Προς το περιεχόμενο

ΒΟΜΒΟΣ ΓΕΙΩΣΗΣ


psiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους Νοιζομανείς!!Πρόσφατα έχω αγοράσει μια κιθάρα PRS και 4 πεταλάκια της Boss (Overdrive/distortion - Super Overdrive - Super Chorus - Digital delay) καθώς και 1 της Ibanez (TS9). Η κιθάρα λοιπόν από μόνη της στους μαγνήτες ξεχωριστά και όχι στους συνδυασμούς μαγνητών έχει ένα βόμβο, μικρό θα τον έλεγα...Το πρόβλημα διογκώνεται όταν χρησιμοποιήσω σε συνδυασμό το TS9 με το Overdrive/Distortion ή το Super Overdrive με το TS9.Για να πετύχω τον επιθυμητό ήχο πρέπει να συνδύαζω κατά τον παραπάνω τρόπο τα πετάλια.Πρέπει να πώ ότι έχω ρωτήσει για την γείωση της κιθάρας και την έχω ελέγξει κιόλας και είναι παντού στα ηλεκρικά της συνδεδεμένη..Ο Ζοζεφ που αγόρασα την κιθάρα μου είπε πως ναι μεν φτιάχνεται η γείωση της αλλά θα κόψει κάτι από το drive της..Τελικά τι φταίει????Η κιθάρα??Τα πετάλια??Μήπως εγώ??΄Ολα μαζί???Μήπως έχει κανείς κάποια άποψη πάνω στο θέμα??Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ όλους τους Νοιζομανείς!!Πρόσφατα έχω αγοράσει μια κιθάρα PRS και 4 πεταλάκια της Boss (Overdrive/distortion - Super Overdrive - Super Chorus - Digital delay) καθώς και 1 της Ibanez (TS9). Η κιθάρα λοιπόν από μόνη της στους μαγνήτες ξεχωριστά και όχι στους συνδυασμούς μαγνητών έχει ένα βόμβο' date=' μικρό θα τον έλεγα...Το πρόβλημα διογκώνεται όταν χρησιμοποιήσω σε συνδυασμό το TS9 με το Overdrive/Distortion ή το Super Overdrive με το TS9.Για να πετύχω τον επιθυμητό ήχο πρέπει να συνδύαζω κατά τον παραπάνω τρόπο τα πετάλια.Πρέπει να πώ ότι έχω ρωτήσει για την γείωση της κιθάρας και την έχω ελέγξει κιόλας και είναι παντού στα ηλεκρικά της συνδεδεμένη..[b']Ο Ζοζεφ που αγόρασα την κιθάρα μου είπε πως ναι μεν φτιάχνεται η γείωση της αλλά θα κόψει κάτι από το drive της[/b]..Τελικά τι φταίει????Η κιθάρα??Τα πετάλια??Μήπως εγώ??΄Ολα μαζί???Μήπως έχει κανείς κάποια άποψη πάνω στο θέμα??Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

Ρε παιδιά πλάκα μας κάνει ο Ζοζεφ;Απο πότε ήταν trade off η γείωση με το drive; :?

 

Τι μαγνήτες έχει η PRS σου;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον είναι single coil ο μαγνήτης ή τον κάνει split και βγάζει τον παραδοσιακό θόρυβο ... 99% δεν είναι θέμα γείωσης. Για πες τι μοντέλο είναι ή αν έχεις κανένα link στο site.

 

Ο Ζοζεφ που αγόρασα την κιθάρα μου είπε πως ναι μεν

φτιάχνεται η γείωση της αλλά θα κόψει κάτι από το drive της..

 

Αυτο δεν ισχύει, σου πουλάει φούμαρα ο τύπος ή έχει κάτι ύποπτο στο μυαλό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κιθάρα θα την δείτε στο παρακάτω: http://prsguitars.com/showcase/current/seegssh.html

Μόνο που η δική μου έχει μια διαφορά σημαντική.Οι μαγνήτες της είναι και οι 3 single εν αντιθέση με του site που την δείχνει με single-single-humbucker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχεις 3 μονοπήνιους μαγνήτες, ο βόμβος που ακούγεται είναι απόλυτα φυσιολογικός και αναμενόμενος!

 

Υπάρχουν λύσεις για να μειώσεις τον θόρυβο, αλλά δεν πρόκειταν να εξαφανιστεί τελείως.

 

Σε ενοχλεί τόσο πολύ; Λογικά με το που ακουμπάς τα χέρια σου στις χορδές θα μειώνεται η έντασή του, έτσι δεν είναι;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό είναι με τους single coil, μην ανησυχείς καθόλου ούτε να την πειράξεις. Ο θόρυβος θα γίνεται πιο έντονος κοντά σε τηλεόραση, CRT monitor ή φώτα φθορίου.

 

Αν παρόλα αυτά σε ενοχλεί πολύ μπορείς να δοκιμάσεις τα παρακάτω πετάλια.

 

http://www.behringer.com/NR100/index.cfm?lang=ENG

http://www.bosscorp.co.jp/products/en/NS-2/index.html

 

ΥΓ. Ωραία κιθάρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου