Προς το περιεχόμενο

Custom pickguard στην Αθήνα κανείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Δεν ψάχνω κάτι πολύ εξωτικό. Θέλω ένα pickguard HSH για μια κιθάρα τύπου στρατ που δεν έχει τις βίδες ακριβώς όπως η Fender. Πιθανόν να μου κάνει μαύρο single ply αλλά θα το αποφασίσω οριστικά μετά από συζήτηση με τον καλλιτέχνη που ελπίζω ότι θα ευρεθεί και που πιθανόν θα έχει περισσότερες προτάσεις.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι; Ας μιλήσει τώρα, αλλιώς ας μιλήσει κι αργότερα  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκεφτεί να το φτιάξεις μόνος σου; Δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο, αν πάντα θες σκέτο πλαστικό pickguard γιατί αν θες κανά περίεργο υλικό πάνω, ξέρω 'γω κρυπτονίτη ή αδαμάντιο, δυσκολεύουν τα πράγματα ;D

Αλλά νομίζω ότι αν στο φτιάξει άλλος μάλλον θα σου κοστίσει αρκετά και θεωρώ ότι δεν αξίζει. Googlαρε pickguard templates, θα βρείς ότι θες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Δεν ψάχνω κάτι πολύ εξωτικό. Θέλω ένα pickguard HSH για μια κιθάρα τύπου στρατ που δεν έχει τις βίδες ακριβώς όπως η Fender. Πιθανόν να μου κάνει μαύρο single ply αλλά θα το αποφασίσω οριστικά μετά από συζήτηση με τον καλλιτέχνη που ελπίζω ότι θα ευρεθεί και που πιθανόν θα έχει περισσότερες προτάσεις.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι; Ας μιλήσει τώρα, αλλιώς ας μιλήσει κι αργότερα   ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193105.10

 

Άστο που να πάρει η ευχή.

Είχα μία κάρτα από την έκθεση οργανοποιών πέρυσι από κάτι παλικάρια στο Πολυτεχνείο νομίζω που φτιάχναν custom pickguard....

 

Τεσπά, νομίζω όμως ότι αυτό που θες δεν είναι custom και καλύτερα να το πάρεις από τον Ebay να τελειώνεις γρηγορότερα και φθηνότερα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα ρεσπόνσια παίδες.

Έχεις σκεφτεί να το φτιάξεις μόνος σου; Δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο, αν πάντα θες σκέτο πλαστικό pickguard γιατί αν θες κανά περίεργο υλικό πάνω, ξέρω 'γω κρυπτονίτη ή αδαμάντιο, δυσκολεύουν τα πράγματα ;D

Αν το κόστος είναι ψηλό και με απλό μαύρο pickguard βολεύομαι. Δεν είχα στο μυαλό μου κάτι πολύ εξωτικό/εξωγήινο  ;D.

 

Έχω σκεφτεί να το φτιάξω μόνος μου αλλά από μια έρευνα που έκανα προϋποθέτει αγορά υλικού και κόψιμο με template σε μηχάνημα τύπου laser. Το template νομίζω μπορώ να το φτιάξω μόνος μου με ξεπατικωτούρα από το original και μετά να το περάσω σε κάποιο πρόγραμμα της Adobe.

 

Αλλά αυτό είναι εργατοώρες και επίσης δεν είναι τσάμπα η κοπή και το υλικό. Για αυτό ήθελα να δω τις επιλογές μου.

 

Αλήθεια ξέρει κανείς αν υπάρχει πλαστικό για μονό pickguard στην αγορά σαν πρώτη ύλη;

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=193105.10

Τεσπά, νομίζω όμως ότι αυτό που θες δεν είναι custom και καλύτερα να το πάρεις από τον Ebay να τελειώνεις γρηγορότερα και φθηνότερα.

Είναι για strat blade του '90 και δεν βρήκα κάτι στο ebay ούτε πουθενά αλλού. Επιπλέον η κιθάρα έχει και floyd. Θα πρέπει δηλαδή να γίνει οπωσδήποτε τροποποίηση. Με λίγο φάγωμα ένα κανονικό pickguard με προδιαγραφές Fender (τέτοιο φοράει τώρα) έρχεται κοντά στο ζητούμενο αλλά 1-2 τρύπες στραβοπέφτουν και δεν είναι τελείως νοικοκυρεμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σκεφτεί να το φτιάξω μόνος μου αλλά από μια έρευνα που έκανα προϋποθέτει αγορά υλικού και κόψιμο με template σε μηχάνημα τύπου laser. Το template νομίζω μπορώ να το φτιάξω μόνος μου με ξεπατικωτούρα από το original και μετά να το περάσω σε κάποιο πρόγραμμα της Adobe.

 

Γιατί, νομίζεις ότι αυτοί που θα στο φτιάξουν εδώ θα το κάνουν με laser; Χλωμό.

Εγώ πάντως με ένα dremel και λίμα/γυαλόχαρτο είχα φτιάξει ένα παλιότερα και βγήκε μια χαρά. Και δεν χρησιμοποίησα template, όλο στο χέρι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα αλλά είναι απαγορευτικά ακριβός κατά την ταπεινή μου γνώμη, αφού αν κατάλαβα καλά ένα απλό pg Fender τύπου πηγαίνει 70 ευρώ.

 

 

Τι dremel χρησιμοποίησες;

Καλή ερώτηση γιατί έχει η μάνα μου ένα φτηνό κινέζικο, θα κάνω δουλειά με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα αλλά είναι απαγορευτικά ακριβός κατά την ταπεινή μου γνώμη, αφού αν κατάλαβα καλά ένα απλό pg Fender τύπου πηγαίνει 70 ευρώ.

 

Tότε ακολουθείς τη μέθοδο του... χταποδιού  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι dremel χρησιμοποίησες;

 

Dremel 300, με τροχό για πλαστικά (πάντα κόβεις 2-3 χιλιοστά έξω απ' το περιθώριο), μετά κάτι μικρούς κυλίνδους που έχει για τρίψιμο ώστε να φύγουν τα χοντρά, λίμα για κάτι λεπτομέρειες και τέλος γυαλόχαρτο. Δεν λέω ότι βγαίνει κάτι που να μοιάζει σαν να κόπηκε με laser αλλά είναι αρκετά ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.

 

.. τη μέθοδο του... χταποδιού  8)

 

Να ωραίο όνομα για μπάντα. ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου