Προς το περιεχόμενο

Πεταλι για μείωση feedback


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολο τον κόσμο.ηθελα να ρωτήσω αν ξερετε με τι είδους πεταλι κοβεται το feedback απο τον ενισχυτη.οπως οταν ας πουμε παιζεις ενα powerchord με παυσεις κ στο ενδιαμεσο των παυσεων σφυριζει εκνευριστικα.To hiss του ενισχυτη δεν με ενοχλει,κ επισης δεν χρησιμοποιω κανενα αλλο πεταλι.Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι ένα noise gate με χαλαρές ρυθμίσεις θα έκανε τη δουλειά.

 

Φαντάζομαι ότι παίζεις με humbuckers έτσι;Γιατί αν παίζεις με single coils θα χρειαστείς αρκετό threshold σε οποιοδήποτε noise gate.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ένα noise gate με χαλαρές ρυθμίσεις θα έκανε τη δουλειά.

 

Φαντάζομαι ότι παίζεις με humbuckers έτσι;Γιατί αν παίζεις με single coils θα χρειαστείς αρκετό threshold σε οποιοδήποτε noise gate.

 

Nai humbuckers.απλα οταν ειχα ρωτησει για το isp desimator σε ενα παιδι που το πουλουσε κ του ειπα τι θελω να κανω μου ειπε οτι δεν χρειαζομαι το συγκεκριμενο πεταλι,γτ αυτο το βαζεις μετα τα πεταλια σου κ σου κοβει τον θορυβο απ τα πεταλια χωρις να αλλοιωνει τον ηχο σου.εγω βασικα το σφυριγμα θελω να κοψω.thanx ομως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Nai humbuckers.απλα οταν ειχα ρωτησει για το isp desimator σε ενα παιδι που το πουλουσε κ του ειπα τι θελω να κανω μου ειπε οτι δεν χρειαζομαι το συγκεκριμενο πεταλι,γτ αυτο το βαζεις μετα τα πεταλια σου κ σου κοβει τον θορυβο απ τα πεταλια χωρις να αλλοιωνει τον ηχο σου.εγω βασικα το σφυριγμα θελω να κοψω.thanx ομως :)

 

Το συγκεκριμένο πετάλι είναι true bypass και δίνει τη δυνατότητα εφαρμογής του και στη loop και ''μπροστά''.Δεν αλλοιώνει τον ήχο δηλαδή,απλώς βοηθά σε τέτοιες καταστάσεις.

 

Αν θεωρείς ότι το Decimator είναι overkill για αυτό που θες να κάνεις,πάρε ένα Boss NS-2 και καθάρισες.Καταπληκτικό πετάλι και επίσης δεν αλλοιώνει το σήμα σου.

 

edit:εγώ αυτό εννοούσα ως Decimator,δεν ήξερα ότι υπάρχει και απλό.

http://www.thomann.de/gb/isp_technologies_gstring_pedal.htm?sid=b1f2805b401fc8d957dd6580793f0ee7

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μάλλον πρέπει να κερώσεις τους μαγνήτες σου πριν προβείς σε αγορά πεταλιού αφού όπως λες δεν σε ενδιαφέρει το hiss του ενισχυτή αλλά το το σφύριγμα των μαγνητών.

90% έχεις μικροφωνικούς μαγνήτες. Τσέκαρε και θέματα από εδώ που τo αναφέρουν διεξοδικά την απλή διαδικασία και ψάξε και στο νετ για pick up wax poting.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου