχόμενο

TC Electronic Flashback X4 VS Flashback Triple Delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά

ήμουν έτοιμος να αγοράσω το Flashback x4 μέχρι που είδα το Flashback Triple Delay..

 

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_triple_delay.htm

 

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_flashback_x4.htm

 

 

Έχει δοκιμάσει κανείς κανένα από τα δύο να μου πει μια γνώμη? Διαφορές που έχουν αναμεταξύ τους κτλ? Οτιδήποτε απόψεις για τα συγκεκριμένα είναι δεκτές!

 

 

Ευχαριστώ

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic: Το marketing της TC βαράει κόκκινα! Αντί να κάνουμε update στα firmware δεν βγάζουμε κάνα πετάλι το ίδιο άλλα λιιιγο διαφορετικό?

 

Το Flashback X4 είναι ότι καλύτερο έχω παίξει από delay σ’ αυτήν την κατηγορία. Στα συν είναι και το Toneprit editor που σου επιτρέπει να κάνεις ένα delay με καθαρά δίκια σου προσέγγιση. Επίσης το Midi sync είναι εκπληκτικό σε συνθήκες ηχογράφησης.

Η διαφορά των δυο προφανώς είναι ότι το triple delay σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις 3 διαφορετικά Delay η χρόνους  μαζί κάτι που το flashback δεν μπορεί να κάνει. Επίσης στο Triple delay έχουν προστεθεί περισσότερες επιλογές στα sub divisions. Και τελευταία (νομίζω) διαφορά είναι ότι Triple delay δεν έχει την λειτουργία του Looper που κάνει το flashback must have πετάλι κατ’ εμέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό καταλαβα και εγώ, αλλά δεν ήξερα κατά πόσο ήταν σωστό. Δλδ το ότι το Triple είναι η καινούργια Version του Flashback x4 .

 

Μπορείς να μου πεις πόσο χρόνο ηχογράφησης έχει Flashback x4? Επίσης μπορεί να ηχογραφήσει περισσότερα από 1 θέματα? Έχω το Head Rush 2 της AKAI, το οποίο είναι κ delay κ looper, και από θέμα loop είμαι ψιλοκαλλημένος, μου είναι αρκετό το Head Rush.

 

Με έψησε πολύ το triple delay γιατί μπορώ έχω 3 διαφορετικά delay, ρυθμισμένα από πριν και μπορώ να τα χρησιμοποιήσω και τα 3 ταυτόχρονα! Αυτό με έψησε αρκετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρόνος ηχογράφησης είναι 40 δευτερόλεπτα και μπορείς να κάνεις ατελείωτα Overdubs με τις λειτουργίες undo, redo , play,stop . Αυτό που δεν πολύ κατάλαβα με το triple είναι τα presets. Στο flashback πχ όταν είσαι στα A preset και πας στο B preset το Α είναι κλειστό, στο triple απλά είναι και τα δυο ανοιχτά κάτι που  με κάνει σκεπτικό για το συγκεκριμένο σκεφτόμενος ότι στο flashback μπορώ να έχω 3 διαφορετικά delay για διάφορα μέρη ενός κομματιού. Επίσης εδώ να πω ότι έχω στο pedalboard και το memory toy όποτε είμαι καλυμμένος από την ατμόσφαιρα που σου βγάζουν 2 Delay μαζί με διαφορετικούς χρόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά 40 sec έχει και το Head Rush, με overdubs. Το super στο Head Rush είναι ότι έχει 5 output, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα..

 

Εγώ από την άλλη σκέφτηκα ότι το Head Rush θα φύγει από το pedalboard όταν θα έρθει το Flashback. Με το σχήμα που παίζουμε τώρα, το looper είναι αχρείαστο αλλά τα 2 delay χρειάζονται. Επίσης εχω 2 delay πάνω και σκέφτηκα ότι θα καταργήσω και το δεύτερο από την στιγμή που μπορώ να έχω 3 preset στο ίδιο πετάλι, τα οποία μπορούν να παίξουν μαζί.

 

Αυτό που λες για 3 διαφορετικά delay για διάφορα μέρη του τραγουδιού, αυτό θέλω να κάνω. Δλδ στο Triple Delay μολις ενεργοποιώ το preset B, ενώ επαιζα με το preset A, ένα δε θα σβήσει το Α, αλλά αν το απενεργοποιώ θα έχω αυτόματα το preset B, που θα είναι διαφορετικό από το preset A , ας πούμε. Θα μου πεις 1 click περισσότερο στο πόδι είναι, αλλά μπρος τα κάλλη τι είναι ο πόνος... :p  Ενώ με το Flashback x4 μόλις από το Α πας στο Β, χάνεις το Α.

 

Αυτό δεν εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου πεις 1 click περισσότερο στο πόδι είναι, αλλά μπρος τα κάλλη τι είναι ο πόνος... :p  Ενώ με το Flashback x4 μόλις από το Α πας στο Β, χάνεις το Α.

 

Αυτό δεν εννοείς?

 

Αυτο ναι! τουλαχιστον για το δικο μου set up δεν βολευει. Αν δεν εχεις θεμα με το Looper go for it! Απο σχεση τιμης μεταξυ τους δεν εχω δει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολυ man!

οταν σχολάσω θα παρακολουθήσω και μερικά video να μπω λίγο καλύτερα στο πνεύμα, αλλά λογικά πάω για το Triple Delay.

 

Οι τιμές (thomann) είναι 215€ για το Flashbackx4 και 295€ για το Triple Delay. Οκ.. δεν περίμενα κάτι καλύτερο να σου πω την αλήθεια, τσιμπημένες λίγο γμτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολυ man!

οταν σχολάσω θα παρακολουθήσω και μερικά video να μπω λίγο καλύτερα στο πνεύμα, αλλά λογικά πάω για το Triple Delay.

 

Οι τιμές (thomann) είναι 215€ για το Flashbackx4 και 295€ για το Triple Delay. Οκ.. δεν περίμενα κάτι καλύτερο να σου πω την αλήθεια, τσιμπημένες λίγο γμτ...

 

Γεια ου καρχαρια, θα σου προτεινα να περιμενεις αν δεν επειγει καν μηνα, η tc παντα βγαζει προσφορες πριν τα χριστουγεννα.

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιαζομαι, αλλα τα 300 δεν τα βρησκεις σε μια μερα.. :D

 

Φυσικα και θα περιμενω μεχρι τα Χριστουγεννα, δε το ηξερα αυτο για προσφορες.

Καλη ιδεα, σε ευχαριστω!

 

Δλδ Χριστουγεννα εχουμε, προσφορα PS4, προσφορα TC Electronic κ προσφορά Τέλη Κυκλοφορίας!

:D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιαζομαι, αλλα τα 300 δεν τα βρησκεις σε μια μερα.. :D

 

Φυσικα και θα περιμενω μεχρι τα Χριστουγεννα, δε το ηξερα αυτο για προσφορες.

Καλη ιδεα, σε ευχαριστω!

 

Δλδ Χριστουγεννα εχουμε, προσφορα PS4, προσφορα TC Electronic κ προσφορά Τέλη Κυκλοφορίας!

:D :D

 

Μικροι αγιοβασιληδες γεματοι υποσχεσεις χαχαχ :-)

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου