Προς το περιεχόμενο

Βρειτε τον ενισχυτη! (Sessionette 75)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απεκτησα προσφατα εναν ενισχυτη ο οποιος ειναι σχετικα ιδιαιτερος/ενδιαφερων και νομιζω ειναι μια καλη ευκαιρια να παιξουμε το αγαπημενο παιχνιδι του "τι νομιζετε οτι ακουτε" :D

 

Θα με ενδιεφερε λοιπον να ακουσω τις unbiased γνωμες σας προτου σας πω τι ειναι. Τοσο για τον ηχο γενικα (θεικος/απαραδεκτος/τιειναιαυτορε/πλιζστοπ) οσο και για το τι ακουμε. Δε περιμενω βεβαια να πετυχετε ακριβως τον ενισχυτη, απλα το γενικο ballpark αν σας ερχεται κατι.

 

Στο κλιπακι ακουτε μια telecaster (σε διαφορες θεσεις) καρφι στο overdrive καναλι του ενισχυτη, συνοδεια ενος generic backing track. Επισης λιγο reverb (απο τον ενισχυτη) και προς το τελος κανει την εμφανιση του και το onboard boost. Γραμμενο με ενα Rode M3 και μια μικρη EMU 0202.

 

Α, και συγχωρατε μου το παιξιμο μιας και ειμαι ολιγον τι σκουριασμενος. 

Αστειευομαι, βριστε ελευθερα. :P

 

 

 

Session1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν ακούσω το κλιπ, διαβάσα "overdrive κανάλι", "reverb (από τον ενισχυτή)", "onboard boost" και σκέφτηκα ότι θα μας κάνεις πλάκα με κανένα Marshall Valvestate...το οποίο όμως δεν κολλάει με το "ιδιαίτερος/ενδιαφέρων"  ;D

 

Κάνω ότι δεν είδα περί τηλεκάστορα...

 

Το backing track είναι αρκούντως τσοντόβιο... douze points

 

 

Πέρα από το ότι χρησιμοποίησες 3μετρο καλώδιο και ότι χρειάζεσαι μανικιούρ  ;D , έχω να πω ότι είναι αρκετά ευχάριστος ήχος  :)

 

Έτσι για το τηλεπαιχνίδι και για να μην κάνω κλασσική ρίμα με το Γκάλη όπως τα Ημισκούμπρια  ;D θα εικάσω ότι είναι........................ 50άρης λαμπάτος Crate  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fender vaporiser...:P

 

Nope. :)

Δεν εχω ακουσει ακομα τον Vaporizer αλλα φαινεται ωραιος - αν και οπως ειπα σε παλαιοτερο thread, αν εχω καταλαβει σωστα πως λειτουργει το boost του μαλλον δε θα μπορεσεις να το χρησιμοποιησεις ποτε.

 

Το backing track είναι αρκούντως τσοντόβιο... douze points

Παντα.

Πέρα από το ότι χρησιμοποίησες 3μετρο καλώδιο και ότι χρειάζεσαι μανικιούρ  ;D

Και πεντικιουρ θα ελεγα.

αρκετά ευχάριστος ήχος  :)

τενκ γιου.

Έτσι για το τηλεπαιχνίδι και για να μην κάνω κλασσική ρίμα με το Γκάλη όπως τα Ημισκούμπρια  ;D θα εικάσω ότι είναι........................ 50άρης λαμπάτος Crate  ;D

Λυπαμαι αλλα οχι. Θα συνεχισουμε με τον επομενο διαγωνιζομενο μετα το διαφημιστικο διαλειμμα. :D

 

 

κάτι με ελαφρύ και μικρό ηχείο ....  :-*

Χμ - το μεγαφωνο ειναι ενα αξιοπρεπεστατο 12αρι Celestion αλλα ο ενισχυτης εχει αρκετα μικρη καμπινα, οποτε παιρνεις μερικα points. :)

 

θα έλεγα ίσως καποιος Peavy Classic ή Laney LC

Βλεπω ενα γενικο concensus για midrange, 1x12 combo λαμπατους ενισχυτες με σχετικα ουδετερο χαρακτηρα, οπου ουδετερο εννοω κατι οχι ξεκαθαρα Fender/Vox/Marshall και ουτε καρα-vintage ουτε κατα-modern. Ειναι -εν μερει- on target. Εν μερει.   ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι,γιατί δεν έχω την παραμικρή γνώση από τέτοιου είδους ενισχυτές!Γούσταρα πολύ τον ήχο πάντως,ανέβασε κι άλλα clips! :)

 

*Μήπως είναι Matchless DC-30; 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούω οριακό overdrive που θέλει να βρωμίσει από νωρίς => Ibanez αλλά μια αμεσότατη τρανζιστοράτη αμερικανιά  στον αέρα με λέει Peavy .

 

 

 

ειλικρινά δεν ....  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου